Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки




129.85 Kb.
НазваДрама-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки
Дата конвертації04.02.2013
Розмір129.85 Kb.
ТипДокументы
МІНІСТЕРСТВО ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
АРТЕМІВСЬКИЙ ТЕХНІКУМ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ



МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
відкритого заняття: «Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки»
з дисципліни «Українська література»

спеціальність 5.07010103

«Організація перевезень та управління на залізничному транспорті»

2011


Методичну розробку відкритого заняття з дисципліни «Українська література» підготувала Руденко Т.І., викладач Артемівського технікуму залізничного транспорту.

Викладено методику проведення заняття із застосуванням інтерактивних та дослідницьких методів навчання, методу проектів, тестування.


Для викладачів дисципліни «Українська література» вищих навчальних закладів 1-2 рівнів акредитації.

Рецензент:

1.
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії гуманітарної підготовки Артемівського технікуму залізничного транспорту

(Протокол №____ від «______»________________2011р.)

ТЕМА: Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки
МЕТА:

- методична: вдосконалення методики проведення відкритого

заняття з української літератури з використанням інтерактивних та

дослідницьких методів навчання, методу проектів ;

- дидактична: сприяти формуванню уявлення про духовну красу людей, вірність, щирість, людяність; активізувати знання понять

«драма», «драма-феєрія»; вдосконалити вміння переказувати прочитаний твір, характеризувати образи твору, робити власні висновки з прочитаного матеріалу, створювати проекти за прочитаним твором або його уривком; спрямувати на доречне та правильне використання здобутих знань у власному житті;

  • виховна: виховувати почуття усвідомлення власної відповідальності за людей, людської гідності, вірності своїм моральним ідеалам, гуманності ; почуття поваги до природи.



ВИД ЗАНЯТТЯ - Лесина світлиця.

ФОРМИ ТА МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ:

- пояснення;

  • дослідження ;

  • бліц-опитування;

  • аукціон визначень;

- «Слабка ланка» - бесіда за змістом твору;

  • студентський проект;

  • робота в групах;

  • перегляд уривків фільма;

  • вирішення проблемного питання.

МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ ЗВ’ЯЗКИ:

  • забезпечуючі: «Українська література»;

  • забезпечувані: « Культурологія»


МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ВІЗУАЛЬНИЙ СУПРОВІД :

  • підручники;

  • опорні таблиці;

  • електронні матеріали, спроектовані на екран;

  • студентські проекти;

  • завдання для тестування;

  • фільм «Лісова пісня».


ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

Я в серці маю те, що не вмирає… ( Мавка)

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ:

    1. 1.1 - привітання;

    2. 1.2 - перевірка готовності до заняття;

    3. 1.3 - перекличка.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ:

    1. 2.1 Бліц-опитування за питаннями:

    2. - Назвати справжнє імя Лесі Українки.

    3. - В якому місті народилася Леся Українка?

    4. - Під яким літературним псевдонімом працювала її мати?

    5. - Ким за професією був батько письменниці?

    6. - Як називався перший вірш Лесі Українки?

    7. - Як називався підручник, написаний Лесею для молодших сестер?

    8. - Перша збірка Лесі, що була видана в 1893 році називається…..

    9. - З ким з культурних діячів була особисто знайома письменниця?

    10. - Чому Леся Українка багато мандрувала світом?

    11. - З якими регіонами України пов’язані її життя та творча діяльність?

    12. - Як перекласти назву вірша «Contra spem spero»?

    13. - Визначте основний мотив вірша.



    14. 2.2 Аукціон визначень.

Група ділиться на дві підгрупи. Яка підгрупа дає більш точне та правильне визначення швидше іншої, та й виграла аукціон.

  • Дати визначення «драма";

  • Який твір називається драматичною поемою?

  • Що таке феєрія?

  • Дати визначення «драма-феєрія».


Очікувані відповіді.

2.1 - Справжнє імя Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач-Квітка.

- Леся Українка народилася в місті Новоград-Волинському ( колись - Звягель).

- Мати Лесі Українки працювала під літературним псевдонімом Олена Пчілка.

- Батько, Петро Косач, був юристом.

- Перший вірш Лесі Українки – «Надія».

- Це підручник «Стародавня історія східних народів».

- «На крилах пісень».

- Леся Українка була знайома з Михайло Павликом, Іваном Франком, Іваном Трушем, Ольгою Кобилянською, Сергієм Мержинським, Михайлом Драгомановим .

- З дитинства письменниця хворіла на сухоти, тому змушена була виїздити на лікування до Європи, Азії й навіть Африки.

- Життя письменниці тісно переплетене з Волинню, Полтавщиною.

- Без надії сподіваюсь.

- Цей вірш сама Леся назвала безнадійно-надійним, бо у ньому звучить мотив надії, що може додати життєвих сил навіть такому безнадійному хворому , як вона сама.

2.2 Драма – це драматичний твір, в основу якого покладено соціальний чи побутовий конфлікт. Від трагедії відрізняється конкретністю відтворення життя, меншим масштабом подій.

Драматична поема - переважно невелика за розміром віршована п'єса, в якій зливаються драматичне й ліричне розкриття теми, виклад матеріалу відзначається лаконізмом, відсутні широкий фон подій і зовнішня інтрига, а вся увага зосереджена на розкритті ідейного конфлікту між основними противниками в момент його найбільшого загострення.

Феєрія - театральна чи циркова вистава, побудована на фантастично-казковому сюжеті, в якій з метою вразити глядача використовуються різноманітні сценічні ефекти .

Драма-феєрія — п'єса з казково-фантастичним сюжетом і персонажами.


3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ ЗАНЯТТЯ, ЗАПИС ЇХ У ЗОШИТ.

3.1 Слово викладача

«Лісова пісня» - прекрасна казка про любов і зраду, про силу лісову та водяну. Вона приваблює людей глибоким філософським змістом, закликом до гармонії буття, до миру з власною душею. Сьогодні на занятті ми повинні зробити огляд історії написання цього твору та його змісту.


4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

4.1 Вступне слово викладача:

«Лісова пісня» — добре знаний ,улюблений читачами драматичний твір Лесі Українки. На час його написання вже була поставлена на сцені психологічна драма "Блакитна троянда", створені такі шедеври, як "Кассандра", "В катакомбах", "У пущі", "На руїнах", "Камінний господар", "Адвокат Мартіан"... Це ті твори, які дають право поставити ім'я Лесі Українки в один ряд з найвидатнішими драматургами світу.

І раптом — "Лісова пісня", драма-казка, твір нібито найлегший для сприймання й розуміння. Написала його Леся в 1911 році, коли прогресуюча хвороба забирала останні сили, а натхнення не давало спокою, кликало до творчості, неначе поспішало видобути з її серця "те, що не вмирає". Це була творчість на межі життя і смерті. Праця допомагала боротися "з виснаженням, високою температурою та іншими пригнітаючими інтелект симптомами" (з листа Лесі). "Юрба образів не дає мені спати по ночах, мучить, як нова недуга, — отоді вже приходить демон, лютіший над всі недуги, і наказує мені писати, а потім я знову лежу як порожня торбина. Отак я писала "Лісову пісню" і все, що писала останнього часу",— розповідала, письменниця про стан, який переживала, створюючи драму-феєрію. Сама ж історія написання п'єси нерозривно пов'язана з так званим грузинським періодом життя поетеси (1908—1913). Під впливом розлуки з рідним краєм Леся Українка, не маючи змоги через хворобу відвідати дорогу її серцю Волинь, згадала свої ліси і «затужила за ними». Саме ця туга, за словами самої поетеси, і була справжнім імпульсом до створення «Лісової пісні». П'єсу написано в небачено короткі строки — за дванадцять днів липня.

Із листа Лесі Українки до сестри: «Писала я її недовго, 10-12 днів, і не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій».
4.2 Доповідь студентів про історію написання та джерела твору «Лісова пісня». Доповідь супроводжується презентацією фото родини Лесі Українки, картин природи.

Образи драми поселилися в душі Лесі Українки ще в дитинстві. Вони прийшли до неї з волинських лісів, поліських озер та боліт, з легенд та міфів, яких наслухалася від волинян. Очевидно, "батьківщиною" "Лісової пісні" була мила її серцю Ковельщина, що подарувала їй силу-силенну дитячих вражень, хоч уперше про мавку Леся почула в Жабориці на Звягельщині.

Одна з найпам'ятніших подій дитинства — поїздка з матір'ю у Скулин до дядька Лева на прізвище Бас. Після перепочинку з дороги Косачі вирушили на урочище Нечимне неподалік від Скулина. Шість разів відвідувала Леся береги лісового озера, а дядьків небіж Ярмило, вже парубок, катав її по озеру на човні.

Спогади Ольги Косач - Кривинюк про відвідини цих місць найяскравіше розкривають джерела драми-феєрії "Лісова пісня": «Побули ми трохи в Скулині, а потім з своєю господою пішли до лісу, туди, куди дядько Лев вибрався з бидлом на літо. То було урочище Нечимне з великим лісовим бездонним, як говорили тамтешні люди, озером. 3 одного боку озера був смарагдово-зелений дерновий облудний берег, що йшов хвилями під ногами і, прориваючись, не давав приступитися до самої води, з інших боків берега були зарослі очеретом та різними хащами. Кругом озера був старий густий великий листяний ліс, з одного боку він підходив до поля, а з другого переходив у старезний сосновий бір, що тягся на багато верстов.

У дядька Лева в Нечимному була хатина і шопа на сіно з трьома стінами і стріхою. З четвертого боку шопа була відкрита якраз у бік озера. У тій шопі на сіні ми ночували тоді саме були місячні ночі, і Леся навіть вночі мала перед очима той краєвид з "Лісової пісні", який був би найдокпаднішою декорацією до неї, коли б я була малярем та намалювала його, як пам'ятаю досі...

У дядька Лева ми пробули три дні і дві ночі, ходили геть скрізь по лісі, в бір, коло озера. Дядько Лев не палив у хаті. а клав огнище надворі... раз у раз наглядаючи свого бидла. Ходячи по лісі та коло озера, надто ж сидячи біля вогнища, почули ми багато, багато оповідань про той ліс, про озеро, про всяку "силу" лісову, водяну, польову та про їхні звичаї і відносини між собою і людьми. Коли перечитую "Лісову пісню" або дивлюся на неї на сцені, зараз мені в уяві стає Нечимне з його краєвидом, з тими людьми, що були там з нами...

У Лесиній "Лісовій пісні" нема ні одного персонажа, ні одного повір'я, ні одної мелодії, щоб були мені незнайомі,— все то мої давні знайомі поліські...»

Про себе письменниця казала, що має "лісову натуру", а Олена Пчілка зауважувала, що Леся добре засвоїла волинську говірку й часто використовувала її у своїй мові. Ця говірка є і в "Лісовій пісні". Вона додає драмі своєрідного волинського колориту. «Лісову пісню» вперше було надруковано в «Літературному віснику» за 1912 рік. Окремим виданням твір вийшов у 1914 році. За життя поетеси драма не була поставлена на сцені. Вперше її поставили у 1918 році.


4.3 «Слабка ланка» - бесіда за змістом твору .

Студенти групи поділяються на дві ланки і за правильну відповідь отримують медаль із зображенням Лесі Українки. Слабкою є та ланка, що дала менше правильних відповідей.

- Хто є учасниками заспіву?

- Які дійства видаються Вам найпоетичнішими?

- Що уявляється Вам під час читання про "Того, що греблю рве", Лісовика та Водяника, про іншу лісову та водяну "силу"?

Супровідне пояснення: Лісові та водяні істоти розмовляють, тішаться, гніваються, люблять і розважаються. А ми бачимо перед собою картини живої природи. Яким же треба бути чутливим і спостережливим, як любити навколишній світ, щоб почути мову джерел і дерев, озерних хвиль та жучків-світлячків! Ось і Мавка, лісова красуня, каже про це Лукашеві згодом: "Німого в лісі в нас нема нічого". Отож треба тільки навчитися слухати природу, як музику, як живу істоту.

- Які цінності для міфічних персонажів найголовніші?

Супровідне пояснення: Воля. Життя без неї для них неможливе. Тут цінується краса, якою все й вимірюється. Русалка і "Той, що греблі рве" захоплюються зовнішньою вродою. Мавка, бажаючи побачити Лукаша, скаже; "Він, мабуть, гарний". І всі вони люблять яскраві шати (вбрання), порядок у лісі й на озері. Однак тільки на перший погляд видається, що у природі кожен сам по собі. Насправді тут панує взаємозв'язок і злагода, а "як цар морський покличе — треба слухать. На те є служба…".

- Які ваші перші враження від дядька Лева й Лукаша?

- Яку характеристику дає дядькові Леву Лісовик?

- Як з'являється Мавка?

- Яка Мавка на вроду?

- А вдачею?

Супровідне пояснення: Зовнішність і одяг переконують — перед нами справжня лісова царівна. Вдача у Мавки — вільна, чутлива до звуків, лагідна. Це розкривається в діалозі з Лукашем під час першої зустрічі.
Перегляд уривку картини «Лісова пісня» від слів: "Не руш! не руш! не ріж! не убивай!" до -"Бачиш, і ти, немов той ясень, розмовляєш" (Фрагмент 1).
- Що приваблює вас у поведінці і словах Лукаша?

- Що свідчить про те, що Мавка духовно багатша, а Лукаш приземленіший?

- Чим розповідь Лукаша подивувала Мавку, а чим — захопила?

- Які слова І вчинки персонажів свідчать про зародження ніжного почуття?

Супровідне пояснення: Лукаш не лише хоче зігріти Мавку в обіймах, а й готовий захистити ЇЇ, заквітчати. Він іде шукати для неї прикраси — яскраві світлячки, не думаючи про небезпеку. Коли ж хлопець потрапляє у трясовину, Мавка рятує його, нагнувши вербу. А які слова промовляють закохані! Той перший поцілунок — чистий, ніжний — Мавка порівнює з зорею, що впала в серце.

- Як поставилася мати Лукаша до Мавки?

- Чи намагався Лукаш відстояти своє кохання?

- А Мавка? Як вона це робила?

- Чи змогли герої зберегти справжнє високе почуття?

- Як природа помстилася Лукашеві за зраду Мавки?

- Чи пробачила Мавка зраду Лукаша? Про що це свідчить?

- Чим завершився твір?
4.4 Слово викладача. Ключовим у драмі-феєрії можна вважати останній монолог Мавки, який, власне, вміщує в собі основну думку твору – піднесення справжнього кохання, відданого та щирого. Пропоную до вашої уваги уривок з фільма «Лісова пісня».
4.5 Перегляд уривку з фільма «Лісова пісня».
4.6 Студентський проект «Останній монолог Мавки очима сучасного студента» . Перегляд двох найкращих проектів студентів групи.
4.7 Вирішення проблемного питання: Чи відрізняється бачення тогочасних героїв та сучасних студентів?


5. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

5.1 Виконання тестових завдань. Студентам пропонуються окремі варіанти завдань за матеріалами проведеного заняття з варіантами відповідей, одна з яких є правильною.

1. «Лісова пісня» написана в:

-1912

-1914

-1911

2. Леся Українка писала твір …. днів:

- 5

- 7

- 12

3. Композиційно твір складається з :

- прологу і 3 дій

- з 5 дій і епілогу

- з прологу і 2 дій

4. Кожна частина твору співвіднесена з 6

- порою року

- новим коханням

- переїздом героїв

5. Образ Мавки …

- трагічний

- романтичний

- егоїстичний

6. На кого перетворено Лукаша за його зраду?

- лісовик

- вовкулака

- дух

7. Прототипом для образу дядька Лева був6

- Лев Скулинський

- Лев Толстой

- Лев Іваничук

8. Про що говорила Мавка словами « Я в серці маю те, що не вмирає…»?

- зрада

- добро

- щире кохання

9. Лукаш засватав Килину…

- з власної волі

- за настоянням матері

- за порадою Мавки

10. Хто повернув Лукашеві людський вигляд?

- Лісовик

- Мавка

- мати

11. Які протилежності зіткнулися в даному творі?

- духовне багатство та матеріальне забезпечення

- добро і зло

- надія та безнадія

12. Цей твір часто називають

- гімном справжнього кохання

- гімном Волинській природі

- гімном переможця
5.2 Як Ви розумієте зміст епіграфу до заняття?

6. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ.
6.1 Слово викладача.

На занятті ми зробили огляд історії написання драми-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки, змісту цього твору; зосередили увагу на уявленні про духовну красу людей, вірність, щирість, людяність; активізували знання понять «драма», «драма-феєрія»; вдосконалили вміння переказувати прочитаний твір, характеризувати образи твору, робити власні висновки з прочитаного матеріалу, створювати проекти за прочитаним твором або його уривком. Слід наголосити , що здобуті сьогодні знання можна спрямувати на доречне та правильне використання у власному житті. Окрім всього, почуття усвідомлення власної відповідальності за людей, людської гідності, вірності своїм моральним ідеалам, гуманності , почуття поваги до природи повинні мати місце у Вашому житті.
6.2. Виставлення та коментар оцінок.
7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Скласти в зошит письмову характеристику образів:

1 варіант – Мавка,

2 варіант – Лукаш.

Під час роботи використати надані плани-характеристики образів.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Бернадська Н.І. Українська література 20 століття. – 2-ге вид., випр. і доп.. – К.: Знання-прес, 2004. – 271с.

  2. Бернадські Н.І. Українська література: Завдання, тести, диспути. – К.: Академія, 2000. – 208 с.

  3. Грицай М.С. Українська література. – К.: Вища школа, 1976. – 351с.

  4. Костенко А.І. Леся Українка. – Москва : Молода гвардія, 1971. – 347с.

  5. Українська література. Тести. 5-12 класи : Посібник / Бернадська Н.І., Усатенко Г.О. – К.:ВЦ «Академія», 2007. – 336с.

  6. Українська література: підручник для 10 кл.ЗОШ (рофільний рівень) / Семенюк Г.Ф. – К.: Освіта, 2010. – 416с.

  7. Хропко П.Українська література. – К.:Освіта, 1998. – 528 с.


ІНТЕРНЕТ РЕСУРСИ

  1. www.abc-people.com

  2. www.sochinenie.blogspot.com

  3. www.refine.org.ua

  4. www.ua-lib.ru

Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки icon10 клас «леся українка-геніальна донька українського народу. Драма-феєрія «лісова пісня»
Знати: відомості про життєвий та творчий шлях Лесі Українки; допомогти скласти цілісне уявлення про неї, як про людину, митця, громадянина;...

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconK at ua/publ/tvori z ukr literaturi/lesja ukrajinka kosach/divovizhnij svit ukrajinskoji prirodi u drami lesi ukrajinki quot lisova pisnja quot tvir/46-1-0-1674
М. Коцюбинський "Тіні забутих предків", О. Кобилянська "У неділю рано зілля копала", О. Олесь "Над Дніпром", Г. Хоткевич "Камінна...

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки icon«Лісова пісня» Л. Українка лісова пісня драма-феєрія в 3-х діях   спис діячів «лісової пісні»
Провесна. По узліссі І на галяві зеленіє перший ряст І цвітуть проліски та сон-трава. Дерева ще безлисті, але вкриті бростю, що от-от...

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconОбраз мавки у драмі-феєрії «лісова пісня» Л. Українки
Виняткове місце у творчості Лесі Українки, як І в усій українській літературі початку XX століття, по¬сідає «Лісова пісня». 25 липня...

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconТема : Л. Українка
Презентації «Драма-феєрія «Лісова пісня» – унікальне художнє явище», «Зустріч з героями «Лісової пісні»

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки icon«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика
...

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconПеребіг уроку
Жіночі образи у творчості Лесі Українки за творами «Камінний господар», «Лісова пісня», «Одержима»

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconПлан конспект уроку з української літератури в 10 класі підготувала викладач української мови І літератури
Тема. “Не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись” (заняття вільного спілкування за драмою Лесі Українки “Лісова пісня” )

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconІіі місце Літовчук Катерина
Ці слова, вкладені в уста героїні драми-феєрії «Лісова пісня» Мавки, стали пророчими для відомої всьому світові поетеси Лариси Петрівни...

Драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки iconЛесі Українки «Лісова пісня»
Мета: знайти відповіді на питання «У чому краса людських взаємин?»; розвивати творчу уяву учнів, самостійність мислення; виховувати...

Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2013
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка