Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Урок на тему: (6 клас)




113 Kb.
НазваУрок на тему: (6 клас)
Дата конвертації09.10.2012
Розмір113 Kb.
ТипУрок
Зміст
Тип уроку
«довідкове бюро»
Цей аукціон ще раз підтверджує те, що математика безмежна, як світ, і міститься у всьому.
Лінійка розповіла іншим фігурам про таку цікаву властивість Кола
1. Формування поняття числа П, довжини кола.
Довідкове бюро.
Графічний тренінг.
Архімед у праці «Про вимірювання кола»
Что я знаю о кругах…
2. Формування поняття площі круга.
2.1. Експеримент. Робота в парах.
Добуток π r в квадраті!
V. Закріплення вивченого матеріалу.
VІ. Підсумок уроку.



Відділ освіти

Високопільської райдержадміністрації


Методичний кабінет

Всеукраїнський конкурс «Учитель року – 2010»

Відкритий урок

на тему:


(6 клас)

Авторська розробка

Дармостук Любові

Богданівни

учасника І туру

Всеукраїнського конкурсу

«Учитель року – 2010»

вчителя математики

Нововознесенської ЗОШ

І – ІІІ ступенів

Високопільського району

Херсонської області


2010 р.

Тема: Довжина кола. Площа круга.
Мета:

  • повторити , систематизувати та поглибити знання учнів про коло, круг та їх частини;

  • виробити вміння знаходити довжину кола та площу круга за формулами;

  • активізувати пізнавальну діяльність учнів шляхом проведення експериментів;

  • виховувати інтерес до математики, увагу, старанність, здоровий спосіб життя.


^ Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Форма проведення: урок з елементами рольової гри, використанням ігрових ситуацій.
Обладнання: девіз уроку, портрет Архімеда, циркуль, лінійка, нитки, 4 предмета у формі круга, роздатковий матеріал (віршовані правила), табличка ^ «ДОВІДКОВЕ БЮРО», таблиці для експерименту, лимон, картки самоконтролю.
Девіз: «Початок є – кінця пізнанню немає!». (К. Левітін)
Хід уроку

І. Організація класу.
- Доброго ранку, друзі мої! Сьогодні гарний день, то ж посміхнімося і подаруймо чарівну посмішку один одному і присутнім гостям на уроці.

Пам’ятайте, що вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті, часом, залишається назавжди. Від неї добре, тепло, стає гарним настрій. От з таким настроєм ми й будемо працювати упродовж усього уроку. А свою роботу на різних етапах ви будете оцінювати у картці самоконтролю, яка лежить на ваших партах.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Математика – це не тільки наука про числа і дії з ними, математика вивчає ще геометричні фігури і їх властивості. Серед багатьох інших геометричних фігур ми з вами розглянули дві дуже цікаві фігури –

коло і круг.

Додому вам було завдання: знайти у природі, побуті, повсякденному житті предмети, де б ховалися коло та круг. То ж запрошую вас на

аукціон таких предметів.

(проводиться аукціон)

(Наприклад: колесо раз, ґудзик раз, ґудзик два, арена цирку раз, бублик раз, перстень раз, перстень два, браслет раз, чашка раз, сковорідка раз, і т. д., поки предмети не закінчаться )

  • ^ Цей аукціон ще раз підтверджує те, що математика безмежна, як світ, і міститься у всьому.


- Оцініть свою участь у цьому завданні у картці самоконтролю, яка лежить на парті.

(учні ставлять собі оцінку)

  • А зараз ми повторимо поняття, які стосуються кола та круга, за допомогою казки, де треба їх добавити.

Математичний диктант-казка

«Як Коло подружилося з геометричними фігурами»
У королівстві Геометричних фігур жило самотнє Коло.

Чому самотнє? «Не схожа ця фігура на нас, - міркували Чотирикутники й Трикутники, у нас кути, сторони, а це якась …1.(кругла) лінія». І тому всі тримались осторонь від Кола.

Одного разу в гості до Кола завітала звичайна Лінійка. «Давай я зніму твої розміри, і замовимо тобі наймодніший одяг, - запропонувала вона. – Ти така цікава фігура: поглянь, усі твої точки віддалені від твого

2.( Центра)на… 3.(однакову відстань). Мені ти дуже подобаєшся. Я жодної такої фігури не бачила, хоча все своє життя займаюсь вимірюваннями».

^ Лінійка розповіла іншим фігурам про таку цікаву властивість Кола. Тоді фігури вирішили ближче познайомитися з ним. Першими з’явились Відрізки: «О, скільки ти маєш точок, чарівне Коло! Їх же можна сполучати по-різному».

Перший Відрізок сполучив центр Кола і точку на Колі, так утворився…4.(Радіус).

Другий сполучив дві точки на Колі і пройшов через Центр – утворився…5.(Діаметр).

Третій сполучив просто дві точки Кола, не проходячи через центр, - утворилася…6.(Хорда).

Дві Точки А і В весело поділили Коло на дві частини, які назвали…7.(Дугами).

Всіх своїх нових друзів разом на розмову за чашкою чаю Колу допомогла зібрати …8.(площина).

Так утворилася нова фігура, яку назвали…9.(Кругом).

З тих пір Коло вже ніколи не було самотнім!
(Міняються зошитами, звіряються з готовими відповідями на дошці, виставляються бали у картку самоконтролю за теоретичний матеріал)

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.
Сьогодні ми поповнимо знання про ці дивні фігури, то ж недарма девізом нашого уроку є слова: «Початок є – кінця пізнанню немає!».

На практиці часто зустрічаються задачі, в яких треба виміряти довжину кола, знайти площу круга.

Винахідливий розум людини придумав багато способів вимірювання довжини кола.

Наприклад, щоб знайти довжину металевого обруча, можна його надрізати і випрямити у відрізок, або пофарбувати його і прокотити, зробивши повний оберт. Тоді довжина відрізка і дорівнюватиме довжині обруча.

Але як знайти, наприклад, довжину кола та площу круга арени цирку? В цьому нам допоможуть формули, з якими ми познайомимось на уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.

  • Тема нашого уроку: Довжина кола. Площа круга.


^ 1. Формування поняття числа П, довжини кола.

- Яким приладом можна накреслити коло? (циркулем)

- Звідки походить термін «циркуль»? Звернемось до довідкового бюро.

^ Довідкове бюро. Термін «циркуль» походить від латинського circulus – «коло». Існує легенда про винахід циркуля: якось після вдалої риболовлі рибалки зварили юшку. І один з них, з’єднавши дві кістки великої рибини, намалював на піску найдосконалішу, на думку Піфагора, лінію.

^ Графічний тренінг.

  • Давайте із різних кіл за допомогою циркуля «зліпимо» з вами снігову бабу (будують в зошитах циркулем по зразку)

  • оцініть акуратність в картці самоконтролю.




- Від чого залежатиме розмір нашої снігової баби? (від довжини кіл)

- А довжина кола від чого залежить? (від довжини діаметра)

- Який же висновок можна зробити? (чим більший діаметр, тим більша довжина кола, і навпаки)

- Як називається така залежність? (пряма пропорційна залежність).

- Отже, для всіх кіл відношення довжини кола до діаметра повинно бути одним і тим самим числом? Давайте перевіримо це!
1.1. Проведення експерименту. Дослідницька робота в групах.

Гра «Змійка»

Клас поділено на три - чотири групи.

У кожній групі один учень – «Дослідник» - вимірює ниткою довжину кола і знаходить її за допомогою лінійки, другий – «Інженер » – вимірює лінійкою діаметр, третій - «Бухгалтер» – знаходить за допомогою калькулятора відношення довжини кола до його діаметра, четвертий – «Статист» – записує дані у таблицю. По закінченні роботи всі беруться за руки і дружно їх піднімають.


Довжина кола, l

Діаметр, d

Відношення довжини кола до діаметра













  • Які ж результати ви отримали? («Статисти» доповідають)


Дані заносяться на дошку і в зошити

у зведену таблицю експерименту:
Знаходження відношення довжини кола до діаметра

Довжина кола, l

Діаметр, d

Відношення довжини кола до діаметра

1.
2.
3.








Висновок: Справді, ці відношення рівні і виражаються одним і тим самим числом. Це число позначають грецькою буквою π (пі).
Що це за пі? І чому воно насправді дорівнює?

Звернемось до довідкового бюро.
Довідкове бюро:

1 учениця. Позначення цією літерою не випадкове, бо це – перша літера в грецькому слові «периферія» - коло, круг.

Ще у ІІІ столітті до нашої ери великий давньогрецький учений ^ Архімед у праці «Про вимірювання кола» першим довів, що відношення довжини кола до діаметра у всіх кіл однакове, і приблизно дорівнює 22/7. Він був великим математиком, видатним інженером, винахідником і талановитим фізиком, був автором однієї із математичних ігор-головоломок – стомахіона (складання із 14 розрізаних частинок прямокутника різних фігур).

2 учениця. У ХVІІІ столітті математики встановили, що число π виражається нескінченним неперіодичним десятковим дробом.

Пропоную вам віршований варіант запам’ятовування декількох цифр цього числа (роздає, зачитує):
Чтобы нам не ошибаться,

Чтоб окружность верно счесть,

Надо только постараться,

И запомнить все, как есть:

3 14 15 92 и 6 !
Можна використовувати і такі мнемонічні прийоми

кількість букв у кожному слові дає відповідну цифру числа π:
^ Что я знаю о кругах…

3 1 4 1 6

Это я знаю и помню прекрасно…

3 1 4 1 5 9
1 учениця. Для зручності обчислень використовують наближене значення числа π з точністю до сотих:
π = 3, 14

(число π запам’ятай –

три чотирнадцять підставляй!)

- Оцініть точність проведення експерименту у картці самоконтролю.
Вчитель. Використовуючи число π, можна записати формулу для обчислення довжини кола: = π, звідси l= π d

Оскільки d=2r, то формулу для обчислення довжини кола можна записати у такому вигляді:

l=2 π r

А довідкове бюро пропонує вам для запам’ятовування – вірш.
Довідкове бюро:

Довжина кола відтепер

Буде рівна 2 π r

^ 2. Формування поняття площі круга.
- Площа круга також залежить від його радіуса, але ця залежність вже не є прямою пропорційністю.

- Як же обчислити площу круга?
Давайте проведемо експеримент.

^ 2.1. Експеримент. Робота в парах.

У вас на партах круг з лимона. Розділимо цей круг надвоє і розрівняємо ці шматочки. Перед нами – 2 відрізки із трикутниками-зубчиками. Накладемо ці трикутнички.

π r
r


У нас вийшов прямокутник із сторонами r та π r (пів довжини кола)!

А площу прямокутника ми знайти можемо: треба довжину помножити на ширину, отже: S=r π r = π r 2

S= π r 2

Для запам’ятовування – вірш від довідкового бюро.

Довідкове бюро:

Площу круга треба знати:

^ Добуток π r в квадраті!


  • Ось так звичайний лимон нам допоміг зрозуміти формулу площі круга. Чим же ще корисний лимон?


(відповіді учнів)


  • Надамо слово нашому довідковому бюро.


Довідкове бюро: Батьківщина лимона – країни Середньої Азії. У цьому продукті найбільше вітаміну С. Допомагає при грипі, болях у горлі, для профілактики застуди дуже добре у холодну зимову днину випити гарячого чаю з цим продуктом.

Сушену шкірку використовують у кулінарії.

Хоч і кислий – а дуже корисний!
Вчитель. То ж куштуйте на здоров’я і ніколи не хворійте!
(діти з’їдають по половинці лимонного круга)

^ V. Закріплення вивченого матеріалу.


  1. Усні вправи на готових малюнках:

(виставляються бали у картку самоконтролю).



5 ?

20

r = 5, l=? S=? d=20, l=? S=? l = 314 r = ?

S= 3,14 r = ?

2. . Розв’язування завдань (біля дошки) № 745 (1), № 747 (1),

№749 (1)

3.Знаходження довжини кола та площі круга (самостійно, з наступною перевіркою): № 745 (2), № 747 (2), №749 (2)

(виставляються бали у картку самоконтролю)

4. Розв’язування задач практичного змісту(біля дошки): №755, №766

^ VІ. Підсумок уроку.

  • Давайте підведемо підсумок нашого уроку за допомогою вправи «Незакінчені речення»


Учні працюють з відкритими реченнями, продовжуючи їх:

«На сьогоднішньому уроці ми дізналися …»

«Найбільше мені сподобалось…»

«Найважливішим відкриттям для мене було …»

«Я тепер знаю такі формули…»
- Опрацюйте картку самоконтролю і виставте собі оцінку
VІІ. Домашнє завдання.

П.25, № 746, 748 (початковий, середній рівень)

№ 767 (достатній, високий рівень).

Творче завдання: скласти кросворд або ребус по темі.
Література:

  1. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 6 класу. – Х.: Гімназія, 2006.

  2. Лоповок Л.М. Виховна робота на уроках геометрії в 6-8 класах: Методичний посібник.- Київ: Рад.шк., 1986.

  3. Конфорович А.Г. Колумби математики. – Київ: Рад. шк., 1982


Картка самоконтролю
Прізвище, ім’я ___________________________


Вид діяльності на уроці

найвищий бал

Бал

за роботу

Аукціон (домашнє завдання) 3 б




Диктант-казка 9 б




Графічний тренінг (акуратність) 2 б




Дослідницька робота(точність) 4 б




Усні вправи (за кожну) 1 б




Самостійна робота 3 б




Всього 24 :2=12

Сума :2 =




Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Урок на тему: (6 клас) iconУрок-змагання (5 клас) з англійської мови на тему: «Їжа. Продукти харчування»
Мета: встановлення рівня оволодіння учнями основними теоретичними знаннями на тему «Харчування», повторення, більш глибоке осмислення...

Урок на тему: (6 клас) iconДипломної педагогічної освіти Урок-гра на тему: «Технологія виконання ручних швів: «козлик»
Урок-гра на тему: «Технологія виконання ручних швів: «козлик», «тамбурний» (5 клас)

Урок на тему: (6 клас) iconУрок на тему: Вчитель біології ІІ категорії
Тема: Клас Ссавці. Загальна характеристика, середовище існування, зовнішня будова. Покриви

Урок на тему: (6 клас) iconУрок з природознавства І математики (4 клас )
Відкритий урок у початковій школі. Інтегрований урок з природознавства І математики (4 клас )

Урок на тему: (6 клас) iconУрок з природознавства 3 клас на тему: Гірські породи
Мета: Продовжити формувати поняття „природа нежива”, сформувати уявлення про охорону гірських порід, зокрема корисних копалин

Урок на тему: (6 клас) iconУрок біології 7 клас на тему: Вчитель: Заболотня Олена Василівна
Мета уроку: сформувати в учнів поняття «запилення», ознайомити із способами запилення рослин

Урок на тему: (6 клас) iconУрок української літератури (8 клас) «Леся Українка. «Давня казка»
Урок української літератури (6 клас) «Зіткнення унікальності й буденності» (за поезією Л. Костенко «Кольорові миші»)

Урок на тему: (6 клас) iconУрок 5 клас Виконала: Євтушенко А. С. 2011 Тема уроку: «Fruit»
Учні складають діалог написаний на дошці, репліки розміщені неправильно (діалог на будь яку тему)

Урок на тему: (6 клас) iconУрок на тему «Клас Дводольні. Родина Пасльонові»
Довгий шлях зробила картопля від прикраси жіночого вбрання І клумб палаців до всім відомої картоплі, що увійшла до нашого життя як...

Урок на тему: (6 клас) iconПроведено обласний конкурс серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Черкаської області на тему: «Світ моїх прав»
Алізована зош-інтернат, Звенигородський район, 11 клас (по 82 б відповідно); Харчевська Владислава, сш №1, м. Жашків, 9 клас (80...

Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2013
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка