Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М




108.44 Kb.
НазваУрок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М
Дата конвертації06.06.2013
Розмір108.44 Kb.
ТипУрок
Новоекономічна загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

Красноармійської райради, Донецької області

Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія.

Урок у 7 класі

підготувала: вчитель фізики

Білецька М. В.


2012

Тема уроку. Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Залежність швидкості руху атомів і молекул від температури тіла. Дифузія.
Цілі уроку: сформувати уявлення про атоми та молекули, залежність швидкості їх хаотичного руху від температури, пояснити явище дифузії; розвивати вміння працювати колективно, переключаючись з одного виду діяльності на інший; розвивати логічне мислення, уміння робити висновки й узагальнення; виховувати увагу, потяг до дослідництва.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, презентація «Будова речовини. Дифузія», пробірки з водою, йод, нашатирний спирт, перманганат калію, клей, капронова нитка, два аркуші паперу, 2 пакетики чаю, картки настрою, «ромашка»
План уроку:

1. Організаційний етап (2 хв)

2. Активізація знань учнів (3 хв)

3. Мотивація навчальної діяльності (1 хв)

4. Повідомлення теми, мети уроку (2 хв)

5. Вивчення нового матеріалу (29 хв)

  • Створення проблемної ситуації

  • релаксація

6. Закріплення вивченого (5 хв)

8. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія (2 хв)

9. Домашнє завдання (1 хв)
Хід уроку

  1. Організаційний етап

Вітання, перевірка присутніх, заповнення карток настрою.

Учитель: здрастуйте! Хлопчики й дівчатка, сідайте. Перш ніж ми розпочнемо наш урок давайте перевіримо готовність до нього (слайд ), а тепер пропоную вам заповнити картки настрою (додаток 1)

У картках, які я вам роздала поставте мітку у строчці На початку уроку під тією картинкою, яка відповідає вашому настрою зараз.


  1. Актуалізація знань учнів

Розповідь учителя (повторення вивченого)

Давайте пригадаємо:

  • що вивчає фізика?

  • Що таке фізичне тіло? Наведіть приклади.

  • Що таке речовина? Наведіть приклади.

Фізичне тіло може складатись з однієї або кількох речовин. Ніж, як правило виготовляють не з однієї речовини, а з двох: лезо – зі сталі, держак – з деревини. Усно ми з вами згадали, а тепер давайте напишемо невеличкий диктант.

Робота з картками «Фізичні тіла та речовини» (додаток 2)

У вас на столах є картки з таблицею, яка складається з двох колонок: фізичне тіло та речовина. Зараз я буду зачитувати слова, а ви повинні вирішити куди саме їх записати. Наприклад: залізо, олівець. (слайд )

Далі учні працюють самостійно. Робота триває 5 хв. Потім вони обмінюються бланками і перевіряють правильність заповнення один у одного. За кожне правильно написане слово 1 бал.
3. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Кожного дня, приблизно після першого уроку у приміщенні школи ми відчуваємо, що наближається сніданок. З чого ми можемо зробити такий висновок? Правильно, запах їжі.

На сьогоднішньому уроці ми з вами і з’ясуємо, яким чином поширюються запахи, а чай стає солодким.
4. Повідомлення теми й мети уроку

Запишіть тему сьогоднішнього уроку (слайд ).

Мета уроку переконатися, що існують мікрочастинки речовини, які для нас невидимі, визначити, як вони взаємодіють. А також знайти відповіді на питання:

  • Що таке дифузія?

  • Від чого вона залежить?

  1. Вивчення нового матеріалу

З чого складається речовина? Це питання здавна цікавило людей. Давньогрецький мислитель Анаксагор навчав: «Кістки складаються з маленьких кісток, кров – з краплинок крові, золото – зі шматочків золота».

    • Створення проблемної ситуації

Учитель. Діти, хто з вас бачив мікрочастинки речовини? Хто готовий аргументовано довести, що справді речовини складаються з атомів та молекул?

Учитель фізики. Діти, на ваших столах стоять стаканчики з рідиною. На перший погляд рідини однакові і здається, що це чиста вода. Скуштуймо, чи справді це так. (Діти куштують і розповідають, що в одному стаканчику вода солодка, а в іншому солона, ще в іншому кислувата.) Поясніть чому різні смаки води в стаканах різні. Тобто в стаканчиках крім води є частинки солі, цукру, лимонної кислоти. Ви їх бачити. А який можна зробити висновок з нашого дослідження.

Учень. Існують такі частинки речовини, які ми не бачимо, тобто речовина складається з мікрочастинок.

Уже здавна науковці дійшли висновку, що речовина не є суцільною, вона складається з маленьких частинок, кожна з яких зберігає властивості цієї речовини. Ці частинки були названі атомами. Нині існує багато доказів існування атомів. Найбільш переконливі для вас, мабуть, зображення атомів, отримані на сучасному електронному мікроскопі.

Фотографії молекулярних кристалів. (слайд )

Атоми дуже малі за розмірами (приблизно одна десятимільйонна частка міліметра). Науці відомо близько 116 різних видів атомів. Але речовин у природі існує значно більше, тому що вони складаються переважно з молекул.

Атоми поєднуються в групи та утворюють молекули. Що ж таке молекула?

ЗАПИС У ЗОШИТ. Молекулою називається найменша частинка речовини, яка має основні хімічні властивості речовини й складається з атомів.

Відкрийте підручники на сторінці 65, розгляньте малюнок: вода складається з молекул води, яка, у свою чергу, складається з двох атомів Гідрогену та одного атома Оксигену. А от молекула кисню складається з двох однакових атомів Оксигену.

Молекули мають дуже малі розміри, щоб ви могли уявити їх розміри наведу приклади.

Прийом «Аналогії»

  • Молекула менша за яблуко у стільки разів, у скільки разів яблуко менше від земної кулі.

  • В одній чайній ложці води приблизно стільки ж молекул води, скільки чайних ложок води у Світовому океані.

Вперше про рух атомів і молекул заговорив Роберт Броун на початку XIX століття. Ботанік за фахом, він спостерігав під мікроскопом крихітні частинки рослинного походження (спори), які знаходились у воді. Та побачив дуже дивне явище. Спори рухались без видимих причин. Поспостерігавши за цим рухом кілька днів, Броун так і не дочекався його зупинки. Докладно описавши свої спостереження, пояснити це явище він так і не зміг.

Пояснили це явище, назване броунівським рухом, трохи пізніше. (слайд )

Отже, броунівський рух свідчить про безперервний хаотичний рух молекул речовини.

Вчитель фізики: А зараз ми ознайомимося ще з одним з цікавим явищем, яке дуже поширене в природі. Розпочнемо з дослідів.

  1. у рідинах

У склянку з водою капаємо йод. Спостерігаємо, що крапля йоду «гілкується» і поступово «тане».

Учитель фізики. Поясніть побачене явище, охарактеризуйте його. А тепер пропоную вам скористатися підручником. Відкрийте сторінку 72 і дайте визначення даному явищу.

Учень. Дифузія – це взаємне проникнення частинок однієї речовини в іншу, спричинене рухом молекул.

Учитель фізики: Ми спостерігали дифузію в якому агрегатному стані (рідкому). А чи характерна вона для газоподібного стану ? Дослідимо на досліді.

  1. У газах:

Відкриємо склянку з нашатирним спиртом. Що відчуваємо? (запах)

Вчитель фізики: Поясніть побачене явище і охарактеризуйте його.

Учень. Ми спостерігали, що дифузія характерна і для газів.

Учитель фізики: Ми спостерігали дифузію в рідинах та газах. А чи характерна дифузія для різних агрегатних станів речовин? Дослідимо на досліді.

  1. рідина + кристалічні речовини.

У склянку, з водою додати кілька кристалів калій перманганату.

Вчитель фізики: Поясніть побачене явище, охарактеризуйте його.

Учень. Ми спостерігали, що дифузія характерна для рідин і твердих тіл.

Учитель фізики. Тож прошу ще раз згадати, про що свідчить явище дифузії. Та зробіть висновок побаченому явищу.

Учень. Явище дифузії свідчить про безперервний хаотичний рух мікрочастинок речовини.

Вчитель фізики. Ми дослідили,що частинки речовин дійсно взаємодіють між собою, а тепер давайте з’ясуємо характер цієї взаємодії. Для цього проведемо досліди.

  1. На ваших столах лежить смужки паперу. Спробуйте їх з’єднати. Що не вдається?

  2. Спробуйте розірвати руками капронову нитку. Важко? Не вдається? Як ви вважаєте, чому?

  3. Яким чином можна з'єднати дві смужки паперу? Так. За допомогою клею. (Демонструється склеювання смужок паперу.) Який висновок можна зробити.


Учень. Частинки речовини взаємодіють одна з одною: взаємно притягаються та взаємно відштовхуються.

  • Релаксація (фізкультхвилинка)

Усі з – за парти піднялися!

Ручки вгору – потяглися.

Вправо, вліво нахилились,

У віконце подивились.

У долоні поплескали

І за парти посідали!

Учитель фізики. Ми вже згадували сьогодні на уроці, що явище дифузії часто спостерігається в повсякденному житті. Пропоную вам прокоментувати цитати з літературних творів з точки зору фізики: (слайди)

«Я люблю, як буває, восени пахне яблуками у хаті». (А. Малишко.)

«Тиха вода береги ламає». (Народна мудрість.)

«Климко йшов босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер стала сіра». (Г. Тютюнник.)

Поширення запахів у повітрі, змішування ґрунту з водою в річці, поширення червоного кольору крові по воді, втрата кольору речей з часом — це все приклади дифузії.
Давайте з’ясуємо від чого залежить швидкість дифузії.

Щойно ми спостерігали дифузію у воді, повітрі. Який можемо зробити висновок?

Записуємо висновок у зошит: швидкість дифузії залежить від агрегатного стану речовини.
Дослід дві склянки води: 1 – з гарячою, 2 – з холодною; 2 пакетики чаю. Обережно опускаємо пакетики чаю в склянки (одночасно). Де швидше забарвилася вода? Чому?

Записуємо висновок у зошит: швидкість дифузії залежить від температури.

Дивляться слайд «Дифузія в нашому житті»

Ось ми і дійшли з вами до суті, до глибини теорії про будову речовини. Ця теорія називається молекулярно-кінетичною теорією та складається з 3х положень. Давайте сформулюємо їх разом .

І положення МКТ: будь – яка речовина складається з молекул та атомів. (Забарвлення рідин)

ІІ положення МКТ:частинки речовини хаотично та безперестанно рухаються. (поширення ароматів)

ІІІ положення МКТ: між молекулами існують сили взаємного притягання та відштовхування (капронова нитка, склеювання)




6. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу

  • Що заважає семикласнику Іванку, якого директор спіймав під час куріння, розпастися на окремі молекули й зникнути з поля зору директора?

  • Н.В. Гоголь. Вечера на хуторе близ Диканьки.

«… разговорились об том, как нужно солить яблоки. Старуха моя начала было говорить, что нужно наперед хорошенько вымыть яблоки, потом намочить в квасу, а потом уже…»

На якому явищі засновано соління яблук?. Що треба зробити, щоб яблука були готові як можно швидше?

  • Нагадування мамі!!! Не рекомендуємо вологу тканину темного кольору залишати на довгий час дотикатися з білою тканиною! Чому?

  • Риби дихають киснем, що знаходиться у воді рік, озер та морів. Який фізичний процес дозволяє кисню з атмосфери попадати у воду?

  • Сформулюйте основні положення МКТ

  • Що таке атом? Молекула?

  • Що таке дифузія?


7. Підсумок уроку. Рефлексія

Прийом «Ромашка»

На столі вчителя лежить ромашка, на кожній «пелюстці» якої написано запитання. Учні по черзі відривають пелюстки, зачитують запитання та відповідають.

Орієнтовні запитання:

  • Що ми вивчили сьогодні на уроці?

  • Що таке дифузія?

  • Чи зустрічаємось ми з явищем дифузії у житті?

  • Що таке молекула?

  • З чого складаються усі речовини?

Що ж наш урок підходить до завершення. У тій атмосфері й обстановці, у якій ми сьогодні працювали, кожен із вас почувався по – різному. І зараз мені хотілося б, щоб ви оцінили на скільки комфортно вам було на цьому уроці і чи сподобалось вам те, чим ми сьогодні займалися. Візьміть, будь – ласка, картки настрою та відмітьте ту клітинку, яка вам підходить.
8. Домашнє завдання

Підручник Л.Е.Генденштейн «Фізика 7»: вивчити $ 8,9;

Творчі завдання (для охочих):

Виготовити з пластиліну моделі молекул кисню, вуглекислого газу, води;

Підготувати повідомлення «Дифузія в природі і техніці», «Броунівський рух»

Додаток 1




Картка «Настрою»














радісний

діяльний

пригнічений

поганий

роздратований

На початку уроку
















По закінченню уроку
















_______________________________________________________________________________________________

Додаток 2

Фізичне тіло

Речовина

олівець

залізо



















Схожі:

Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок геометрії у 8 класі Урок геометрії підготувала І провела вчитель математики Високівської зош І-ІІІ ступенів
Обладнання: комп’ютери, мультимедійна дошка, креслярські інструменти, індивідуальні завдання на картках, листи-самоконтролю
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок української мови у 6 класі підготувала вчитель
Тема. Прикметник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconКонспект заняття факультативу «Медіакультура» (тема «Преса») Підготувала Білецька Г. В., старший вчитель, вчитель вищої категорії Тема званяття
Преса шляхом еврістично-пошукової діяльності суб’єктів навчального процесу із широким використанням мультимедійних засобів та елементів...
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок фізики у 7 класі Підготувала: учитель фізики Левченко Надія Сергіївна 2012 Тема уроку: Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори. Цілі
Розвивальна: формувати інтерес до фізичного експерименту; розвивати експериментальні вміння, сприяти активізації творчого мислення;...
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок астрономії та англійської мови в 11 класі Вчитель фізики Пічкун Л. П., вчитель англійської мови Гонголь Н. В
Мета: Дізнатись про загальну структуру нашої Галактики, ознайомитись з деякими іншими Галактиками, вивчити методи визначення відстаней...
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок світової літератури в 7 класі підготувала вчитель Шалигіна Наталія Миколаївна
...
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок позакласного читання в 7 класі підготувала вчитель української мови та літератури Антипова Людмила Миколаївна
Тема: «І уявиш тоді своє дитинство великою квіткою маку» (за оповіданням Є. Гуцала «Дух кропу»)
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок фізики в 10 класі Підготував Довбня Микола Іванович, вчитель фізики Житньогірської зош І-ІІІ ступенів 2011 р
Мета: формування знань про фізичну модель — ідеальний газ, її переваги, про температуру як один з термодинаміч­них параметрів, основні...
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок образотворчого мистецтва у 7 класі Підготувала і провела вчитель образотворчого мистецтва
Тема уроку. Зображення на площині. Виконання в кольорі сюжетної композиції за уявою
Урок у 7 класі підготувала: вчитель фізики Білецька М iconУрок української мови в 9 класі Тема. Складнопідрядні речення з підрядними причини й мети Підготувала вчитель української
Виховувати любов та повагу до людей, які своєю працею та наполегливістю досягають у житті вершини
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка