Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»




64.06 Kb.
НазваМарка Твена «Пригоди Тома Сойєра»
Дата конвертації13.12.2012
Розмір64.06 Kb.
ТипДокументы
ТЕМА. Вплив світу дорослих на дитячі стосунки у повісті Марка

Твена «Пригоди Тома Сойєра»

МЕТА.Ознайомити учнів із впливом дорослих на стосунки між

дітьми у творі Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»,

закріпити поняття про гумор та основні засоби комічного;

удосконалювати уміння характеризувати художні образи;

розвивати уміння зв’язно висловлювати свої думки,

орієнтуватися в тексті;

виховувати повагу до старших поколінь, націлювати на

вибір правильної життєвої позиції.
Тип уроку : комбінований

Обладнання : тексти повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра,

ілюстрації до твору
Діти ніколи не слухалися дорослих,

та зате справно їх наслідували.

Д. Болдуїн 
Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Наведіть приклади комічного у повісті Марка Твена

2.Літературний диктант - комічне - сатира

- гумор - повість

- іронія

ІІ. Оголошення теми , мети та завдань уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Робота з епіграфом

  • Як ви розумієте слова Д. Болдуїна?

  1. Слово вчителя

Всі ми родом із дитинства. Ця істина проста, як і все геніальне. Дитинство — це цілий світ: яскравий, різноманітний, сповнений таємниць і загадок. У ньому завжди знайдеться місце для пустощів і розваг, для подвигів і безглуздих вчинків, для першого кохання і для перших зрад та розчарувань. Але найголовніше, що ди­тинство — це невичерпне джерело знань, з якими до людини приходить досвід.Є люди, які на все життя в душі залишаються дітьми. Вони не втрачають юнацького запалу, жаги до пізнання нового, вірять у торжество добра. Мені зда­ється, що саме таким і був Марк Твен, бо інакше чи зміг би він так природно від­творити думки, переживання, прагнення маленького хлопчика Тома Сойєра та його друзів. Майже кожна дитина виховується в сім’ї і, звичайно, протягом значної частини свого життя залежить від батьків. Вона переймає норми поведінки, моральні принципи , світосприймання батька і матері, а , згодом, стає, як правило, схожою на них. Часто діти намагаються відстояти свою незалежність. Можливо, саме тому виникають вічні проблеми «батьків» та «дітей», які кожне нове покоління вирішує по-своєму.

-А зараз розкажіть, будь ласка,  Тому про свої стосунки з батьками.(Хлопчик Том слухає дітей)

-     Як вас виховують? Чи багато часу приділяють вам батьки?

-     Які настанови ви отримуєте від батьків?

-    Чи є у вас сімейні  традиції щодо проведення вільного часу? 

-Ось родина Тома. Розкажіть про неї.(Ілюстрація)

3.Виразне читання тексту в особах

-Зараз ви станете свідками люб’язної виховної бесіди хлопчика з тітонькою (мовою оригіналу учні читають уривок в особах).

-   За яку провину мав бути покараний Том?

-    Якими словами «нагороджує племінника» тітка Поллі?

- Буває, що  тітонька Полі сердиться на непосидючого племінника, але вона дуже його любить і хоче, щоб він виріс доброю, порядною людиною. І цим вона схожа на ваших батьків.

4.Рольова гра

Давайте послухаємо, що про Тома Сойєра потайки розповідає тітонька Полі. Послухайте і виправте неточності

Тітонька Поллі: «Горе та й годі мені з тим Томом! Геть занапастився хлопчисько! Одного разу наказала йому побілити паркан, так він повернувся весь у вапні. Я вже й сама бра не рада, що покарала його... Ой, не виконую я свого обов'язку щодо хлопця, бачить Бог! В ньому наче біс сидить, та помилуй мене боже, він же, сердешна дитина, син мого покійного брата, і мені просто не стає духу лупцювати його. Хоча й треба. Ось він цукорницю розбив, сам у цьому зізнався, а потім усе сказав на Сіда. А нещодавно взагалі щезнув, заблукав із Геком у печері. Я вже думала, що й не побачу мого бідного Тома! Скільки сліз я тоді пролила, тільки Богові відомо! І що ж бо ви думали? Він з'явився у церкві на своїй поминальній службі! Горе та й годі! Ось і зараз цей шибеник десь подівся. Томе, де ти? А ви його часом не бачили?»  

Помилки й неточності.

1. Том не вимазався вапном, коли фарбував паркан.

2. Том — син покійної сестри тітоньки Поллі, а не брата.

3. Том не розбивав цукорниці і не зізнавався в цьому.

4. Том заблукав у печері з Беккі Тетчер, а не з Геком.

5. На свою поминальну службу Том прийшов не після пригод у печері, а після втечі на острів.

5.Слово чителя

У повісті Марка Твена теж зображено два світи: світ дорослих і світ дітей. І хоча останньому приділяється більше уваги , дорослі персонажі теж діють на сторінках книжки і по-різному ставляться до головних героїв.

6. Бесіда

- Назвіть дорослих героїв твору.

- Що їх цікавило у житті?

- Що вони цінували в людях?

- Як дорослі ставилися до грошей?

- Як дорослі ставилися до Тома та Гека?

- Чому вони забороняли товаришувати з Геком?

- Чи всі діти погоджувалися з дорослими?

- Коли дорослі змінили свою думку про Тома і Гека?

-Як ставилися дорослі до знахідки хлопців? Чому,на вашу думку, їхня радість була нещирою?

- Що у світі дорослих викликає відразу у дітей? Чому?

7. Слово вчителя

Варто було лише Тому і Геку знайти клад, як «багато городян навіть ушкодилися в розумі, не витримавши хвилювання. Куди б не пішли Том з Геком, їх скрізь доглядали, захоплювалися ними, витріщалися на них».
Хлопчики зрозуміли, що на навколишньому їх світі цінність людини визначається не його особистими достоїнствами, а багатством. Проте володіння цим багатством принесло Тому і Геку, особливо останньому, одні лише засмучення і неприємності.

Том звичайний хлопчик, який рано зрозумів, що у маленькому сірому місті кожен переймається лише своїми турботами, до проблем інших нікому немає діла. Але, як усі інші діти, він гостро відчував несправедливість і з усім своїм ди­тячим максималізмом виступає проти зла. Маленький хлопчик разом зі своїм другом Гекльберрі Фінном зробив те, на що не наважився жоден дорослий, — врятував життя невинної людини.

8 Переказ тексту

Розкажіть ким мріяли стати Том Сойєр і Гекльберрі Фінн у дорослому житті.

9. Проблемне питання

- Чому, на вашу думку, дорослі не розуміють дітей?

10. Бесіда «Антитеза в зображенні світу дітей та дорослих»

- Який прийом використовує автор для зображення двох світів?

- Чому він протиставляє саме ці два світи? З якою метою він це робить?

11. Узагальнююча бесіда

-Чий світ, на вашу думку, кращий дорослих чи дітей?

- На чиєму боці автор?

-Як ви вважаєте, чи завжди дорослі є гарним прикладом для дітей?

ІV Закріплення вивченого матеріалу

Том , коли білив паркан, відкрив загальний закон, який є спільним і для дорослих, і для дітей. Розшифрувавши ребус , ви його прочитаєте.




І


КО


ЖЕН


ХЛО


ПЕЦЬ


ДО


НА


КОЖ


І


,


РОС


ЛА


ЛЮ


ДИ


НА


ТИ


ГНУ


ПРА


ВЖДИ


ЗА


МУТЬ


І


ДО


МА



ГА


КИ


ТІЛЬ


СЯ


МУТЬ


ТИ


ТО



ГО


,


ЧО


ГО


ТИ




СЯГ


ДО


КО


ВАЖ


V. Домашнє завдання

Підібрати з тексту матеріал до створення портрета Тома Сойєра.

Гадяцька

спеціалізована школа

І-ІІІ ступенів№3

Деркач В.А

Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconТема. Марк Твен. Початок роботи над твором “Пригоди Тома Сойєра”
Мета: Познайомити учнів з життям та творчістю американського письменника Марка Твена, продовжувати формувати навички аналізу епічного...

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен Пригоди Тома Сойєра Переклад В. Митрофанова
Джерело: М. Твен. Пригоди Тома Сойєра. Пригоди Гекльберрі Фінна. К.: Веселка, 1990. 496 с. С.: 25-230

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconНашого уроку фантазії «Том Сойєр у сучасному світі»
Наша цікава І, сподіваюсь, корисна подорож сторінками книги Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра та Гекельберрі Фінна» завершується....

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconСонячний, радісно-бешкетливий світ
Тема. Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconКонспект навчального заняття зі світової літератури
Тема. Марк Твен. Повість «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconУрок Тема: Марк Твен (Самюель Ленгхорн Клеменс) 1835-1910. Короткі відомості про письменника
Мета: висвітлити основні події життя Марка Твена; зацікавити учнів творчістю Марка Твена; розвивати вміння самостійної роботи з підручником;...

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconТема: Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Том Сойєр та Гекльберрі Фінн. Мета
Мета: розвивати навички зв’язного мовлення учнів, продовжувати формувати вміння аналізувати літературний твір, працювати з текстом,...

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
Мабуть, не помилюся, коли скажу, що для дітей писати важче, ніж для дорослих. Чому? Тому, що вони більш вимогливі, чистіші душею,...

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconКлименко Максим, 12 років
Поллі, погляди на життя з якою в мене не завжди співпадали, та в усіх інших надзвичайно цікавих при­годах. Перечитавши цю книгу відомого...

Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» iconОстап Вишня: драма життя й творча мужність митця
Якщо згадати всесвітню класику, то невже життєвий шлях Джонатана Свіфта, Марка Твена, Михайла Салтикова-Щедріна, Михайла Зощенка...

Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2013
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка