Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Значення дихання. Будова і функції органів дихання




128.73 Kb.
НазваЗначення дихання. Будова і функції органів дихання
Дата конвертації27.09.2013
Розмір128.73 Kb.
ТипДокументы
Зміст
Вивчення нового матеріалу.
Дифузія газів у тканинах
Провідна, захисна, тепло регуляторна, сенсорна( визначення запахів), резонатор
Провідна, захисна
Тема уроку : Голосовий апарат. Дихальні рухи.
Хід уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Тоновий діапазон
Сила звуку
Тема: Газообмін у легенях і тканинах.
Хід уроку
Вивчення нового матеріалу.
Тема. Нейрогуморальна регуляція дихання.
Хід уроку.
Тютюновий дим
Узагальнення знань.
Розробка циклу уроків з теми «Дихання»

Тема: Значення дихання. Будова і функції органів дихання.

Мета: Сформувати в учнів поняття про суть дихання як процессу, різнорівневого, пояснити зв'язок між будовою та функціями органів дихальної системи. Визначити поняття зовнішнього та внутрішнього дихання.

Обладнання: таблиця «Органи дихання», моделі гортані та легень.

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Питання: «Який тип дихання характерний для людини?».

(Аеробне)

Питання:» Які органи дихання характерні для людини?»

(Носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи, легені).

  1. Вивчення нового матеріалу.

    1. Поняття про зовнішнє та внутрішнє дихання.

(Бесіда, розповідь, викреслювання схеми).

Зовнішнє дихання

↓ ↑

Вентиляція легенів

(обмін газів між зовнішнім середовищем і альвеолами)



Дифузія газів у легенях

(обмін газів між повітрям і кров’ю)

↓ ↑

Транспорт газів кров’ю

↓ ↑

Дифузія газів у тканинах

(обмін газів між кров’ю і тканинами)

↓ ↑

Внутрішнє або тканинне дихання

(поглинання кисню клітинами, реакції обміну, виділення вуглекислого газу)

    1. Будова та функції органів дихання.

(Бесіда)

      1. Розповідь учителя про особливості будови носової порожнини.

Бесіда по питаннях. 1. Чому у носовій порожнині багатошаровий епітелій? (Тому що повітря являється достатньо агресивним середовищем)2. Чому поверхня виглядає червоною? (Тому що під епітелієм густа мережа капілярів). 3. Що виділяє залозистий епітелій? (Слиз що виконує захисну функцію - до нього прилипають дрібні механічні часточки і збудники хвороб).4.Як захисну функцію виконує миготливий епітелій? (Війки виганяють засохлі часточки слизу з носової порожнини).5. Як і чим охолоджується вдихуване повітря? (Випаровуванням води із слизу та сльози, що стікає до носової порожнини). 6. Чим і як нагрівається повітря? (Випромінюванням тепла через капіляри носової порожнини). 7. Як виконується нюхова функція? ( У верхньому ході носової порожнини єсть нюхове поле з нюховими рецепторами). А ще носова порожнина проводить гази і приймає участь у формуванні звуків мови.

      1. Розповідь учителя про особливості будови гортані.

Бесіда по питаннях: 1. Яке значення має щитоподібний хрящ? (Захисне). 2.Яке значення мають голосові зв’язки? (Формують звуки мови) 3. Яке значення надгортанника? (Захисне. Щоб їжа під час ковтання не попала у гортань).

      1. Розповідь учителя про особливості будови трахеї.

Бесіда по питаннях: 1. Яке значення мають хрящові півкільця трахеї? (Щоб трахея не передавлювалась при рухах шиї).2. Чому трахея має півкільця? (З заду проходить стравохід і коли по ньому рухається їжа, то трахея вгинається). Бронхи мають таку ж саму будову а бронхіоли мають кільця.

      1. Розповідь учителя про особливості будови альвеол.

Бесіда по питаннях: 1. Чому альвеоли мають сумарну площу поверхні яка в 50 разів перевищує площу шкіри? (Вони дуже дрібні, їх дуже багато, мають комірчасту будову). 2. Що сприяє кращій дифузії газів в альвеолах? (Вини складаються з одношарового епітелію густо оплетені капілярами, а ще мають пружні волокна).

На основі вивченого складаємо таблицю.




Органи

Будова

Функції

1

Носова порожнина

Носові ходи, війки, слиз, рецептори, складки епітелію

Провідна, захисна, тепло регуляторна, сенсорна( визначення запахів), резонатор

2

Носоглотка і глотка

Лійкоподібні трубки

провідна

3

Гортань

Хрящі, голосові зв’язки, м’язи

Провідна, захисна, голосовий апарат

4

Трахея

Трубка зі сполучної тканини з хрящовими півкільцями

Провідна, захисна

5

Бронхи

  • « -

провідна

6


Легені


Бронхіальне дерево, альвеоли, легенева плевра

газообмін

  1. Узагальнення знань.

  1. Які органи дихальної системи забезпечують провідну функцію?

  2. Де відбувається газообмін?

  3. Які органи забезпечують формування звуків мови?

  4. Як дихальна система виконує захисну функцію?

Домашнє завдання : опрацювати таблицю в зошиті, вивчити §25, відповісти на питання після нього, та виконати розвиваючі завдання.

Тема уроку : Голосовий апарат. Дихальні рухи.

Мета:Визначити механізм формування голосу, його значення в житті людини, зв'язок із мовою; здійснити гігієнічне і естетичне виховання учнів;сформувати в учнів поняття про фізико-хімічні принципи ритмічності дихальних рухів та їх послідовність.

Обладнання : таблиця «Органи дихання», модель гортані, модель голосових зв'язок.

ХІД УРОКУ.

  1. Актуалізація опорних знань. Фронтальне опитування.

Чим забезпечується нагрівання повітря? Чим забезпечується охолодження повітря? Яке значення має нюхове поле? Як знешкоджуються збудники хвороб в носовій порожнині? Що буде з надгортанником під час дихання? Під час ковтання? Що забезпечує збільшення площі поверхні альвеол? Чому в носовій порожнині багатошаровий епітелій а в альвеолах одношаровий?

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Кажуть, що колись до Сократа привели людину і попросили сказати свою думку про нього. Мудрець довго дивився на візитера, а потім вигукнув:» Та говори ж ти, нарешті, щоб я міг тебе пізнати!» Але як багато суті крім слів криється в голосі!

«Чорнісінька, як ніч, ворона затесалась Між чорними дроздами. ЇЇ ніхто не розпізнав би в зграї, Якби змогла притримати язик!»

А що можна дізнатися по голосу?

  1. Вивчення нового матеріалу.

    1. Будова голосових зв'язок. Розповідь учителя.

    2. Властивості голосових зв'язок.(Пружність і міцність).

    3. Залежність від голосової щілини. Голосові зв’язки стиснуті при видиху виникають звуки, тому що повітря треться об краї зв'язок і викликає їх вібрацію. Як що голосові зв’язки напів- стулені тоді виникає шепіт, а як що вони розведені то ніяких звуків не виникає. Людина просто дихає. Положення зв'язок забезпечується посмугованими м’язами які прикріплюються до хрящів задньої стінки гортані, тому голосова щілина регулюється свідомо.

    4. Інші органи голосоутворення. Розповідь учителя з елементами бесіди. У формуванні голосу приймають участь : язик, щоки, губи, зуби, дно ротової порожнини, піднебіння та носова порожнина. Тому виникає така велика різноманітність звуків. У зв’язку з членороздільним мовленням у людини в процесі еволюції виник підборідковий виступ на нижній щелепі до якого прикріплюються м’язи язика, та й самих м’язів язика більше ніж у тварин.

    5. Параметри голосу. Розповідь учителя.

Тоновий діапазон. У чоловіків тональність голосу на багато нижча, ніж у жінок і дітей, тому що у них швидше росте гортань і голосові зв’язки довші. (Демонстрація на моделі голосового апарату різниці звучання довгих і коротких голосових зв'язок. В період статевого дозрівання у хлопчиків спостерігаються мутації голосу).

Сила звуку.

Забарвлення і тембр.

Вібрації.

    1. Гігієна голосових зв'язок. (Не говорити голосно і не кричати , не палити, не вживати алкоголю).

    2. Механізм дихальних рухів при спокійному диханні. Розглядаємо за схемою.

Довгастий мозок.

Збуджений (Дихальний центр.) Загальмований

надходить Нервовий Імпульс не надходить



  • < Міжреберні м’язи < >

> < , рівна Діафрагма < > , випукла

↑ Ребра ↓

< V > Грудна клітка > V <

< V > Легені > V <

< V > Альвеоли > V <

↓ Альвеолярний ↑

тиск

Вдих 16 раз на хвилину Видих

Зміна дихальних рухів відбувається тому що, при скороченні міжреберних м’язів рецептори на сухожилках сприймають цей рух і передають нервовий імпульс в дихальний центр – він гальмується, тому вдих і видих чергуються.

    1. Чому легені змінюють свій об’єм при зміні об’єму грудної клітки, адже пристіночна плевра не доторкається до легеневої – між ними плевральна рідина? В процесі бесіди знаходимо відповідь.

( Рідина не стискається , тому передає тиск від грудної клітки на легені). Демонстрація саморобної моделі Дондерса.

Узагальнення знань.

  1. Що таке гортанний спів?

  2. Гра вікторина: називаються звуки, а учні повинні назвати чим вони формуються.

  3. Домашнє завдання: опрацювати конспект, вивчити §27, дати відповідь на питання після параграфа.

Тема: Газообмін у легенях і тканинах.

Мета: Сформувати в учнів уміння пояснювати механізм газообміну в легенях і тканинах на основі фізико-хімічних закономірностей.

Обладнання:Таблиця органи дихання . Саморобні таблиці: « Схема процесу дихання», «Порівняльний склад вдихуваного і видихуваного повітря.» Прилад для визначення складу вдихуваного і видихуваного повітря.

ХІД УРОКУ

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Чому людина без їжі може прожити до 100 днів, без води до тижня, а без кисню до хвилини?

Яким чином організм справляється із забезпеченням киснем клітин і виведенням вуглекислого газу? Які механізми цих процесів?

Попробуємо відповісти на ці питання на сьогоднішньому уроці.

  1. Вивчення нового матеріалу.

    1. Демонстрація досліду по вивченню складу вдихуваного і видихуваного повітря за допомогою прибору. ( Учень дихає через трубку близько 10 повних дихальних рухів. У пробірці через яку проходить видихуване повітря вапняна вода мутніє – це якісна реакція на вуглекислий газ. У пробірці через яку проходить вдихуване повітря вапняна вода безбарвна.)

    2. Аналіз зміни складу повітря за допомогою таблиці « Порівняльний склад вдихуваного і видихуваного повітря».

Бесіда : Які гази входять до складу вдихуваного повітря і в якому співвідношенні? Чому всі організми дихають киснем, хоч до складу повітря входить значно більше азоту? Чому вапняна вода в видихуваному повітрі помутніла? Яке співвідношення газів в видихуваному повітрі?

    1. Бесіда: Що таке атмосферний тиск? Як він змінюється при підйомі на висоту? Розповідь про загибель людей які піднімалися на повітряних кулях на висоту 10 км хоч там було достатньо кисню для дихання.

Що таке «гірська « хвороба?

Що таке парціальний тиск? Як формулюється закон Дальтона?

Чим пояснити транспорт газів у альвеолах (кисень з альвеол у кров, а вуглекислий газ в зворотному напрямку). Відповідь: різниця парціальних тисків цих газів у крові і альвеолах.

Чим пояснити транспорт газів у тканинах? (Кисень з крові у клітини , а вуглекислий газ навпаки). Відповідь: Різниця парціальних тисків цих газів в клітинах і крові.

    1. Чому можливий цей газообмін? Згадаємо що таке дифузія та концентрація газів. В якому напрямку йде рух молекул газів в залежності від різниці концентрацій яка визначає різницю парціальних тисків?

    2. Транспорт газів за допомогою крові. (Повторення механізмів транспорту кисню та вуглекислого газу гемоглобіном крові). Нагадуємо про небезпеку отруєння чадним газом.

  1. Висновок. В процесі уроку ми відповіли на питання який механізм забезпечує газообмін в легенях та тканинах , а зараз попробуємо відповісти на перше питання яке ми поставили на початку уроку. Чому людина не може затримати дихання більше ніж на 2 хвилини? Запасів органічних речовин в організмі завжди достатньо, тому людина без їжі може прожити дуже тривалий час. І води у нас в організмі досить багато. Але людина її швидко втрачає , тому прожити може без неї лише тиждень. А кисню в організмі запасу немає, та ще й він швидко витрачається. Правда у тренованих людей (пловці, пірнальники) об'єм легень на багато більший чим у звичайної людини, тому вони можуть затримувати дихання до 7 хвилин.

  2. Узагальнення знань. Дайте відповіді на питання:

За рахунок чого в організмі йде постійний газообмін в легенях і тканинах?

Чому чадний газ швидше з’єднується з гемоглобіном ніж кисень?

Дайте фізичне обґрунтування надання першої допомоги людині яка отруїлась чадним газом.

В чому причина кесонної хвороби? ( При різкому підніманні водолаза з великих глибин в крові кисень переходить в газоподібний стан, закупорює судини і людина може загинути.) Як її запобігти? Дайте фізіологічне обґрунтування.

Чому «гірською» хворобою не страждають жителі гірських місцевостей?

Домашнє завдання. Вивчити §26. Виконати усно творче завдання на ст..91 та відповісти на питання після параграфу.

Тема. Нейрогуморальна регуляція дихання.

Мета: Сформувати в учні поняття про єдність нервової і гуморальної регуляції дихальних рухів а також саморегуляції дихання. Визначити яке значення має склад повітря в оточуючому середовищі для повноцінного дихання. Розвивати екологічне мислення та значення занять фізкультурою та спортом для підтримання життєвої ємності легень і регуляції дихання. Визначити шкоду дихальній системі від тютюнопаління .

Обладнання. Таблиця «Органи дихання», спірометр вітрячкового типу, та таблиця «Вимірювання життєвої ємності легень за допомогою водного спірометра»,

Хід уроку.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Самоспостереження: затримайте як можна довше дихання…

Чому неминуче вдих змінюється видихом і навпаки?

Що керує цими процесами?

Попробуємо на цьому уроці відповісти на ці питання.

  1. Вивчення нового матеріалу.

    1. Нейрогуморальна регуляція дихання.

2.1.1. Нервова регуляція дихання.

а) саморегуляція: При вдиху, як тільки скоротяться міжреберні м’язи та діафрагма, рецептори, що на них знаходяться відчують цей рух і передають нервовий імпульс в дихальний центр довгастого мозку – він блокується. Нервовий імпульс не надходить до м’язів. Настає видих.

б)корою великих півкуль, тобто свідомо, можуть бути змінена частота та глибина дихальних рухів. Наприклад, ми свідомо можемо затримати дихання, правда до певного моменту.

в) підвищення кров’яного тиску призводить до перехоплення подиху. Це рецептори в кровоносних судинах сприймають цей тиск і передають нервовий імпульс до дихального центру – він блокується.

г) Коли ми заходимо в холодну воду , то в нас теж перехоплює подих – це холодові рецептори блокують дихальний центр. Захисні рефлекси :

- чхання - рецептори носової порожнини сприймають подразнення стороннім предметом в носовій порожнині і посилають імпульс до довгастого мозку - настає глибокий видих через ніс.

- кашель – механорецептори гортані чи трахей сприймають подразнення стороннім предметом і настає глибокий видих через рот.

2.1.2. Гуморальна регуляція.

- Зростання концентрації вуглекислого газу в крові призводить до омивання дихального центру через це він посилає сигнали до м’язів які призводять до підвищення частоти дихальних рухів. Це викликає вентиляцію легень і зменшення концентрації вуглекислого газу, після чого частота дихальних рухів знижується. Так само діє на дихальний центр і збільшення концентрації йонів гідрогену.

- Збільшення концентрації кисню чи аміаку в повітрі, а потім і в крові навпаки перехоплюють подих.

Таким чином, ми бачимо, що і нервова і гуморальна системи спільно регулюють дихання.

    1. Життєва ємність легень.

Самостійна робота з підручником. Визначити що таке дихальний об'єм легенів, резервний об'єм, залишковий об'єм легенів, життєва ємність легенів та загальна ємність легенів. І як вони визначаються.

Життєва ємність легенів дає можливість визначити стан фізичного розвитку людини. Як що середня ЖЄЛ 3000-5000 мл, то у спортсменів вона може досягати 7000-8000 мл, що дає їм можливість вентилювати легені не збільшуючи частоту дихальних рухів.

Життєву ємність легень можна виміряти за допомогою спірометра. (Розглядаємо які бувають типи спірометрів і як ними користуватися). Проводимо вибіркове вимірювання ЖЄЛ в учнів з різним рівнем фізичної підготовки за допомогою спірометра.

Визначаємо залежність ЖЄЛ від фізичної підготовки учня.

    1. Шкода тютюнопаління для дихальної системи.

Тютюновий дим містить до 200 компонентів, більшість із яких шкідливі.

Тютюновий дим


Розпечені гази – запалення дихальних органів і зниження імунітету.

Сажа і дьоготь - знижують пружність і міцність альвеол, обмежують

газообмін, що призводить до зменшення ЖЄЛ

Дьоготь, полоній, бензпірен – сильні канцерогени викликають

утворення ракових пухлин органів дихання

Нікотин, синильна кислота , чадний газ являються сильними отрутами.

Таким чином, людина яка палить сильно шкодить своєму здоров’ю.

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ.

    1. В американських космічних кораблях дихальна суміш містила дуже високу концентрацію кисню, в той час як радянські космонавти дихали сумішшю близькою за складом до атмосферного повітря. У американців часто траплялися зупинка дихання і запаморочення. Чому?

    2. Спортсмен і нетренований учень біжать на довгу дистанцію. Обидва захекались, але після фінішу спортсмен швидко відновив частоту дихання, в той час як нетренований довго не міг прийти до норми. Чому?

    3. Чому у закритому приміщенні де знаходиться багато учнів з часом стає важко дихати?

    4. Чому краще застосовувати метод штучного дихання «рот в рот» , або «рот в ніс», замість «на спині» чи «на животі»?

    5. Чому людям, що втратили свідомість, дають понюхати нашатир?

  2. Домашнє завдання. Вивчити §27, записи в зошиті, дати відповідь на питання після параграфа, та усно виконати творчі завдання після параграфа.

Схожі:

Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconДихання. Будова і функції органів дихання
Основні терміни та поняття: дихання, зовнішнє і внутрішнє дихання, носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли,...
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconКровообіг та лімфо обіг
Нейрогуморальна регуляція дихання. Захворювання органів дихання. Перша допомога при зупинці дихання. Гігієна дихання. § 39,40
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconЛекція 10. Газообмін у легенях І тканинах. Регуляція дихання. Хвороби дихальної системи та запобігання їм. Перша допомога при ураженні органів дихання план
Перша допомога при ураженні органів дихання. Реанімаційні заходи при зупинці серця і дихання
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconУрок 29 Тема. Будова й функції органів дихання. Мета
Освітня. Продовжити знайомити учнів із особливостями будови дихальної системи людини; розкрити основні функції повітроносних шляхів...
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconЗадача розвитку функції органів дихання, одним із засобів рішення якої є загальний і точковий масаж в поєднанні із спеціальними вправами
Оволодіння активним видихом, типами дихання і мовним диханням – основна задача розвитку функції органів дихання, одним із засобів...
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconБудова і функції органів дихання
Епіграф: «Хорошие люди всегда незаметны, как воздух, которым мы дышим. Их отсутствие замечаешь только тогда, когда их уже нет»
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconЗасоби захисту органів дихання
Навчально-виховна мета: ознайомити учнів із засобами індивідуального захисту органів дихання, їх призначенням, будовою, ідбором...
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconДихання одна з умов життя людини. Верхні дихальні шляхи, їхня будова й функції
Тема: Дихання – одна з умов життя людини. Верхні дихальні шляхи, їхня будова й функції
Значення дихання. Будова і функції органів дихання icon1. Загальна характеристика системи дихання. Основні етапи дихання. Біомеханіка вдиху і видиху
Дихання – процес обміну газів (О2 та со2) між атмосферним повітрям та тканинами організму
Значення дихання. Будова і функції органів дихання iconПатологія зовнішнього дихання
Недостатність зовнішнього дихання патологічний стан, при якому система зовнішнього дихання не здатна забезпечити нормальний склад...
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка