Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Павло Тичина,,Гаї шумлять




72.74 Kb.
НазваПавло Тичина,,Гаї шумлять
Дата конвертації23.01.2013
Розмір72.74 Kb.
ТипУрок
Урок – відкриття перлин істини

Тема: Павло Тичина ,,Гаї шумлять’’. Майстерне відтворення краси природи, вираження почуттів засобами художнього слова.

Мета: продовжити ознайомлення з пейзажною поезією П.Тичини; формувати вміння виразно читати поетичний текст, аналізувати його, висловлювати власні враження від прочитаного; розвивати образне і критичне мислення, творчу уяву, усне мовлення; виховувати любов до природи, до краси рідної землі.

Цілі уроку.

Учні мають знати:

  • факти з життя поета;

  • назви і зміст художніх засобів, що допомагають відтворити красу природи;

  • особливості читання пейзажної лірики.

,,Крок за кроком’’:

  • назви і символіку дорогоцінного каміння.

Учні повинні вміти:

  • ,,оживлювати” художній текст;

  • розповідати про свої відчуття під час читання;

  • проводити аналогії між зображеним і баченим у реальному житті;

  • виразно читати вірш;

  • Пояснювати роль кольорів і звуків у змалюванні настроїв вірша.

,,Крок за кроком”:

  • співставляти різні види мистецтва;

  • передавати відчуття змісту поезії за допомогою каміння.

Тип уроку: урок формування та вдосконалення умінь і навичок.

Обладнання: комп'ютерна презентація, технологічні й опорні картки, заготовки для картин – пейзажів, асоціативні хмаринки.

Методи і прийоми: інсценізація, евристична бесіда, випереджувальні завдання, ,,Займи позицію”, ,,Асоціативні хмаринки”, робота з опорою, виразне читання, музичний супровід, ,,Ювеліри слова”, ,,Шукачі скарбів”, ,,Креативна майстерня”, ,,Перлинове намисто”, картки – інформатори.

Хід уроку

І. Емоційне налаштування на урок. Актуалізація опорних знань і суб'єктивного досвіду учнів.

- Доброго дня, любі мої! Стали рівненько, підняли голівки, налаштувалися – починаємо урок. Сьогодні у нас багато гостей, розкажіть їм про себе СЛАЙД 1


Наша кричалка. Ми – кроківці! Ми – веселі, кмітливі, допитливі!

Ми вчимося, пізнаємо, творимо! Ми хочемо знати все!
- Сідайте. Я запрошую вас на урок відкриттів і здивувань.

Чи знаєте ви, що за часів Аристотеля у Давній Греції існував цікавий розподіл наук на дві головні - теологію і геологію. Теологи вивчали все, що стосувалося людської душі і стверджували: спочатку було СЛОВО. Геологи вивчали все, що знаходиться на землі і наполягали: спочатку був КАМІНЬ! СЛАЙД 2

Прийом ,,Займи позицію”.

?- А як думаєте ви - учні-кроківці, діти ХХІ століття?

Я думаю, треба бути толерантним і примирити геологів і теологів. Краса коштовного каміння дивовижна, але її можна описати за допомогою слова.
- За програмою «Крок за кроком» ми вивчаємо дорогоцінне каміння. Знаємо про ці дивовижні витвори природи дуже багато і, я переконана, що стільки ж нас ще чекає здивувань і відкриттів.

Ось одне з них!

Наукове повідомлення .

1 учениця.

Найбільшою дорогоцінністю багатьох народів світу вважається камінь «лу – лу» - відомий нам як перлина. Перлина – це символ істини, бо вона теж прихована, як і перлина всередині мушлі. СЛАЙД 3

2 учениця.

Обираючи колір перлини, згідно із старовинною легендою, ми обираємо певний символ своєї долі. Наприклад, рожева перлина приносить здоров*я, жовта – успіх, блакитна дарує благополуччя, біла обіцяє кохання, а ось золота перлина пророкує талант. СЛАЙДИ 4-8


- Дякуємо вам, дівчатка, за цікаве повідомлення.

-А як ви, діти, вважаєте про який символ перлин йтиметься сьогодні на уроці і чому?

(Про талант, бо ми вивчаємо творчість талановитого українського поета П.Тичини)

- Дійсно, талант П.Тичини був просто унікальним. І голосно він заявив про нього вже в першій своїй збірці … «Сонячні кларнети». І те, що ви зараз побачите в інсценізації, переконає вас і тому, що Павло Григорович володів золотою перлинкою ТАЛАНТУ.

Інсценізація ,,Подарунки долі". СЛАЙД 9

Музика (дівчина з камертоном у руці):

- Цей хлопчик незвичайний. Щедра рука долі нагородила його багатьма талантами. Сьогодні – у нього день народження.

Поезія (дівчина з листком паперу):

- Що ж подарувати йому?

Музика:

- Я подарую хлопчику камертон. І нехай у його руках він стане еталоном високого і чистого звуку, що буде дивувати і зачаровувати всіх.

Живопис:

- Я подарую Павлусю палітру з найчарівнішими фарбами: синьо небесними, сонце золотими, зоре ясними. Нехай вони лягають на полотно його життя.

Поезія:

- А я подарую йому високу, легкокрилу поезію, що вражає силою і глибиною, що будить уяву і манить за собою у храм Слова.

Музика:

- Твори! Нехай дух музики завжди буде з тобою!

Живопис:

- Малюй! Нехай переплітаються у твої полотнах усі фарби веселки!

Поезія:

- Пиши! Про край свій прекрасний, людей співучих, землю рідну! ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної д. - Спробуймо сьогодні на уроці пірнути в глибини Тичинівської поезії і віднайти там свої перлинки істини.

Запишіть у зошитах на ст.49 зверху число і тему уроку. СЛАЙД 10

- Ми продовжимо відкривати завісу чарівного світу поезії Тичини, проаналізуємо вірш «Гаї шумлять», визначимо ті художні засоби, які допомагають нам відчути її серцем, переконатися в гармонії поезії з іншими видами мистецтва, бо саме в цій поезії, як вірні друзі поєдналися поезія, музика, живопис.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу.

Робота над віршем ,,Гаї шумлять"

1. Звучить виразне читання поезії напам'ять (інсценізація вірша ученицями). СЛАЙДИ 11 – 14

2.Аналіз змісту

?- Про що вірш? Які почуття пережили, що відчули, слухаючи твір? Яка пора року зображена автором? Чи відповідали ілюстрації настрою вірша? Що найбільше вразило?

3.Читання учнями вірша самостійно під акомпанемент Федорова Кості.

- Цей вірш неможливо уявити без музики, прочитайте його самостійно, прислухаючись до музики саксофона і музики Тичинівських слів.

4.Словникова робота.

Робота з опорою ,,Гармонія в поезії П.Тичини" СЛАЙД 15

- Зверніть увагу на опору на слайді. ЇЇ дуже легко прочитати: йдеться про гармонійне поєднання у вірші «Гаї шумлять» слів, звуків, кольорів. Цікаво, чи можна до цього додати каміння? Спробуємо втілити цю ідею.

- !!!Гармонія – співзвучне поєднання тонів в одночасному звучанні.

5.Робота в групах ,,Ювеліри слова". СЛАЙД 16

?- Хто такі ювеліри?

(Майстер по виготовленню прикрас із коштовного каміння)

- Перли дуже вишукані прикраси. Недаремно індійці називають перли «маньяра» - бутон квітки; греки «маргаритес» - ніжність, китайці «ажень жу» - дорогоцінний.

Пропоную вам на декілька хвилин теж стати ювелірами - …слова. Об*єднайтеся в постійні групи і визначте у кожній строфі вірша образні слова – перлинки. Результати дослідження запишіть на картках – символах.
( Під час озвучення прикріплюють до ключового слова – літературний колаж – епітети – хмаринки;

порівняння – дерево; метафори – річка; звукові образи – нотки, дзвіночки; кольори – травинки).

!!!Завдання для креативної майстерні:

- А тепер наш колаж перенесемо в креативну майстерню, де наші художники – ювеліри спробують за допомогою різнокольорових камінчиків розмалювати створену картину до вірша «Гаї шумлять».

6.Робота в групах. ,,Шукачі скарбів". СЛАЙД 17

? Хто такі гемологи?

(Ті, хто займається будовою, складом та історією дорогоцінного каміння і його розміщення в надрах землі).

- Шукати перли потрібно дуже уважно, бо це надзвичайно небезпечне заняття. Згадайте, коли ми відкривали мушлю з перлинкою, яку подарували Маші на день народження, то мало не поранилися об гострі краї.

Перевіримо, наскільки ви вмієте бути уважними і спостережливими. Викликаю по одному представнику від кожної групи, який повинен пройти небезпечним шляхом, поміченим стрілками, здобути завдання для групи і виконати його. Якщо завдання виконаєте правильно, то розгадаємо закодоване слово.

(1 група – Як називається художній опис природи?

2 гр. – Як називається художнє образне означення, яке підкреслює у зображуваному особливу рису?

3 гр. – Як називається характерна ознака віршованої мови, що означає рівномірне повторення наголошених і ненаголошених складів?

4 гр. – Як називається рід художньої літератури, що об*єднає твори, написані віршованою мовою?)
!!!- Складіть перші букви розгаданих слів і отримаєте чарівне закодоване слово нашого уроку:

пейзаж епітет ритм лірика

6.,,Креативна майстерня".

– Перли називають сльозами богині кохання, захолонувши ми краплинками дощу. Але на одному всі фахівці сходяться одноголосно: без любові перли помирають, бо народжуються вони для краси і щастя. !!! Слово нашим художникам – ювелірам: що ж їм удалося створити за допомогою різнокольорових камінців? Якими вони побачили картини природи, описані П.Тичиною у вірші»Гаї шумлять»? СЛАЙД 18
IV. Підсумок уроку. Рефлексія.

!!!- У кінці уроку пропоную створити намиста з перлинок – знань, отриманих на уроці: СЛАЙД 19


  • я навчилася …

  • я навчився …

  • я вмію …

  • я зрозуміла …

  • я переконався …

  • я точно знаю …

  • я відкрив для себе …

  • я збагатився …

  • мої очікування …

!!!Милуючись красою безцінних шедеврів, створених природою на дні океану, чи поетом П.Тичиною, пам'ятайте: найкоштовніші перлинки знаходяться в середині кожного з вас. У вашій душі, у вашому серці. Знайдіть їх!
V. Домашнє завдання. СЛАЙД 20

Вивчити поезію напам'ять, виконати письмово завдання 3 – 8 у робочому зошиті

Дякую за роботу, мої любі кроківці! СЛАЙД21.


Схожі:

Павло Тичина,,Гаї шумлять iconПавло тичина
П. Тичина переїхав до Харкова І став членом редколегії журналу «Червоний шлях». Належав до «Гарту», потім до вапліте. У цей період...
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconЗнайомий і незнайомий Павло Тичина (До 120 річниці від дня народження) Для учнів 7-9 класів
Поет, мабуть, світового масштабу, Тичина формою глибоко національний, бо зумів у своїй творчості використати все багате попередніх...
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconЯ єсть людина, син свого народу…
...
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconЛітературний диктант 2 курс павло тичина
Хто з класиків української літератури одним із перших оцінив i підтримав молодого Павла Тичину? (М. Коцюбинський)
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconПавло Тичина похорон друга
Кінь баский подаленів тоді І зник І строки минули вдарила війна. І друг подав про себе вістку: вся ж країна
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconПавло Тичина «Арфами, арфами…»
Максим Рильський «Молюсь і вірю…», «Коли усе в тумані життєвому…», «Солодкий світ!», «Запахла осінь в’ялим тютюном…»
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconПавло Тичина, «Хор лісових дзвіночків». ( 5 клас)
Мета. Ознайомити школярів із життєвим та творчим шляхом Павла Тичини, удосконалювати навички правильного і виразного читання, розвивати...
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconТичина Павло Григорович
Піски, Козелецький уїзд, Чернігівська губернія — †16 вересня 1967, Київ) — український поет, новатор поетичної форми, перекладач,...
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconГадоєва А. А. учитель музичного мистецтва Славутицької зош І-ІІІ ступенів №3
Багато, як українських, так і митців слова всього світу присвятили свої твори темі війни. Це Андрій Малишко, Олександр Довженко,...
Павло Тичина,,Гаї шумлять iconПавло Тичина
Верховної Ради урср двох скликань (1953—1959). Міністр освіти урср (1943—1948). Академік ан урср (1929). Член-кореспондент Болгарської...
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка