Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі




112.13 Kb.
НазваГімн цивілізованій прагматичній людині в романі
Дата конвертації26.11.2012
Розмір112.13 Kb.
ТипУрок
Зміст
Античний афоризм
Проблемне запитання
Робота із фрагментом екранізації роману Д.Дефо (режисер С. Говорухін, тривалість перегляду – 7 хв.)
Виконання індивідуального, парного завдань
Якби О.Селькірк побачив цей список, він подумав би, що Робінзон Крузо був умілим ремісником, а саме: теслею, пекарем, землеробом
Робота з текстом роману.
Тестові завдання
Ми маємо використати досвід Робінзона Крузо і дати поради герою – невдасі, щодо перебування на безлюдному острові.
Тема уроку :

Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі

Даніеля Дефо «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо»)
Мета уроку :


  • формувати понятійний апарат : «цивілізація», «прагматизм»;

  • з’ясувати роль праці в житті людини;

  • сприяти усвідомленню необхідності спілкування для кожної людини

  • формувати справжні життєві цінності;

  • формувати загально - навчальні компетентності: робота в навчальних проектах, в парах, групах , індивідуально з використанням цифрових навчальних ресурсів;

  • формувати інтелект на основі мисленевих операцій аналізу, порівняння , синтезу , варіювання та конкретизації;

  • розвивати вербальне логічне мислення;

  • виховувати повагу до людини та її можливостей.


Тип уроку: формування знань. вмінь,навичок.

Методи , прийоми ,форми роботи: частково-пошукова робота, самостійна робота, «мозковий штурм», гронування, евристична бесіда, «мікрофон», слово вчителя.

Комплексне методичне забезпечення: ілюстрації до роману, фрагменти екранізацій роману, слайди ІКТ-презентації, мапа Західної півкулі, пакети завдань для парної, індивідуальної роботи, проектор, дошка, книги на експозицію, підручник, комп’ютер, вислови про працю, сучасний словник української мови.

Епіграфи до уроку:

« Праця робить турботи непомітними»

Античний афоризм

« Лінощі руйнують всі чесноти»

Французьке прислів’я

Хід уроку:


  1. Організаційний момент.

Перевірка готовності до уроку, налаштування на плідну працю.


  1. Перевірка домашньої роботи.

Виконання тестів закритого типу.
Тестові запитання:


  • 1.Д.Дефо

-а) англійський письменник; б) французькій письменник.

  • 2.Д.Дефо мріяв стати:

а) адвокатом; б)проповідником; в)моряком.

  • 3.Д.Дефо вчився на:

а)священика;б)моряка; в)юриста.

  • 4.Рік народження Д.Дефо

а)1567; б)1797; в)1660.

  • 5.Як поводилися люди,коли Д.Дефо був покараний ганебним стовпом?

а) закидали його камінням; б)закидали квітами;в) принижували образами.

  • 6.Прототипом Робінзона Крузо був

а)Д.Дефо;б)О.Селькірк.

  • 7.У якому океані знаходився острів Р.Крузо?

а)Тихому; б)Атлантичному; в)Індійському.

  • 8.Даніель Дефо - це…

а)справжнє ім’я письменника;б) псевдонім.

  • 9. «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо»- це …

а)роман; б)повість;в) оповідання.

  • 10.Чи видав письменник свій роман під власним ім’ям?

а)так; б)ні.

  • 11.У якому році твір перекладено українською?

а) у 1937; б) у 1967; в) у 1979.

  • 12.Хто з українських письменників наслідував Д.Дефо?

а) Грінченко; б)Винниченко; в)Глібов


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

а

в

а

в

б

б

б

б

а

б

в

а


Взаємоперевірка, виставлення балів.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Сьогодні ми продовжимо роботу з текстом роману Д.Дефо «Робінзон Крузо»,визначимо суть таких понять,як «прагматизм», «цивілізація», з’ясуємо роль спілкування та праці для людини, в даному випадку – Робінзона Крузо, переймемось повагою до людей праці і можливості людської особистості.

Роман Д.Дефо «Робінзон Крузо» в Англії до кінця ХVIII ст. витримав майже 700 видань і був перекладений багатьма європейськими мовами.

У чому ж секрет надзвичайної популярності цієї книги? Можливо, цьому сприяв образ головного героя, якого давно полюбили дорослі і діти.
Проблемне запитання, на яке ми спробуємо відповісти , можна сформулювати таким чином:« Чому письменник не розповів історію Олександра Селькірка, а створив роман про пригоди Р.Крузо




ІУ. Робота над темою уроку

  • Евристична бесіда.


Даніель Дефо назвав автором свого роману самого Робінзона Крузо. Проте літературний герой мав свій прототип. Давайте з’ясуємо, що це означає.

Прототип-це реально існуюча особа,яка слугувала авторові прообразом

(моделлю) для створення літературного персонажа. Наприклад,

прототипом Робінзона Крузо став Олександр Селькірк.

  • Що ви можете розповісти про цю людину?


В основу сюжету книги Д.Дефо покладено історію шотландського матроса Олександра Селькірка, який прожив на острові Мас-а-Тьєрра (біля узбережжя Чилі ) у Тихому океані у повній самотності 4 роки й 4 місяці.

Опинився на острові боцман добровільно-примусово: він не знайшов спільної мови з капітаном , та й судно, на якому подорожували, було занадто старим і ненадійним. Селькірк сподівався повернутися додому водою. Так і сталося. Але лише через 4 роки й 4 місяці, які морякові довелося прожити на безлюдному острові.

  • Як жилося героєві на острові і чим закінчилася ця історія?


Як первісні люди, Олександр навчився видобувати вогонь тертям,

а коли закінчився порох, ловив руками диких кіз. Коли корабель «Герцогиня» наблизився до острова, моряки побачили людину, одягнену у цапину шкіру, яка не могла вимовити жодного слова. «Він виглядав більш диким, ніж рогаті першовласники цього одіяння»,- записав у щоденнику капітан Вудс Роджерс. Селькірк вразив матросів абсолютною байдужістю , з якою зустрів своїх рятівників. Але відразу дістатися дому герою не судилося. Йому довелося об’їхати навколо світу й повернутися на вітрильнику «Інкріз»

  • Отже,Олександр Селькірк – прототип Р.Крузо . Письменник описав історію людини, яка вижила на безлюдному острові.




  • Що з історії Селькірка змінив автор у своєму романі?

По-перше, - ім'я.

По-друге, - місце події – острів Мас-а-Тьєрра у тихому океані на острів

Тобаго в Атлантичному океані поблизу Бразилії.

По-третє, - термін перебування на острові – 4 роки й 4 місяці на

  1. років, 2 місяці, 19 днів.

По-четверте, - наслідки перебування на острові: О.Селькірк майже розучився говорити, здичавів. Р.Крузо залишився мудрою, практичною, впевненою людиною. Вудс Роджерс так охарактеризував Олександра Селькірка: « Моряк як моряк. Докладав усіх зусиль ,щоб залишитись живим». А Даніель Дефо поставив перед своїм героєм завдання не лише вижити, а й залишитися людиною, при цьому переживши багато пригод.



  • Робота із фрагментом екранізації роману Д.Дефо (режисер С. Говорухін, тривалість перегляду – 7 хв.)


Завдання до перегляду:

порівняти літературне джерело із інтерпретацією, назвати засоби художньої виразності мистецтва кінематографії, використані у цьому фрагменті.

  • Виконання індивідуального, парного завдань ( гронування, відтворення

хронологічної послідовності, стисла характеристика персонажа).


  • Перевірка та аналіз виконання завдань.


Гронування

  • відомі пригоди Робінзона (відновлення хронології): утік з дому; потрапив у корабельну аварію; пережив полон у маврів; полював на лева; потрапив на безлюдний острів; урятував П’ятницю; спостерігав за дикунами-канібалами; боровся з піратами; втрутився у сутичку з вовками.

  • що необхідно людині, щоб вижити на безлюдному острові:- забезпечити себе їжею, житлом; знайти прісну воду, зловити рибу й запекти її на вугіллі; знайти та запекти яйця птахів; перевезти багато необхідних речей з корабля на острів; чимало зробити своїми руками, наприклад, лопату із залізного дерева, палицю для печери, плести кошики, виготовляти та випалювати глиняний посуд)

  • риси характеру(чесноти) Р.Крузо, що сформувалися та вдосконалилися під час перебування на острові: працелюбність, наполегливість, терпеливість, старанність, далекоглядність, практичність, здоровий глузд.

«Мозковий штурм


Яка діяльність Робінзона Крузо , на вашу думку, допомогла йому не втратити людської подоби?


Прогнозована відповідь.

- будівля та вдосконалення житла;

- створення меблів;

- ведення щоденника;

- ведення календаря;

- читання Біблії;

- дотримання розпорядку дня;

- спілкування з папугою;

- заняття скотарством;

- вирощування ячменю;

- створення знарядь праці;

- будівля човна із стовбура велетенського дерева;

- плетіння кошиків;

- виготовлення череп’яного посуду;

- випічка хліба;

- пошиття одягу.

Якби О.Селькірк побачив цей список, він подумав би, що Робінзон Крузо був умілим ремісником, а саме: теслею, пекарем, землеробом, кравцем, скотарем, гончаром.

Які ж вміння та навички були у героя до того, як він потрапив на острів і чого він навчився

  • Творча робота

(Робота на комп’ютері або в зошиті, заповнення таблиці.


Умів

Навчився


Стріляти

Плавати

Будувати пліт

Полювати



Будувати оселю

Влаштовувати оселю

Вирощувати ячмінь

Пекти хліб

Робити глиняний посуд

Плести кошики

Робити драбину

Доїти кіз



Висновок:

  • Робінзон Крузо був цивілізованою людиною, і коли потрапив в екстремальні умови, на безлюдний острів, став не тільки мудрою і працьовитою, але й прагматичною людиною.

  • Значення слова «прагматизм» нам пояснить наш мовознавець.


Робота з текстом роману.

Виразне читання уривку з роману (с.112-113)

  1. У чому проявився прагматизм Р. Крузо?

Прогнозована відповідь. Герой твору, який у своєму внутрішньому монолозі назвав золото мотлохом і збирався кинути його у воду, але все ж-таки, трохи подумав, та й забрав золоті монети із собою.


  1. А як творці кінофільму інтерпретували цей епізод?

Прогнозована відповідь. У режисера С. Говорухіна герой мовчки важко зітхнув та, похнюпивши голову, з іронічним виразом обличчя випустив золото з рук.
Підсумкова бесіда.

  • Чому Робінзон не втратив людської подоби?

Прогнозовані відповіді.

  • Він допомагав іншим.

  • Вірив у Бога.

  • Головне – працював.

Висновок

  • Але чомусь дива не сталося з прототипом героя – Селькірком. Можливо й тому, що Олександр не зміг або не схотів опанувати жодного ремесла.

У. Підсумок уроку

  • Рефлексія у вигляді виконання тестів та запису висновків.



Тестові завдання

1)Прототипом Р. Крузо був

а) Д.Дефо; б) Вудс Роджер ; в)О.Селькірк.

2)Слово «цивілізація» означає:

а)високий рівень матеріальних благ, культури, прогрес;б)гурт дикунів, регрес; в) те, що дає практичні результати.

3)Робінзон довів, що головні рушійні сили прогресу людства – це…

а)витримка та мужність;б)уміння не втрачати контроль над ситуацією;в)розум і праця.

4) Що було на першому плані в розпорядку робочого дня героя: а)облаштування житла;б)полювання з рушницею;в)сон та розваги.

5)Про яку професію, опановану Робінзоном, свідчить виготовлений ним посуд:

а)кравця; б) теслі;в) гончара

6) Підтвердіть або спростуйте твердження: «Дії Робінзона на острові є своєрідною моделлю розвитку людської цивілізації»

а)так; б)ні.

Відповіді


1

2

3

4

5

6

в

а

в

а

в

а


Висновок :

  • Життя на безлюдному острові сприяло розвиткові багатьох практичних умінь героя та його моральному вдосконаленню.

  • Опинившись за межами людського суспільства, він створив свій маленький цивілізований світ. Робінзон довів, що людина здатна залишитися людиною за будь - яких трагічних обставин. Головне – це праця. Адже праця робить турботи непомітними, проте приносить користь.

  • Ми маємо використати досвід Робінзона Крузо і дати поради герою – невдасі, щодо перебування на безлюдному острові.


Інтерактивна гра «Мікрофон».
Закінчіть речення « Я хочу порадити Селькірку…»

Прогнозовані відповіді.


  • …не впадати у відчай;

  • …наполегливо працювати;

  • …звертатися до Бога;

  • …забезпечити людські умови життя;

  • …завести господарство;

  • …сприйняти ситуацію як можливість боротьби за виживання.

УІ. Домашне завдання:

Виконати міні – проекти за вибором:



  1. Як на безлюдному острові виготовити глиняний посуд.

  2. Як виростити та зберегти урожай зернових.

  3. Як випікати хліб.

  4. Як забезпечити себе одягом.

Написати твір - мініатюру « Якби я був Робінзоном…»

Індивідуальні завдання

1.Повідомлення про флору, фауну острова.

2.Поради юним мандрівникам-географам.

3.Розповідь про справжніх «робінзонів».
Миколаївський муніципальний колегіум

Миколаївської міської ради Миколаївської області

Кафедра словесності







Урок світової літератури

в 5 класі

підготувала вчитель

Жукова Ольга Володимирівна
Миколаїв 2012 р.


Схожі:

Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconТема. Гімн цивілізованій прагматичній людині
Мета: узагальнити знання учнів з теми і розвивати уміння робити висновки; розвивати культуру мовлення, навички роботи з словником;...
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconСкульптура гімн людині
Давньої Греції. Одним із найважливіших результатів цих війн є піднесення Афін і створення Афінського морського союзу (478 р до...
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconК-сть годин
Вільям Вордсворт (1770 — 1850). Уславлення в сонеті «До прекрасно-го» величезної сили «святого мистецтва». Вірш Вордсворта як гімн...
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconЗаконукраїн и про Державний Гімн України
Стаття Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі icon«Зів’яле листя» справжній гімн душевної чистоти і щирості, гімн поезії любові
Тема уроку: «Зів’яле листя» справжній гімн душевної чистоти і щирості, гімн поезії любові
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconПоложення про гімн Березнегуватського району (далі гімн) є регіональним музичним символом, офіційним атрибутом органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади Березнегуватського району
Гімн – це твір, автором якого є Тополь Любов Гаврилівна, музична обробка Шишкіної Світлани Василівни. У творі відображається географічне...
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі icon«Простір сну в романі Мілорада Павича «Хазарський словник»
Співвідношення між автором, читачем І героєм в романі «Хазарський словник» Розділ ІІ
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconВступ. Ознайомлення з «Букварем». Державний гімн України. Опрацювання вірша Г. Чубач «Рідна мова»
Мета: познайомитися з учнями, з рівнем сформованості їхнього мовлення, формувати первинне уявлення про гімн України; розвивати пізнавальні...
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconКраєзнавча характеристика Греції Греція
Гімн Греції з 1860 р славетний "Гімн Свободи", написаний початківцем новогрецької поезії Д. Соломосом у 1825 р. Державна мова новогрецька....
Гімн цивілізованій прагматичній людині в романі iconУрок – екскурсія герб, прапор, гімн —державні символи України Вчителька початкових класів Лукашук В. В. Мета
Мета. Поглибити знання дiтeй про державні символи Ук­раїни: Герб, Прапор, Гімн, символічне значення кольорів прапора, знака тризуба....
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка