Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті»




260.93 Kb.
Назва«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті»
Сторінка1/3
Дата конвертації09.10.2012
Розмір260.93 Kb.
ТипПлан-конспект
Зміст
Рання осінь
Тихим вереснем замріяне узлісся
  1   2   3


План – конспект

уроку з природознавства

для 4 класу

на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті»

План-конспект

Комбінований урок.

Клас 4

Дата: 21. 09. 2010

Номер уроку 8

Тема: Карта. Види карт. Умовні знаки на карті.

Мета:

навчальна:

  • навчити самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру) ;

  • за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар );

  • дати поняття про географічну карту, паралелі, меридіани, умовні позначки географічних карт;

  • ознайомити з різноманітністю географічних карт;

  • порівнювати карти, виділяти основні ознаки і робити висновки;

  • аналізувати і класифікувати карти;

  • вдосконалити спільну працю у колективі;

  • оцінювати результат діяльності (само оцінювання і взаємооцінювання).

виховна:

  • виховати бажання самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру) ;

  • спостерігати за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар );

  • виховати інтерес до географії;

  • любов до природи, бережне ставлення до її багатства;

  • акуратність і охайність при виконанні самостійних робіт;

  • бажання ознайомлюватися із різноманітністю карт;

  • виховувати взаємоповагу у спільній діяльності колективу;

  • здатність до самовираження кожного учня.

розвивальна:

  • розвивати вміння самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру);

  • за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар);

  • кмітливість, увагу, монологічне мовлення;

  • вміння розрізняти види карт і умовні знаки на них, розуміти і читати карту;

  • удосконалювати вміння працювати з картами, атласами різного призначення, сприяти розширенню світогляду учнів;

  • вміння аналізувати, порівнювати, виділяти основні ознаки;

  • розвивати самовираження кожного кожного учня;

  • навички працювати в колективі.

Обладнання: географічна карта світу, карта України, контурні карти, атласи, зображення плану міста, глобус, плакати, енциклопедії, комп'ютер з виведенням зображення на екран телевізора «Лист юних мандрівників», «Шахова дошка», презентація.

Байбара Т. М., Бібік Н. М. Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 176 с.

Будна Н. О., Майхрук М. І., Рябова С. І. Я і Україна. Зошит з природознавства 4 клас: Тернопіль, навч. книга – Богдан, 2009.

Вартабедян Л. В., Голінщак Ж. А. Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Інтерактивні форми роботи на уроці. – Тернопіль: Видавництво «Богдан», 2010.

Діптан Н. В., Назаренко А. А. Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство).  4 клас. Плани-конспекти уроків. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.

Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г. Я і Україна. Довкілля. Підручник для 4 класу.

План уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Хвилинка спостереження:

  • за неживою природою;

  • за живою природою;

  • за працею людей;

  • за народним календарем.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Варіант 1

Фронтальне опитування.

Варіант 2

Робота з картою.

Варіант 3

Тести.

  1. Актуалізація робочих знань.

Варіант 1

Усна фронтальна бесіда.

Варіант 2

Визначити правильне твердження. Гра «Так чи ні?»

Варіант 3

Прочитайте і опишіть «Лист юних мандрівників»

  1. Повідомлення теми та завдань уроку.

  2. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Питання 1:

  1. робота з глобусом;

  2. розповідь про те, що зображується на глобусі;

  3. бесіда про те, що зображено на глобусі;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 2:

  1. робота з визначенням;

  2. бесіда на закріплення визначення;

  3. робота з підручником;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

  1. Фізкультхвилинка.

Питання 3:

  1. робота з картою;

  2. розповідь про кольори, якими позначають сушу і водойми на глобусі і карті;

  3. бесіда про те, яким кольором позначають сушу і водойми на карті;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 4:

  1. робота з картою;

  2. розповідь про види масштабів на карті;

  3. бесіда на закріплення;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 5:

  1. робота з картою і планом;

  2. розповідь про різницю між планом і картою;

  3. бесіда про різницю плану і карти;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

  1. Запам’ятовування навчального матеріалу.

Варіант 1

Контрольні запитання.

Варіант 2

Робота в групах.

Варіант 3

Розгадування кросворду «Карта» на швидкість.

Варіант 4

Тести.

Варіант 5

Гра «Цікава подорож».

Варіант 6

Гра «Шахова дошка».

  1. Підведення підсумків.

  2. Повідомлення домашнього завдання.

  • робота з зошитом з друкованою основою;

  • робота з підручником;

  • творча робота.



  1. Організаційний момент.

  2. Хвилинка спостереження.

  • За неживою природою:

  • Яка висота сонця над горизонтом? (Сонце низько над землею).

  • Яка тривалість дня і ночі восени? (Восени день зменшується, а ніч збільшується).

  • Як залежить tс від тривалості дня і ночі? (Восени стає холодніше, бо ніч більшає, зранку заморозки і відповідно холоднішає).

  • Яка t ґрунту і водойм? (День коротший і менше прогрівається ґрунт і водойми).

  • Яке небо восени? (Небо восени сіре). Скільки днів сонячних, хмурих, похмурих?

  • Які опади випадають восени? (Восени випадає велика кількість дощу, також туман, роса, іній). Коли випала найбільша (найменша) кількість дощу?

  • Який вітер переважає? (Переважають пн.-зх. вітри).

  • За живою природою:

  • Які зміни відбулися у рослинному світі? (Рослини припиняють ріст, листки жовтіють і опадають, все навкруги стає жовтим).

  • Які зміни відбулися у тваринному світі? (Усі звірі готуються до зими, птахи відлітають у теплі краї).

  • За працею людей:

  • Чим люди займаються восени? (Восени всі люди займаються збором урожаю).

  • За народним календарем:

  • Загадки:

У південний край землі,

Відлітають журавлі,

Знов шкільний дзвінок лунає

Який місяць наступає?

(Вересень)

Листя пожовтіло,

З гілок полетіло...

Хто восьмий по рахунку,

З дощами носить сумку?

(Горобець)

Серед лісу, де пеньочок,

Із землі росте...

(Грибочок)

Любить листя фарбувати

І дерева роздягати.

Після неї йде зима,

Грає в сніжки дітвора.

(Осінь)

Коли це буває,

Що клен запалає?

А прихопив морозець,

Та повіяв вітерець,

Весь вогонь на землю впав

Зовсім клен без листя став.

(Восени)

Стовбур рівний, як колона,

А листочки, як корона.

Влітку листячко зелене,

А як осінь – то червлене.

(Клен)

Ліс у гості закликає,

Нас грибами пригощає.

Неба потускніла просинь,

У права вступає....

сінь)

Мов вогонь палає світ,

Полетіло листя з віт...

Пташки в вирій відлітають,

Хмарки дощик розсипають...

(Вересень)

  • Вірші

Рання осінь

Дні коротшають потроху,

Вицвіта міжхмарна просинь,

В край наш з дальньої дороги

Зацвітала рання осінь.

Понад лугом підрівняла

Стрій у журавлиннім клині

І вінків сплела чи мало

З грон червоних на калині.

Йшла по лісу не забула:

Під пеньки грибів спихнула,

Розпустила кошик плоду

Ти не їв такого зроду!

На комосиному роздоллі

Вдень трудилась, ніч не спала:

З тракторних димків у полі

Павутинячка напряла.

(В. Кочевський)

Вересень

Про осінь кажуть: золота.

А я добавив: ще й багата.

Йдучи по селах та містах,

Вона несе з собою свято.

І я за щедрий урожай,

Який зібрати нам вдалося,

Вручу їй теплий коровай

І верес, вилетений в колосся.

  • Прислів'я і приказки:

Восени багач, а навесні прохач.

Восени день блисне, а три кисне.

Восени й горобець багатий.

В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає й поливає.

Грім у вересні віщує теплу осінь.

Дощ у вересні - півголоду, а посуха цілий голод робить.

Летять у вересні гуси - зиму на хвості несуть.

Осінній іній - на суху й сонячну погоду.

Осінь збирає, а весна поїдає.

Осінь усьому лік веде.

Як листя жовтіє, то поле сумніє.

Як вересніє, то і дощик сіє.

Якщо у вересні на дубах багато жолудів, чекай багато снігу перед Різдвом.

У вересні дощ зі сходу зазирає й тікає, а південний свою роботу знає.

У вересні ложка води робить два болота.

Якщо лелеки летять високо, не поспішаючи, буде гарна осінь.

  • Пісня

Тихим вереснем замріяне узлісся
І над просіками хмари, як мости,
І гортає вітер книгу – жовте листя,
У котрій герої знову – я і ти.
Знову вересень, як в той далекий вечір,
І прошита павутинням синя даль,
Знову, як колись, у клекоті лелечім
Проліта розлуки вікова печаль.
Приспів:
"Ти любиш чи ні?"
Бринить у вишині...
Ти любиш чи ні?
Хто скаже мені?...

І давно ми вже з тобою розпрощались,
Але дивно – ні адреси, ні листів.
Лиш на згадку наче, нам любов зосталась
І щоосені журби лелечий спів.
Ця любов крізь морок жевріє у серці,
Не палає, не благає, не кричить,
Але пройде літо і скінчиться серпень, –
Як лелека краєм неба, пролетить...

  • Скоромовки:

Мухомор - не без химер:
Замість моху взяв мохер.
Мухоморчику-хлопчині
Сплів мохерову шапчину.
Хором, миром мухомори
Про химерника говорять.

В жовтні грають жабки жовті
в жваві піжмурки у Жовкві.
А притихлі потерчата
потерпають - хочуть грати.
Хоч у жовтні тепло в Жовкві,
потерчата змерзли зовсім,
заховались в листі зжовклім,
пошептались і замовкли.
Кличуть жабки:
- Потерчата!
- Нумо з нами в жмурки грати!
Потерчата ж позіхають,
зажмурившись, засинають.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Варіант 1

  • Фронтальна бесіда

  1. Чим відрізняється малюнок від плану? (На плані певні предмети позначають за допомогою умовних знаків).

  2. Що показує масштаб? (Масштаб показує у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предмета).

  3. Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб).

  4. Що таке план місцевості? (План місцевості – це креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні).

Варіант 2

  • Робота з картками

Картка 1. Що таке масштаб?

Прочитайте масштаб: 1 см-50 м; 1 см-50 км. Що означають ці записи?

Картка 2. Як зображують предмети на плані місцевості? Як визначити сторони горизонту на плані місцевості?

Картка 3. Використовуючи масштаб, накреслити план ділянки завтовшки 900 м, завширшки 300 м. Для чого використовують умовні позначення? Намалюйте кілька умовних знаків.

Картка 4. Намалюй свій підручник і накресли його план. Що таке план? Чим відрізняється малюнок від плану?

Картка 5. Користуючись умовними знаками, намалюй план описаної місцевості. У центрі населеного пункту розташована школа. Довжина шкільного приміщення 80 м., ширина – 60 м. На північ від школи на відстані 100 м проходить шосейна дорога, на південь на відстані 80 м, знаходиться сад. На схід, на відстані 100 м, протяглися луки. На захід, на відстані 60 м, - шкільні ділянки. Масштаб:1 см – 20м.

Варіант 3

  • Тести 1

  1. Що називають кресленням вигляду предмета зверху?

  1. малюнок;

  2. карта;

  3. план.

  1. Як накреслити план великого предмета?

  1. зменшити справжні розміри;

  2. збільшити справжні розміри;

  3. накреслити на весь листок.

  1. Що вказує у скільки разів зменшено (або збільшено) справжні розміри предмета і відстань між ним?

  1. ширина і довжина;

  2. розміри плану;

  3. масштаб.

  1. Що називають креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні?

  1. карта;

  2. план місцевості;

  3. глобус.

  1. За допомогою чого на плані зображують зображення?

  1. малюнків;

  2. умовних знаків;

  3. підписують словами.

  1. Де позначають масштаб на плані?

  1. по центрі вертикально;

  2. внизу;

  3. зверху.

  1. Що можна визначити за допомогою масштабу?

  1. відстань між предметами на місцевості;

  2. відстань від сонця до предмета.

  1. Як розміщені предмети на місцевості?

  1. населені пункти виділені іншим кольором;

  2. відповідно до розміру;

  3. відповідно до сторін горизонту.

  1. Які сторони горизонту вказані стрілкою?

  1. пн.-пд.;

  2. зх.-сх.;

  3. пн.-зх.;

  4. пд.-сх.

  1. Хто користується планом місцевості?

  1. геологи, будівельники, агрономи;

  2. будівельники, вчителі, агрономи;

  3. агрономи, геологи, продавці.

  • Тести 2

  1. План – це:

  1. точне креслення вигляду предмету знизу;

  2. нарис вигляду предмету зверху;

  3. точне креслення вигляду предмету зверху.

  1. Щоб накреслити план великого предмета, треба:

  1. збільшити розміри у кілька разів;

  2. зменшити розміри у кілька разів;

  3. подивитися на нього зверху.

  1. Масштаб вказує:

  1. у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предметів;

  2. у скільки разів зменшено справжні розміри предметів і відстань між ними.

  1. Один сантиметр на плані відповідає двадцяти сантиметрам справжніх розмірів предметів позначається як:

  1. 1 см – 20 см;

  2. 0,2 м – 0,1 м;

  3. 20 см – 1 см.

  1. Щоб накреслити план місцевості, вимірюють відстань між предметами:

  1. і збільшують їх;

  2. і зменшують їх;

  3. і залишають без змін.

  1. Масштаб показує:

  1. у скільки разів справжні розміри зменшено;

  2. у скільки разів справжні розміри збільшено;

  3. скільки предметів знаходиться на плані.

  1. На плані місцевості предмети зображують:

  1. хрестиками;

  2. умовними знаками;

  3. рисочками.

  1. Усі предмети на плані місцевості розміщені відповідно:

  1. до головного предмета;

  2. до головних річок;

  3. до сторін горизонту.

  1. Якщо на плані не позначено стрілку, то:

  1. південь – унизу;

  2. південь – угорі;

  3. північ – унизу.

  1. Планом місцевості користуються:

  1. люди різних предметів;

  2. тільки агрономи;

  3. тільки військові.
  1   2   3

Схожі:

«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconБерезень. 2013 р. Завдання. Географія. 6 клас. Коваленко Н. В. План, карта, умовні знаки
Прилад, яким вимірюють глиби­ну або висоту об'єкта над рівнем моря, називають а процес ви­мірювання —
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconУмовні знаки для спортивних карт уз фсоу-2001
При розробці використані переклади В. Петрова (Київ), М. Бородаєва (Вінниця), А. Кузьміна (Москва). В редагуванні брали участь В....
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconДорожні знаки. Види дорожніх знаків
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про дорожні знаки та їх види, розвивати в учнів увагу,навички роботи в групах
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconІнформаційні знаки та їхня комунікативна роль
До інформаційних знаків належать умовні позначення, які ви­користовуються для ідентифікації конкретних або загальних вла­стивостей...
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconУрок природознавства 4 клас «Розташування України на карті Київ»
Обладнання: глобус, карта півкуль, фізична карта України, контурні карти, картки з контурами 6 материків, творча карта України, тести,...
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconКраїни Східної Європи, Північної і Центральної Азії
Використовуючи відповідні умовні знаки, нанесіть на контурну карту Росії основні бази чорної металургії
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconГеографічний практикум
Завдання За допомогою карт атласу (с. 16 – 25) у контурній карті виконайте наступні завдання
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconКарта-схема Умовні позначення: межа Севастополя 2011 р. Зміст
Поводження з непридатними та забороненими до використання пестицидами та отрутохімікатами
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconПравила відліку географічної широти і довготи. Внутрішня будова Землі. Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори
План, його основні ознаки, масштаб, умовні знаки, особливості створення, практичне значення
«Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» iconЗ інформаційного наповнення аеронавігаційних карт І схем
Методика спрямована на виконання експлуатаційних вимог до карт, їх функціональних характеристик, технічних вимог загального характеру,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка