Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття




121.38 Kb.
НазваУроку, сформулюйте завдання нашого заняття
Дата конвертації10.12.2012
Розмір121.38 Kb.
ТипУрок
Зміст
1. Організація класу
Майстер на всі
Важкий на підйом.
Післятекстові завдання
3. Вираз напускати туману означає
4. Вираз робити погоду означає
6. Вираз вискочити сухим з води означає
7. Робота в парах.
УКРАЇНСЬКА МОВА ( 5 клас)

Мартенс І.М. – вчитель української мови та літератури Миколаївської гімназії №4, вчитель вищої категорії, старший вчитель.

Тема. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення.

Мета: дати учням загальні відомості про фразеологізми; вчити пояснювати значення фразеологізмів, правильно використовувати їх у мовленні; ознайомити із фразеологічним словником української мови; розвивати культуру мовлення, образне мислення; виховувати бажання здобувати знання.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, словники, картки, кросворд.

Хід уроку

^ 1. Організація класу.

Учні сидять по групах ( 2 групи по 8 осіб)

2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Розпочати нашу роботу пропоную розгадуванням кросворду, сформулювавши значення словосполучень одним словом і заповнивши по горизонталі рядки, ви прочитаєте по вертикалі під №1 ключовий термін сьогоднішнього заняття.

Запитання до кросворду:

  1. Пекти раків, (червоніти) 1 група

  2. Ні пари з уст. (мовчати) 2 група

  3. Звестися до нитки, (зубожіти) 1 група

  4. Байдики бити, (ледарювати) 2 група

  5. Баламутити голову, (морочити) 1 група

  6. Лити сльози, (плакати) 2 група

  7. Молоко під вусами не обсохло, (молодий) 1 група

  8. Брати верх (гору), (перемагати) 2 група

  9. Накивати п'ятами (у теперішн. часі), ( втікати) 1 група

  10. П'яте колесо до воза. (зайвий) 2 група

  11. Врізати дуба, (померти) 1 група

За результатом 1 завдання: 1 група отримує ... бал,

2 група ... бал

  • Яке ключове слово отримали?

  • Так ФРАЗЕОЛОГІЗМ. Отже, сьогоднішній урок буде присвячено вивченню фразеологізмів. В зошитах записуємо тему уроку «Поняття про фразеологізм, його лексичне значення».

- Уважно подивіться на слово фразеологізм, подумайте скільки коренів у цьому слові і яке значення вони мають?

На дошці

Словник

Phrasis - вираз

Logos - вчення

- дивлячись на тему уроку, сформулюйте завдання нашого заняття

Отже , ми повинні знати , що називається фразеологізмом, повинні навчитися пояснювати їх значення і доречно вживати у мовленні.

3. Мотивація навчальної діяльності школярів.

- Діти, що ви очікуєте від вивчення цієї теми?

  • Навіщо нам потрібні знання з фразеології?

  • Як ви думаєте, що допоможе нам у роботі?

4. Опрацювання навчального матеріалу

Бесіда

  • Працюючи над кросвордом, що ви помітили? (Фразеологізм можна замінити одним словом)

  • Отже, який висновок можна зробити? (За смислом фразеологічний зворот часто дорівнює одному слову)

- А чи можна сполучення слів у фразеологізмі поширювати або замінити окремі слова, не порушивши при цьому смислу звороту?

- Який можна зробити висновок? (Фразеологізм - стійке, нероздільне сполучення слів)

Робота біля дошки і в зошитах.

Записати речення, визначити члени речення, яким членом речення виступає фразеологізм

Ви послухайте його і на вус намотайте, (присудок)

Він заговорив дрібно й сердито, наговорив сім мішків гречаної мови, (додаток)

Пішов козак світ за очі, (обставина)

  • Що ви помітили? Отже, який висновок можна зробити? (Фразеологізм виступає одним членом речення)

  • Дайте визначення фразеологізму, орієнтуючись на записи, зроблені на дошці.

  • Порівняємо зроблені нами висновки з матеріалом підручника.

Робота з теоретичним матеріалом підручника с.234-236

  • Яка роль фразеологізмів у мовленні?

  • У яких стилях мовлення вживаються фразеологізми?

  • Де можна знайти значення фразеологізмів?

Так, фразеологізми зібрані в особливих фразеологічних словниках, а найбільш вживані фразеологізми включені в тлумачні словники. Прочитайте у підручнику на стор. 236 правила як працювати з фразеологічним словником.

Розповідь про словник фразеологізмів та роботу з ним

Пропоную вам змагання між групами «Хто кмітливіший»

  1. група знайти значення фразеологізмів: з відкритим серцем, високо нестися

  2. група - наламати дров, кусати лікті

Підсумок змагання - 1 група.... бал, 2 група ... бал
5. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок.

Завдання для 1 групи. Вибірковий самодиктант.

Завдання №1: прочитати речення, виписати з них фразеологізми. Розкрити їхні значення (усно).

Водою не розлити нас, нам весело й цікаво. І не дивується наш клас, бо дружим я і Клава. Цілу чверть ловив наш Петя гав. Цю книжку будеш читати, як більше з'їси каші. Не на користь читати, коли тільки вершки хапати. Ті, що не хочуть братися за розум, потім хапаються за голову. Чорна кішка пробігла поміж ними і сполохнула лад. Обом стало жарко. Обоє пекли раків.

Довідка. Жити дружно. Міркувати, розумнішати. Марно витрачати час, байдикувати. Почервоніти.

Набути досвіду. Сприймати щось поверхово, не розуміти суті. Вдаватися у розпач. Виникла незгода,

сварка.

Підсумок роботи в групі. Кількість балів

Гра «Фразеологічний відповідник»

Завдання №2: з'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом

Бешкетувати

Сушити голову

Бути викритим на місці злочину

Біла пляма

Запам'ятати

Ходити на голові

Робити неможливе

Ліньки напали

Дрімати

Пійматися на гарячому

Недосліджені місця

Змокнути до нитки

Напружено думати

Діставати з-під землі

Лінуватися

Зарубати на носі

Дуже змокнути

Підсумок роботи в групі. Кількість балів

Завдання № 3.

Закінчити речення фразеологічними зворотами з довідки. Усно пояснити значення фразеологізмів та їх роль у реченні.

  1. Від щастя молодята були на ...

  2. Місто своє він знає як ...

  3. Нові будинки в столиці ростуть як ...

Довідка. Як з гуски вода. Як білка в колесі. На сьомому небі. Як свої п'ять пальців. Як дві краплі води. Як гриби після дощу.

Підсумок роботи в групі Кількість балів

Завдання №4 До кожного із поданих фразеологізмів (а) доберіть синонімічну пару (б). Запишіть. Складіть речення з виділеними фразеологізмами. Визначте, яким членом речення виступає фразеологізм.

Зразок. Ні риба ні м'ясо. - Ні се ні те.

А) Золоті руки. Як оселедців у бочці. І за холодну воду не братися. Знімати стружку. Ні пари з уст.

Накласти головою. Точити ляси.

Б) Правити теревені. Намилити шию. Тримати язик за зубами. Полягти кістьми. ^ Майстер на всі руки. Сидіти склавши руки. Яблуку ніде впасти.

Підсумок роботи в групи Кількість балів

Завдання №5 До поданих слів підібрати фразеологізми - синоніми

Тісно -

Багато -

Близько -

Довідка: Під самим носом. Як оселедців у бочці. Як зірок на небі.

Підсумок роботи в групі Кількість балів

Завдання для 2 групи. Вибірковий самодиктант.

Завдання №1: прочитати речення, виписати з них фразеологізми. Розкрити їхні значення.(Усно).

Ти - моя відрада, нене моя мила. І від щастя в мене виростають крила. Вітя - світла голова, Вітя вчить нові слова. А скажіть, будь ласка, товаришу директор, чи вигідно народові держати такого директора, що замилює очі? З нього колись кравець був першої руки. Якщо плазуєш і не можеш дати здачі, то все життя і будеш плазувати.

Довідка. Гідно відповісти. Обдарована, здібна людина. Обдурювати, хитрувати, приховувати недоліки. Бути найкращим майстром.

Підсумок роботи в групи. Кількість балів

Гра «Фразеологічний відповідник»

Завдання №2: з'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення


Кров з молоком

Здоровий, міцний

Серед зими снігу не випросиш

Довго говорити

Знати як свої п'ять пальців

Нерозлучні

Трудитися у поті чола

Братися одночасно за кілька справ

Шукати голку в сіні

Безгрошів'я

Висіти на телефоні

Надміру скупий

Водою не розіллєш

Дуже добре

Гнатися за двома зайцями

Важко працювати

У кишені вітер гуляє

Безрезультатно

Підсумок роботи в групі. Кількість балів

Завдання №3

Закінчити речення фразеологічними зворотами з довідки. Усно пояснити значення фразеологізмів та їх роль у реченні.

  1. Господиня з ранку до ночі крутилася як ...

  2. Ми з сестрою схожі як ...

  3. Що йому не казали, а все як..

Довідка. Як з гуски вода. Як білка в колесі. На сьомому небі. Як свої п'ять пальців. Як дві краплі води. Як гриби після дощу.

Підсумок роботи в групи. Кількість балів

Завдання №4 До кожного із поданих фразеологізмів (а) доберіть антонімічну пару (б). Запишіть. Складіть речення з виділеними фразеологізмами. Визначте, яким членом речення виступає фразеологізм.

Зразок. Кіт наплакав. - Кури не клюють.

А) Останнє віддасть. За тридев'ять земель. Кидати в жар. Жити на широку ногу. Легкий на підйом. З важким серцем. Розв'язати язик.

Б) Перебиватися з хліба на воду. З легким серцем. ^ Важкий на підйом. Тримати язик за зубами. З батька рідного здере. Рукою подати. Кидати в холод.

Підсумок роботи в групі. Кількість балів

Завдання №5 До поданих слів підібрати фразеологізми - синоніми

Мало-

Мовчати -

Дуже давно -

Довідка: Ні пари з уст. Як кіт наплакав. За царя Гороха.

Підбиття підсумків змагання в групах

Завдання №6

Навчальне аудіювання. Взаємоперевірка. На зворотній дошці відповіді.(1.В, 2.Б, З.В, 4.Б, 5.А, 6.Б)
Зранку пішов дощ. Бабуся зачинила вікно - за ним аж потемніло. Задзвонив телефон. У трубці дівчинка Данка почула хрипкий голос чарівного ворона Крака:

  • Алло. Це ти, Данко?

  • Так, то я. доброго ранку! - привіталася Данка.

  • Хіба він добрий? Ллє як з відра. Темно стало, хоч в око стрель!

Цього Данка не зрозуміла: нащо стріляти в око - тоді тим більше буде темно, як втратиш око.

- Знаєш, - випалила Данка. - твоя розмова по телефону для мене як грім серед ясного неба - це так
говорить моя бабуся.

Або ще кажуть: як сніг на голову.

  • Бабуся так теж іноді каже. Та який там сніг! Дощ, що аж гай гуде! Такий дощ припустив, що аж потемніло в очах! Аж іскри з очей посипалися! - додала Данка. У слухавці вона почула сміх Карка. - Щось я не так сказала? - злякалася дівчинка.

  • Так-так, - заспокоїв птах. - Це також так бабуся говорить? У нас ллє та ллє, скоро почну клювати носом. На сон, певно.

Дівчинка образилася.

  • То тобі так нецікаво зі мною балакати, що спати захотів?

  • Ой, ні-ні, не клади трубки. Це я так, до слова. Трохи туману напустив.

  • Якого ще туману? Немає жодного туману, - здивувалася Данка.

  • То теж так мовиться, я не дуже чемно висловився. Словом, не варто слів на вітер кидати.

  • Вітер... вітер, ага, шукай вітра в полі, - знайшлася Данка. - Це також бабуся каже. Ого, скільки ми наговорили про погоду, - сказав Крак. - Чи в тебе добрий настрій?

  • Добрий. Ти зателефонував - і я маю добрий настрій.

  • От бачиш, мовив Крак, - ми самі зробили собі гарну погоду.

  • А я ще знаю одну примовку - також бабусину: вискочити сухим із води. Це добре чи зле? -запитала Данка.

  • Дивлячись коли. От нині сухим не вискочиш. Та ми собі вискочили з води. Бо зустрілися телефоном. Тут розмова перервалася - у трубці гудки. Крака вже не було чути. «Наче вітром його змело», -подумала Данка і засміялася. Це так сказала би бабуся.

- Якої тем ще не вивчала Данка? Допоможіть їй порозумітися з Краком.

^ Післятекстові завдання

До кожного із наведених речень дібрати правильну кінцівку.

  1. Вираз як грім з ясного неба означає:

А) зозла, спересердя, на зло усім;

Б) напоказ, з метою привернення уваги;

В) несподівано, раптово, зненацька;

Г) наперекір, усупереч комусь.

2. Вираз клювати носом означає:

А) пихато поводитися, зазнаватися, чванитися;

Б) дрімати, засинати сидячи;

В) переживати через неприємність, невдачу;

Г) говорити нісенітниці.

^ 3. Вираз напускати туману означає:

А) відчувати тривогу, сум, печаль;

Б) підлабузнюватися до когось, догоджати комусь, лестити;

В) навмисне заплутувати, перебільшувати, перебріхувати щось;

Г) потрапити в безвихідь, скрутне становище.

^ 4. Вираз робити погоду означає:

А) даремно на щось сподіватися;

Б) вирішально на щось упливати, бути визначальним;

В) ні про що не турбуватися;

Г) щось перебільшувати.

5. Вираз слова на вітер кидати означає

А) даремно, марно щось говорити;

Б) говорити щось знехотя;

В) хитрувати, намагатися відвести підозру;

Г) щось коротко повідомити.

^ 6. Вираз вискочити сухим з води означає:

А) виявитися мужнім і спритним;

Б) вміло уникнути покарання, будучи винним;

В) виявляти підкреслену байдужість;

Г) користуватися результатами чужої праці.
САМООЦІНЮВАННЯ

^ 7. Робота в парах.

Складання діалогів з використанням фразеологізмів за вправами 528, 529, 530 с.249

8.Творча робота

Написати невелике оповідання, використавши кілька фразеологізмів.

Мудрість - окраса людини. Ніхто ще не вродився вченим. Знання багато місця не займає, вчитись ніколи не пізно. Перевірка творчої роботи. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання знань

Домашнє завдання

На високий рівень вправа 516;

На достатній рівень вправа 509, 511;

На середній рівень вправа 513. 512.
Пам'ятка

як користуватися фразеологічним словником


  1. Близькі за значенням фразеологізми зібрані в групи (або ряди).

  2. Синонімічний ряд утворює словникову статтю. На початку словникової статті з абзацу подається стрижневе слово, за ним іде повний перелік фразеологічних синонімів, а потім — ілюстрації з літературних джерел.

  3. У кінці статті — після ілюстрацій — з абзацу додається при потребі позначка Пор. (Порівняйте), яка встановлює зв'язок між синонімічними рядами фразеологізмів, близькими за значенням.

  4. Словникові статті розміщені за алфавітом .

  5. Якщо реєстрове слово служить головним для кількох синонімічних рядів, такі ряди розташовуються в одній словниковій статті як підгрупи.

Кожна підгрупа оформляється з абзацу, з поясненням відтінків значення, яке подається и круглих дужках після арабських цифр 1, 2, 3..., з переліком синонімів

ПОВНІСТЮ — 1. (без будь-яких залишків) без останку; до цурки (цурочки); до [останньої] крихти....

6. У круглих дужках після деяких фразеологізмів наводиться іноді інше слово або кілька слів, що можуть вживатися замість основного слова.

Наприклад:

ПОДОБАТИСЯ — бути (припадати, приходитися) до вподоби (до душі, до серця, по серцю, до смаку, по смаку) кому; [бути] під смак кому, чий; [бути] до любові (до мислі) кому. (Ілюстрації).

7. У квадратних дужках наводиться слово чи кілька слів, що можуть уживатися і не вживатися у складі фразеологічного звороту.

Наприклад:

МАЛО - (у невеликій кількості) не [дуже] густо; [як (мов і т. ін.)] кіт наплакав... (Ілюстрації.)

  1. Слова, взяті в круглі чи квадратні дужки, не впливають на алфавітне розміщення фразеологізму в покажчику, вміщеному в кінці словника.

Наприклад: фразеологізм [як] за водою піти в алфавітному покажчику слід шукати під літерою «З», вираз [аж] жижки затрусилися — під літерою «Ж».

  1. Дієслівні ряди фразеологічних синонімів подаються із формою того виду (доконаного чи недоконаного), з яким вони частіше вживаються.

Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconПоради керівникам гуртків при підготовці до заняття
Сформулюйте мету заняття. Дайте відповідь на запитання, чого б ви хотіли досягти в результаті заняття

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття icon  Створення відповідної емоційної атмосфери. Вчитель повідомляє тему, мету І завдання уроку, представляє гостей та запрошує їх до активного спілкування щодо теми уроку. ІІ. Мотивація
Форма заняття: бесіда з використанням інтерактивних технологій (мозкового штурму, відкритого мікрофону, прес-конференції, роботи...

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconЗавдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови І літератури
Не переказуйте зміст, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconНашого уроку «Земля моя -луганщина»
Мета: познайомити учнів з історією нашого краю, великими людьми, виховувати почуття патріотизму, пошани до історичного минулого,...

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconКонтрольні запитання І завдання вища математика т елементи лінійної алгебри І аналітичної геометрії
Сформулюйте теорему про розклад визначника n-го порядку за елементами будь-якого рядка або стовпця

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconТема: Часи дієслів Мета
Перше завдання «Дешифрувальник», за допомогою якого ми розшифруємо тему нашого уроку. Будьте уважні! Літери у нашому мобільному телефоні...

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconАнкета Назвіть причини запізнень учнів на уроки
«круглого столу». А розглядатимемо дуже важливе питання для нас це відвідування учнями нашого класу школи, культура поведінки, уміння...

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconУроку Тема уроку:Ігри та улюблені заняття
Навчальна: Навчити вживати мовні конструкції “Can you ?”, “I like…”, “Let’s…” eу активному мовленні

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconТема уроку. Розв'язування задач. Мета уроку
Перевірити правильність виконання домашнього завдання за запи­сами, зробленими на дошці до початку уроку

Уроку, сформулюйте завдання нашого заняття iconУроку: «Особливості організації та життєдіяльності одноклітинних еукаріотів. Колоніальні організми.». Давайте визначимо що ми повинні з вами засвоїти за цей урок, виходячи з теми нашого заняття
Особливості організації та життєдіяльності одноклітинних еукаріотів. Колоніальні одноклітинні організми

Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2013
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка