Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Уроку Тема: Різноманітність плазунів




73.32 Kb.
НазваУроку Тема: Різноманітність плазунів
Дата конвертації29.12.2012
Розмір73.32 Kb.
ТипУрок
Розробка уроку

Тема: Різноманітність плазунів.

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю плазунів, розкрити особливості

будови та процесів життєдіяльності представників цього класу у

зв’язку з умовами життя, визначити їх значення в природі та житті

людини; розвивати вміння логічно мислити, порівнювати й робити

висновки; виховувати любов до всього живого й бережливе ставлення

до тварин.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель. Діти! Для того щоб пригадати попередньо вивчений матеріал та налаштуватись на роботу я прочитаю вам опис певної систематичної групи тварин, а ви уважно його прослухайте і визначіть про який клас хребетних тварин іде мова.

Опис.

Це перші дійсно наземні хребетні тварини. Тіло їх добре пристосоване до життя на суходолі. Шкіра суха, без залоз, вкрита лускою, щитками або панциром. Ускладнюється скелет: виник шийний відділ хребта, що забезпечує рухливість голови. Грудний відділ має добре розвинуті ребра. Які приєднуючись до грудини, утворюють грудну клітку. Їх не люблять, їх бояться, ними гребують- їм явно не поталанило. Їх вбивають і просто так, і заради шкіри, і при « самозахисті», а подекуди і заради мяса.

Запитання до учнів:

  1. Про який клас хребетних тварин ішла мова?

  2. Чому рептилій вважають першими дійсно наземними тваринами?

  3. За якими ознаками цих тварин відносять до класу Плазуни?

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

Учитель. На минулому уроці ми розглянули особливості будови та способу життя плазунів на прикладі їх типового представника – ящірки прудкої. А сьогодні ми повинні перевірити і поглибити наші знання про різноманітність рептилій, розкрити роль цих тварин у природі та житті людини.

Тому, продовжуючи наше знайомство з даним класом тварин, давайте, перш за все, визначимо, яке загальне положення вони займають у системі органічного світу.

Мозковий штурм.

Імперія

Клітинні форми життя

Надцарство

Еукаріоти

Царство

Тварини

Під царство

Багатоклітинні

Тип

Хордові

Підтип

Хребетні

Клас

Плазуни ( Рептилії)

Учитель. Ну що ж, загальне положення плазунів у системі органічного світу ми визначили. А тепер давайте пригадаємо особливості зовнішньої будови цих тварин. Потрібно на дошці, у вигляді схеми, відобразити зовнішню будову рептилій, прокоментувати цю схему та показати основні частини тіла на малюнку.

  • Є бажаючі попрацювати біля дошки? ( Один учень працює біля дошки)

А ми тим часом пригадаємо, чим особливий спосіб життя плазунів.

Пропоную виконати вправу, яка називається « Закінчи речення».

Я буду читати вам початок речень, в яких міститься інформація про спосіб життя плазунів. Ваше завдання- закінчити речення.

Починаємо:

1. Прудка ящірка поширена на тих ділянках суходолу, що добре… (обігріті

сонцем)

2. Схованками для ящірок слугують… ( нірки )

3. Прудка ящірка швидко бігає, різко змінюючи… ( напрямок руху )

4. Вона добре лазить по деревах, кущах і високій траві, здатна… ( плавати і

пірнати)

5. Ящірка веде…( денний спосіб життя)

6. Вона залишає схованку, коли… ( сходить сонце )

7. Потім розпочинає … (полювання)

(Обговорюється зовнішня будова плазунів, аналізується завдання виконане на дошці)

Учитель. Спосіб життя та зовнішню будову плазунів ми обговорили. А тепер давайте з’ясуємо, чим особлива внутрішня будова цих тварин, охарактеризувавши системи їх внутрішніх органів. Це завдання ми будемо виконувати в парах. Кожна пара отримає липкий папірець з надписом однієї з систем внутрішніх органів рептилій. Вам необхідно коротко охарактеризувати дану систему, презентувати свою роботу та приклеїти папірець у відповідне місце на таблиці.

Травна система




Дихальна система




Кровоносна система




Нервова система




Видільна система




Розмноження та розвиток




Для того, щоб перевірити, як ми засвоїли біологічні терміни з даної теми, пропоную виконати вправу « Термін із скриньки». Кожен з вас має витягти один біологічний термін із скриньки та розшифрувати його.

Діти! Давайте спробуємо іще раз проаналізувати проговорений матеріал по способу життя, зовнішній та внутрішній будові плазунів та з’ясувати: Які ознаки організму цих тварин свідчать про підвищення їх рівня організації порівняно з земноводними?

Спробуйте дати відповідь на це запитання, обговоривши його в групах.

( Робота в групах. Учні визначають ознаки та презентують відповіді.)

Запитання до учнів:

- Як ви думаєте, що є причиною виникнення в будові тіла плазунів таких ускладнень?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Діти! Сьогодні ми продовжимо вивчати тварин, які в одних викликають страх, а в інших- захоплення; одні вважають їх мудрими, могутніми, поклоняються їм, будують храми, а іншим вони здаються злими й підступними. Існує багато легенд, міфів, розповідей про них. Найбільші наземні тварини, які жили на Землі,- динозаври- теж були представниками плазунів. Тож які вони, ці легендарні тварини, огорнуті таємницею, як пристосувалися до середовища життя, наскільки різноманітні?

На ці запитання ми дамо відповідь, ознайомившись з темою « Різноманітність плазунів».

  • Відкрийте робочі зошити, запишіть тему уроку.

Мікрофон. А зараз я хочу поставити вам запитання. Пригадайте, яких представників класу Плазуни ви знаєте? Можливо, зустрічали в природі, бачили по телебаченню, читали про них в біологічній літературі, енциклопедіях? Висловіть, будь-ласка, кожен свою думку з цього приводу.

Учитель. Насправді існує близько 8000 існуючих видів плазунів, які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.

Клас поділяється на три ряди. Це:

  1. Ряд Черепахи

  2. Ряд Крокодили

  3. Ряд Лускаті

Діти, вам було поставлено випереджальне завдання: користуючись підручником та додатковою літературою, підготувати коротенькі доповіді про основні особливості кожного ряду плазунів та відшукати цікаву інформацію про представників кожного ряду.

  • Тож давайте послухаємо, що характерно для ряду Черепахи.



( Учні доповідають по ряду Черепахи, діляться цікавою інформацією, яку відшукали в додаткових джерелах.)

Учитель підсумовує. На Землі Черепахи зявилися багато мільйонів років тому. У мезозойську еру вони досягли розквіту і відтоді бродять по нашій планеті, мало змінившись. Більшість їхніх ровесників давно зникла з обличчя Землі. Черепахи поки що збереглися. Поки! В останні десятиліття над цими тваринами нависла загроза винищування. Особливо прикро те, що крім людини ніщо не загрожує черепасі.

( Учні доповідають по ряду Крокодили, діляться цікавою інформацією, яку відшукали в додаткових джерелах. )

Учитель підсумовує. У давньому Єгипті крокодилам поклонялися. Крокодил був присвячений богу Сухосу, володарю рік. Щороку для його умиротворення на розтерзання « священним» крокодилам у місті Ом босі віддавали вродливих дівчаток. Печери із затнями набальзамованих мумій крокодилів дотепер знаходять у Єгипті.

( Учні доповідають по ряду Лускаті, діляться цікавою інформацією, яку відшукали в додаткових джерелах.)

Учитель підсумовує. Найбільш таємничими тваринами серед Плазунів є змії. Відомо багато легенд,повір’їв, прислів’їв, пов’язаних зі зміями. За те, що біблійний змій спокусив жінку скуштувати заборонений плід, Господь звелів усім зміям повзати на череві. Та незважаючи на це, змії вважаються найбільш холоднокровними вбивцями, які добре пристосовані до своєрідного способу життя.

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.

1. Вправа « Вірю- не вірю»

Інструкція. Із запропонованих тверджень про тварини, що належать до класу Плазуни, виберіть правильні та неправильні.

  1. Крокодили – найбільш високоорганізовані сучасні плазуни. ( + )

  2. Тіло ящірки покрите панциром. ( - )

  3. В отруйних змій є отруйні зуби, розташовані на верхньощелепних кістках. ( + )

  4. Зміїну отруту використовують для виготовлення проти зміїних сироваток і лікувальних препаратів. ( + )

  5. М'ясо геконів використовують в їжу. ( - )

  6. Пітони й удави – це величезні отруйні змії. ( - )

  7. Найнебезпечніші для людини – гадюкові змії. ( + )

2. Вправа « Четвертий зайвий»

Діти, а зараз давайте перевіримо, чи вміємо ми відрізняти представників різних рядів плазунів, попрацювавши в групах. Кожна група отримає аркуш паперу, на якому зображено чотири представники класу Плазуни. Три з них належать до одного ряду, а четвертий є зайвим. Знайдіть зайву тварину.

3. Вправа « Про кого мова»

Діти, зараз я зачитаю вам цікаві розповіді про різних представників класу Плазуни, а ви повинні відгадати, про кого йде мова.

1. Цю тварину в Єгипті вважали священною, їй приносили в жертву дітей. Вважалося, що вона є покровителем рік Єгипту. Що це за тварина? (Крокодил ).

2. Найкраще в цієї тварини розвинутий нюх. Вразивши отрутою здобич, вона не квапиться доганяти приречену жертву. Проте незабаром обов’язково знайде її по сліду, до того ж безпомилково визначає напрямок навіть у тому разі, коли навколо багато інших подібних слідів. ( Змія )

3. Нещастя цих тварин у тому, що усі вони їстівні. Лише деякі з них, такі, як мускусні і каранчин, занадто неприємно пахнуть, аби у когось виникла думка зварити з них юшку. Проте м'ясо решти має чудові якості. ( Черепахи)

V.Підбиття підсумків уроку.

Тож, як бачимо, Плазуни- цікава і красива частинка нашої природи. Не знищуйте їх, не виловлюйте і не тримайте вдома чи то заради забави, чи то для спостереження, чи навіть для дослідження. Відірвані від природи тварини мучаться й гинуть, адже забезпечити потрібні їм умови життя дуже важко. Спостерігайте за ними в природі, фотографуйте, і, звичайно, захоплюйтеся, дивуйтеся цій загадці природи.

Рефлексія « Сьогодні на уроці я…»

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал параграфа 41, заповнити таблицю, ст. 169

Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconКонспект уроку з біології у 8 класі «Різноманітність плазунів. Значення їх у природі І житті людини. Охорона плазунів» Навчальна мета
«Різноманітність плазунів. Значення їх у природі І житті людини. Охорона плазунів»

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconЦілі І завдання уроку
Учні повинні знати : будову, розмноження, поведінку плазунів, найпоширеніші види плазунів; роль плазунів у екосистемах; значення...

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconУрок семінар з теми «різноманітність плазунів. Роль плазунів у екосистемах, їх значення для людини. Охорона плазунів»
...

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconРізноманітність плазунів. Клас: 8 Мета уроку
Розвиваюча – формування творчої, самоосвітньої, інформаційної, полікультурної компетентностей

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconТема. Різноманітність класу Плазуни. Ряд Лускаті. Мета
Мета: ознайомити учнів з різноманітністю плазунів, поглибити знання про ящірок І змій

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconЕкологія плазунів. Роль та значення плазунів в системі живої природи. Охорона плазунів

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconЗагальна характеристика класу Плазуни. Клас: 8 Мета уроку
Освітня ознайомити учнів з систематикою, походженням плазунів, організація активного пошуку знань про будову, особливості процесів...

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconУроку
Тема уроку. Різноманітність плоских І круглих червів. Значення у природі та житті людини

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconУрок у 8 класі Тема уроку
Перш ніж я повідомлю правила гри хочу, щоб ви подумали І сказали, як різні народи вшановували плазунів та земноводних

Уроку Тема: Різноманітність плазунів iconУроку
Тема уроку: Різноманітність живих організмів. Значення рослин у природі та житті людей. Види рослин

Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2013
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка