Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета




54.33 Kb.
НазваТема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета
Дата конвертації13.08.2013
Розмір54.33 Kb.
ТипДокументы
Зміст
Тип уроку
1.Слово вчителя
3. Запис теми уроку
5. Вікторина «Що ми знаємо про казку?»
6. Літературна гра «Весела подорож казками»
Відгадай казку за малюнком
Казки народів світу
IV. Підсумок уроку. (слайд 7).
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців.

Мета: допомогти учням у засвоєнні поняття «казка як жанр народної творчості», ознайомити з видами народної казки; узагальнити знання про особливості казки як фольклорного жанру; виховувати повагу до народної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру.

Обладнання: додаток 5 (8 слайдів): тема, епіграф, визначення казки, завдання та питання для обговорення, схема жанрів казки; збірки казок народів світу; ілюстрації до казок видатних майстрів живопису; малюнки учнів; word-документ.

Тип уроку: комбінований

Мудріших, ніж народ, учителів немає…

М.Рильський

Стара казка потрібна. В ній багато того доброго минулого.

Яке корисне нині і знадобиться потім.

П.Бажов

(слайди 1-2).

Хід уроку

1. Актуалізація знань.

Слово вчителя.

Дорогі учні! Сьогодні ми вирушаємо в захоплюючу подорож до чарівного світу. На нас чекають таємниці й пригоди, несподіванки та дива.. Мандруючи, ми знайдемо справжні скарби: ключі до знань, мудрі поради, веселі жарти. Але ця невичерпна скарбниця відкриється лише перед тим, хто буде дуже пильним і сумлінно виконуватиме всі завдання нашої подорожі. Отже, завдання перше: куди проляже наша подорож?

Світ дивовижний вас вітає!

Всіх тих, хто вдумливо читає.

І тих, хто любить мандрувати

Та прагне більше пізнавати.

Кмітливих, добрих і відважних,

А ще, звичайно ж, і уважних

Він звеселить і причарує,

Окрилить тим, що подарує

Казок барвистий хоровод.

Ми на шляху … (у Світ Казок!)

І як організовані мандрівники, ми впорядкуємо все необхідне для подорожі. Пригадаймо, що означає слово фольклор? Які жанри фольклору нам відомі?

П. Вивчення нового матеріалу

1.Слово вчителя: Казка – один із найдавніших, широко розповсюджених та живучих жанрів фольклору. Немає на земній кулі народу або племені, які б не мали своїх казок. Бо через казку формуються цілі народи. У казках відбивається уявлення народу про щастя, втілюються його ідеали, любов до прекрасного і героїчного, всепереможна віра в добро і справедливість.

2. Учень-оповідач: Так уже повелося, що у всі часи і у всїх народів довгими зимовими вечорами, коли за вікнами лютувала хуртовина і мороз розмальовував шибки химерними візерунками, люди слухали історії, в яких реальне життя поєднувалося із тим, до якого вони прагнули. Ці розповіді, створені народною фантазією, передавалися від уст до уст: батьки – дітям, діти – своїм дітям … Довгий час вони подорожували від села до села, від міста до міста, від однієї країни до іншої, поки не були записані в рукописи, звідки й потрапили до книг. Така історія життя народних казок, знайомих кожній людині з раннього дитинства.

3. Запис теми уроку

4. Робота з підручником : коментоване читання статті «Що таке народна казка» та запис визначення - КАЗКА (від «казати», «розповідати») – один з основних жанрів усної народної творчості (фольклору), розповідний твір про вигадані, здебільшого фантастичні події, які сприймаються, як реальні. (слайд 3)

5. Вікторина «Що ми знаємо про казку?»

1. Якими словами розпочинаються казки? ( Жили-були…, Десь-колись …)

Як одним словом називають початок казки? (Зачин)

2. Де найчастіше відбувається дія казки? (За тридев'ять земель, у тридесятому царстві…)

3. Які числа часто повторюються в народній казці? (3, 7, 9…)

4. Окрім дійових осіб у казках діють ще й чарівні предмети. Назвіть їх.

(Килим-літак, дзеркальце, скатертина-самобранка, каблучка …)

5. Кого з фантастичних героїв казок ви могли б назвати? (Баба Яга, джин, Чудо-Юдо …)

6. А як зазвичай казки закінчуються? (Перемогою добра над злом, здійсненням бажань головного героя…)

7. Які слова ми читаємо в кінці казки? («І стали вони жити-поживати та добра наживати», «Ось і казочці кінець, а хто слухав – молодець» …)

Як одним словом ці слова називаються? (Кінцівка)

6. Літературна гра «Весела подорож казками»

Відгадай казку за жартівливими питаннями:

- У якій казці розповідається про дуже незалежного героя, який від усіх утік? (Колобок)

- У якій казці йдеться про дуже лінивого героя, який навіть ходити не хотів, а пересувався за допомогою предмета, зовсім для цього не пристосованого? («По щучьему велению», Ємеля їздив на печі)

- В якій казці розповідається про незвичайних музик? Хто вони? («Бременські музиканти»: Кіт, Осел, Пес, Півень)

- Який незвичайний літаючий пристрій мала одна казкова бабуся? (Ступу, Баба Яга)
Відгадай казку за малюнком (слайди 4-5).

Методичний коментар: можна дати дітям випереджальне завдання – учень (учні) демонструє свої ілюстрації, а клас відгадує казку.

Ш. Закріплення матеріалу.

Розгляд схеми:

КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ (слайди 6).

Глибокий зміст + цікавий сюжет + багатство вимислу + цікаві пригоди+

яскраві образи + дотепні вислови



Про тварин

Чарівні

Соціально-побутові

«Лисиця та Журавель»

«Котик і Півник», «Лисичка-сестричка»,

«Бременські музиканти»

  • конфлікти відбивають життєві стосунки людей;

  • дійові особи – тварини-традиційні типи

(Лисиця хитра, підступна, Вовк –дурний, Заєць полохливий)



«Царевна-лягушка»

«Василиса Прекрасная»

«Синдбад-мореплавець»

«Чарівна лампа Аладдіна»


  • наявність чарівництва, чуда;

  • зіткнення з чарівною силою;

  • присутність фантастичних персонажів та чарівних предметів

«Як солдат із сокири юшку варив»

«Історія про хитрого фермера», «Ох»,,

«Обмін»

  • герой – звичайна людина;

  • в основі сюжету незвичайна подія, в якій відсутнє чарівництво, чудо, але присутня кмітливість героя;

  • життєві конфлікти одержують казкове розв’язання






Чи можете ви одразу після прочитання казки сказати, до якої групи її слід віднести?
IV. Підсумок уроку. (слайд 7).

Заключна бесіда: Ось ми й завершуємо сьогоднішню подорож казками. Давайте підсумуємо, що ж ми в подорожі цій засвоїли?

1. Навіщо люди складають казки?

2. В казках зображуються реальні чи вигадані події?

3. Зверніть увагу, будь-ласка, ще раз на слова російського казкаря П.Бажова, що стали епіграфом нашого уроку.

- Як ви поясните, навіщо потрібна стара казка?

- Що найцінніше в казці? Що в ній є таке, що потрібне й сьогодні, і буде потрібне завжди?

2. Оцінювання роботи учнів

V. Домашнє завдання (на вибір учня) (слайд 8).

1. Прочитати 1 казку із збірки «Казки народів світу», розповісти про героя, який сподобався. Яким чином він переміг зло?

2. Підготувати переказ улюбленої чарівної або побутової казки.

3. Розмістити усі відомі вам народні казки за розділами розглянутої

схеми.

4. Запропонувати класу ребуси, шаради, цікаві загадки за мотивами

народних казок.

Схожі:

Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconТема. Казка мудрістю багата. Казка «Краплини води та їх життя». Мета
Мета. Вчити дітей складати казки за опорними словами, підбирати заголовки до них. Розвивати здібності самостійно творчого мислення,...
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconКазка І. Костирі «Як звірята розуму набиралися»
Учні повинні знати: окремі факти з життя Івана Костирі; зміст казки «Як звірята розуму набиралися»; визначення понять «казка», «народна...
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconЗ давніх-давен популярністю у дітей користується казка. Казка це прозовий жанр усної народної поезії, у якому реальна дійсність, народні мрії та прагнення зображені з допомогою вигадки, фантастики
Наприклад, українські богатирі Котигорошко, Іван – мужичий син, Іван Побиван, Козак Мамарига дуже нагадують богатирів інших народів:...
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета icon«УкраїнськА народнА казкА як жанр фольклору»
Прочитайте по 5-6 казок кожної тематичної групи, включно з кумулятивними, за будь-яким виданням українських народних казок
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconКнига вчить, як на світі жити", "Книга джерело життя", "З книгою жити з добром дружити"
Завдання книг полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його Я. Корчак
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconЧислівники у світі казок «Казка – це, образно кажучи, свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови» Сухомлинського В. О
Казки та інші жанри фольклору демонструють певну специфіку функціонування чисел. Популярні числівники у назвах казок
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconПервомайська зош І-ІІІ ступенів Жовтневого району Миколаївської області Науково-методична проблема школи
Освіта, яка не вчить жити успішно в сучасному світі, не має ніякої цінності. Кожен із нас приходить у життя з природженою здатністю...
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconЖиття і творчість Вікторії Гончар. Казка «Овочі»
...
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconМоя улюблена книга
Пізнавальне значення світової література, зображення в ній життя, побуту, звичаїв, світогляду різних народів світу
Тема: «Казка вчить, як на світі жити». Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характерів народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Мета iconБайка вчить, як на світі жить
Мета: поглибити та узагальнити знання учнів про жанр байки в світовій літературі; формувати навички виразного читання та інсценування;...
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка