Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги




57.18 Kb.
НазваКнига прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги
Дата конвертації13.10.2012
Розмір57.18 Kb.
ТипКнига
Як книга прийшла до людей

(3 клас)

Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги від найдавніших часів до наших днів. Виховувати повагу до людей, які займаються ство­ренням книги.

Обладнання. Ілюстрований матеріал із теми, книжкова викладка «З книгою через віки») (кни­ги з історії книгодрукування).

Хід уроку

І. Початок уроку.

  1. Привітання

  2. Бесіда з учнями класу.

II. Основна частина.

  1. Історія виникнення книг.

  2. Вікторина.

III. Заключна частина.

1. Підведення підсумків уроку.

  1. Домашнє завдання.

  2. Закінчення уроку.


Історія виникнення книг досить і досить цікава. у стародавні часи не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. Але потреба записувати, пере­давати знання виникла дуже давно. Тож «сторінками») найдавніших книжок ставали ка­мені, стіни печер.

Книги шумерійців (Стародавній Схід IV тисячоліття) мали вигляд глиняних таблиць. Вони використовували піктографію - малюнкове пись­мо. Глиняні дощечки висушували на сонці, випа­лювали на вогні і дощечки ставали твердими, мов камінь. Із таких дощечок - сторінок складали кни­ги. Першими і були шумерійські книгосховища,

І ця бібліотека знаходилася в стародавній країні - Ассирії, столиця Ніневії. У бібліотеці знаходи­лися глиняні книги, в яких розміри сторінок бу­ли 32х22 см, а товщиною у 2,5 см. Сторінок у книзі було десятки, а іноді й сотні.

У Малій Азії в XVII на початку ХІІ ст. до н.е. існувала держава хетів. Пам'ятки його вперше знайшли на початку минулого століття. Бібліоте­ки стародавніх хетів були схожі на шумерійські. Але хети писали не тільки на глиняних, але й на дерев'яних дощечках. Їх зберігалося менше, ніж глиняних.

У стародавньому Єгипті на берегах Нілу в ІІІ­ІІ тисячолітті до н.e. виготовляли книги-свитки з папірусу, трав'янистої рослини. Користуватися такими книгами-свитками було незручно.

Книги «з воску» - виявляється були й такі. Винайшли цю форму ще за часів Давнього Риму. Це кілька табличок-дощечок із поглибленням всередині, яке заповнювалось жовтим або чорним воском.

Книги «зі шкіри» з часом витіснили книги з папірусу та воску. Треба сказати, що в "Єги­петській Олександрії" була найкраща наукова бібліотека. Раніше про могутність володаря судили не тільки по тому, яку він має казну та війсь­ко, але й по тому, як він дбає про науки. Єги­петський фараон заборонив продаж папірусу. На­казав своїм майстрам винайти новий матеріал для створення: книг. Відкриття було зроблене, почали в Пергамі виготовляти матеріал для письма з ове­чих та козячих шкір. Пергам став на довгі роки всесвітньою майстернею пергаменту, так назвали новий матеріал. Він виявився значно кращим за папірус - більш міцний, його можна було згина­ти, різати, зшивати в зошити.

Книга набула вже звичного для нас вигляду. Зверху й знизу листочки книги захищалися дош­ками (це праобраз обкладинки), які часто обтягу­валися тканиною чи шкірою, прикрашалися сріблом, дорогоцінним камінням. Часто книги ма­ли замки. Найцінніші книги приковувалися до стовпів, щоб ніхто не міг їх вкрасти.

Зразки рукописних книг, зроблених на перга­менті, ви можете побачити в Музеї книги, що знаходиться на території Києво-Печерської Лав­ри. Саме на пергаменті писав літопис Нестор­-літописець.

Ось такий вигляд мали: сторінки книг (зобра­ження в книзі).

Були ще й «книги на бересті». Виникли в Київській Русі в ХI ст. й використовувались упро­довж 400 років: літери наносилися на бересті гострим залізним стержнем.

Папір на Русь привезли купці новгородські.

Перші паперові фабрики з'явилися у Франції.

Першодрукар у нашій країні - це Іван Федоров. За своє життя Іван Федоров видрукував лише кілька книжок (серед яких є і перший слов’янський «Буквар»).

Київський князь Володимир Святославович відкривав школи, спецмайстерні, де переписувалися, розмножувались книги. А в часи князюван­ня Ярослава Мудрого у Києві при Софіївському соборі засновується перша у Київській Русі бібліотека.

Вікторина

1. Хто першим винайшов матеріал, що нагадував сучасний папір?

  1. Коли виникла слов'янська писемність?

  2. З чого виробляли пергамент?

  3. Від назви якого міста пішло слово «перга­мент» ?

5. Звідки прийшов до нас папір?

б. Хто започаткував книгодрукування?

Бережіть книгу!

Діти, сьогодні поговоримо про наших великих друзів - книги. З них дізнаємося про все, що нас оточує, вони допомагають у навчанні. З книгами ви ознайомилися ще задовго до школи. Вам Їх чи­тали батьки, бабусі й старші брати чи сестри, самі ви розглядали малюнки. А тепер багато хто з вас, мабуть, уже вміє читати. Пригадайте, які книги ви знаєте. (Діти пригадують. 3алежно від того, які книги вони називають - вести бесіду).

Погляньте на свої підручники. Бачите, які во­ни охайні, гарні. Це книжки, за якими ви будете навчатися цілий рік, поки не закінчите перший клас. Потім ними користуватимуться інші учні, які наступного року прийдуть до школи.

Книжки ви одержали безкоштовно, так само братимете і книжки в шкільній та дитячих бібліотеках. У її створенні беруть участь багато людей різних професій. А скільки праці вкла­дається у виготовлення паперу! Адже папір виго­товляється з дерева.

Тож шануйте, діти, свої підручники і свої книжки, якими користуєтеся. Дбайте, щоб вони завжди були чисті, щоб після вас їх могли читати інші учні. А щоб книжка жила довго, читати її слід за столом, акуратно перегортати сторінки за верхній куток, не слинити пальців, не брати бруд­ними руками. Не можна загинати сторінки книж­ки, а також закладати її ручками, олівцем. Від цього книжка псується, сторінки відриваються, мнуться.

Якщо ви не дочитали книжку до кінця, скорис­тайтеся закладинкою. Читати під час Їжі теж не рекомендуємо. Не припустимо робити на книзі написи, малювати. Не перегинайте книжку, коли читаєте, від цього випадають сторінки.

Запам'ятайте, діти, ці правила і виконуйте їх, тоді книги завжди будуть чисті, в гарних обкла­динках і довго житимуть.

КУЛЬТУРА ЧИТАННЯ

Культура читання - це складний комплекс пи­тань, куди входять і елементарні поняття про гігієну читання, і вміння поводитися з книгою, і правила користування бібліотекою, вміння чита­ти і розуміти прочитане. Ця робота не повинна проводитися ізольовано від усіх інших процесів виховання і навчання. Вона проводиться постійно. Систематичність і послідовність таких занять-бесід особливо потрібна в роботі з наймен­шими школярами, бо саме в цьому віці виробля­ються навички культури читання.

ПРАВИЛА ГІГІЄНИ ЧИТАННЯ

  1. Не потрібно читати лежачи.

  2. Не можна читати, коли темно.

3. Промені світла повинні падати на книгу зліва або зверху.

  1. Книгу тримати не ближче 30 см від очей.

  2. Кожну годину потрібно давати очам відпочи­нок на 10 хв.

ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ 3 КНИГОЮ

1. Обгорни книгу В папір - не бруднитиметься обкладинка.

2. Не читай книгу під час їжі - можеш забруд­нити її.

3. Не клади в книгу олівців, ручок та інших товстих предметів - від цього рветься палітурка.

4. Не загинай ріжків на сторінках книги ­ріжки відриваються і псується книга - зроби для книги закладку.

5. Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі, не роби в ній ніяких поміток.

6. Не перегинай книгу - від цього вириваються сторінки.

7. Перегортаючи прочитану сторінку, тримай її за верхній край.

8. Не читай книгу на сонці.

Багато корисного для школярів дає робота в гуртку «Книжкова лікарня». Гурток організовується з учнів молодших класів. Дітям цікаво працювати, коли використовуються ігрові елементи. Для «ліку­вання хворих» книг потрібні «хірургічні інструмен­ти, ліки» - ножиці, голки з нитками, клей, клап­тики тканини, бинти, картон, папір. «Хірурги» ставлять діагнози хворим» книгам­: «травма обкладинки», «захворювання внутрішніх органів» (розсипалися сторінки). Складні операції по ремонту виконують «лікарі», а «хірургічні сестри» їм допомагають.

У гуртку діти не тільки «лікують» книжки, але й вчаться їх любити, пізнавати історію книги, пе­реборювати труднощі, розвивають естетичні сма­ки, виробляють почуття бережливого ставлення до державної власності.

Схожі:

Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconТема. Історія створення книги
Мета: ознайомити учнів з історією створення книги від найдавніших часів до наших днів. Виховувати повагу до людей, які займаються...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconТема. Книги – морська глибина (урок-конференція, 6Б клас) Мета
...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconЛахманюк Т. В. 20 12 Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення книги, з першодрукарями; розвивати зв’язне мовлення школярів, спостережливість
Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення книги, з першодрукарями; розвивати зв’язне мовлення школярів, спостережливість, допитливість;...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconПовідомлення теми й мети уроку Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про поя­ву писемності, створення книг і бібліотек в Україні. Але перш ніж перейти до розмови, давайте прига­даємо вже відоме з історії книги
Мета: повторити вивчене з історії книги, ознайо­митися з історією створення книги та перших біб­ліотек в Україні, їх засновниками;...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconБібліотечний урок
Мета. Ознайомити дітей з історією виникнен­ня книги, закріпити знання школярами правил поводження з книгою, виховувати любов і бе­режне...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconІ організаційний момент
Мета: Ознайомити дітей з історією виникнення книги, закріпити знання школярами правил поводження з книгою, гігієни читання, виховувати...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconНам без книг ніяк не можна – свято книги
Мета. Ознайомити дітей з тим, як народилась перша книга, поглибити їх знання про книги. Розвивати інтерес до читання. Виховувати...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconДружба з книгою це свято (до Всеукраїнського дня бібліотек)
Мета : розкрити значення книги як найважливішого засобу людського пізнання, впливу, її роль у людському житті; ознайомити з історією...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconКнига дивовижний сад, будинок життя та мудрості: Виховна година для учнів 5-6 класів Мета: Ознайомити учнів з темами: „Для чого нам потрібна книга?”
Для чого нам потрібна книга?”, „Як з’явилася вона?”, довести, що читання книг – це насолода і відпочинок, надати практичну допомогу...
Книга прийшла до людей (3 клас) Мета. Ознайомити учнів з історією створення книги iconКнига джерело знань Мета
Обладнання. Книги; вислови видатних людей та фольклор про книгу; новинки дитячої літератури; кращі читацькі щоденники учнів
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка