Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли




91.23 Kb.
НазваНеклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли
Дата конвертації28.03.2013
Розмір91.23 Kb.
ТипДокументы
Зміст
Давайте згадаємо, які таксони існують в систематиці
Які є методи зараження інфекціями? (фізичний контакт, повітряно-краплинний, через кров, статеві відносини, організмами-переносни


Загальноосвітня школа І-ІІІст. №2 смт Піщанка

Клас 10 Урок № ________ Дата________

Тема: Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів із неклітинними формами життя; розглянути особливості будови і життєві цикл вірусів; обговорити можливі шляхи виникнення вірусів; порівняти віруси з клітинними формами життя.

Розвиваюча: розвивати активну пізнавальну діяльність учнів; аналітико – синтетичне мислення

Виховна: виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я; уважність, спостережливість під час роботи таблицями, комунікабельність, уміння співпрацювати.

Обладнання: Фотоматеріали, малюнки, презентація «Неклітинні форми життя. Віруси.»

Терміни і поняття: Царство Віра, неклітинні, пріон, капсид, геном, віріон.

Міжпредметні зв’язки: хімія, математика, література.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хронометраж уроку.



Етап уроку

Методи

Форми

Прийоми

Час

І

Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань

Інформ-рецептивний

-словесний

-наочний

Бесіда

Робота з термінами

«Брейнсторм»



10хв


ІІ

Мотивація навчальної діяльності

Активний

Бесіда

«Асоціювання»


2 хв

ІІІ

Повідомлення теми і мети уроку.

Дослідницьки

Робота учнів на здобуття та розширення знань

Записи в зошити.

1хв

ІУ

Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Інформаційно- рецептивний

Словесно-наочний

Міні – лекція

Бесіда


«Літературна сторінка»

Пояснення з використанням фотослайдів

Запис, складання СК.

25 хв

У

Осмис. звязків

Дослідницьки

Бесіда

«Асоціювання»

«Еврика»

5хв

УІ

Узагальнення і систематизація

Словесний

Читання вірша

«Літературна сторінка»

5 хв

УІІ

Підсумки уроку

Словесний

Бесіда

Відповіді на питання

1 хв

УІІІ

Д\з

Словесний




Запис в зошит,щоденник

1 хв

Хід уроку

І. Організаційний момент. Привітання, перевірка наявності учнів і готовності їх до уроку.

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів:

Вправа «Брейнсторм» («Мозковий штурм»)

Давайте згадаємо, які таксони існують в систематиці:

Які імперії? Надцарства? Царства? Підцарства?

Які особливості будови клітин еукаріотів? Прокаріотів?

Пояснити ускладнення організації еукаріотів порівняно з прокаріотами?

Що таке реплікація?

Які є методи зараження інфекціями? (фізичний контакт, повітряно-краплинний, через кров, статеві відносини, організмами-переносниками(сказ-собаки, кажани, лисиці)

Які є збудники інфекцій? (бактерії, гриби, алергени, найпростіші і віруси)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. А що ви знаєте про віруси? Давайте проведемо

Вправу «Асоціювання» (хвороби, Віра, грип, СНІД, гепатит, сказ, карантин,) терміни залишаються на дошці до кінця уроку, потім дописуються нові терміни).

Видно, що деякі знання про віруси ви маєте, але я думаю, що вас зацікавить це невідоме царство – царство Віра. ( з латині – отрута)

ІУ. Повідомлення теми і мети уроку: - Отже, сьогоднішня тема «Неклітинні форми життя. Віруси»

У. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу:

Міні – лекція: Зачитується вірш «Вірусна ода» Додаток 1

Пояснення матеріалу. Створення СК:

1.На даний час в організмі людини відомо близько 500 вірусів, а царство об’єднує більше трьох тисяч видів, які поділяються на 3 основні групи:




Віруси





Тварин

Рослин

Бактеріофаги(бактерій)

Віруси представники самої простої форми життя. Вони не їдять, не ростуть, але здатні розмножуватися, і притому, лише в клітинах інших організмів. В клітинах він веде себе як жива істота, розмножується, а потомки його несуть в собі всі ознаки батьків. Поза клітиною він мінералізується.

2.Уперше описав віруси ботанік Д.Й.Івановський у 1892р.учений вичвив. Що збудник тютюнової мозаїки проходить крізь фільтр, який затримує бактерії, а екстракт цієї рослини зберігає здатність викликати захворювання у здорових рослин.

У 1898р голландець Бейєринк ввів термін «вірус», хоча про нього говорив ще Луї Пастер.

Німецький бактеріолог Ф.Леффлер у 1897р. виявив збудника ящура ВРХ.

Американець В.Рід у 1901р. виявив вірус жовтої пропасниці у людини.

Француз Луї Пастер у 1885 р. перевірив на людині дію вакцини проти сказу.

Характеристика

Вірусів


Паразити клітин


Не ростуть, не їдять

Відсутня клітинна будова і

обмін речовин

Присутній один тип нуклеїнових кислот (ДНК або РНК)

Малий об’єм генетичної інформації


Лінійної або спіральної форми

Здатні до кристалізації




3. Будова вірусів:

Прості: молекула ДНК чи РНК, оточена тільки білковою оболонкою _ капсидом. Форма: паличкоподібна, нитка, кулька. (тютюнова мозаїка, мозаїка яблуні.)

Складні: має ще одну оболонку – суперкапсид, яка формується із мембрани клітини хазяїна (ВІЛ, герпес)

4. Механізм проникнення вірусів в організм:

У вірусу серцевина з ДНК або РНК та одна або дві білкові оболонки.

І стадія - Поверхневі антигени як цвяхи усівають зовнішню оболонку. Спочатку вірус своїми «цвяхами» (поверхневими білками) приклеюється до рецепторів поверхні клітини - господаря. Частина або весь вірус проникає в клітину, поступово втрачаючи свою оболонку.

ІІ стадія – НК вірусу копіюються з власних матриць і матеріалу клітин – господаря (хімічних елементів). Після реплікації НК утворюються нові віруси.

ІІІ стадія – вірус виходить з клітини шляхом «вибуху» після збільшення клітини та її загибелі. Але не всі віруси руйнують клітини, наприклад герпес – утворює міхурці. Вірус поширюється далі і інфікує нові клітини.

Стадії

виникнення

вірусної хвороби


І - приклеювання

ІІ - копіювання

ІІІ – вихід з клітини


Висока специфічність вірусів стосовно клітин хазяїв: часто віруси уражують лише певний тип клітин якогось виду організмів.

Так, вірус поліомієліту уражує лише нервові клітини людини, а вірус тютюнової мозаїки — клітини листків тютюну.

5. Життєвий цикл вірусів:

І фаза: віріон поза клітинами живих організмів, здатні кристалізуватися.

ІІ фаза: усередині живих клітин.

Проникають через механічні пошкодження клітинної стінки, а у тварин можуть маскуватися під якусь хімічну макромолекулу і клітина сама їх поглинає шляхом ендоцитозу. Бактеріофаг просто проколює мембрану і впорскує всередину НК, як медичний шприц.

УІ. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємозалежності у вивчені матеріалу.

  1. Завершити вправу «Асоціювання»

  2. Вправа «Еврика»:

То чому ж вони не їдять, не ростуть? ( не мають власного апарату синтезу білків – не здатні ні до живлення, ні до самостійного розмноження)

Що трапляється з клітинами після зараження? (гинуть або функціонують аномально)

Як називається наука, що вивчає віруси? (вірусологія)

Давайте спробуємо зробити визначення цього терміну.( наука, що вивчає будову, функції, властивості вірусів, шляхи передачі та способи лікування і профілактики вірусних захворювань

Як ви вважаєте, звідки виникли віруси? (варіанти відповідей учнів)

УІІ. Узагальнення і систематизація знань.

Вправа «Літературна сторінка» Учень зачитує вірш.

Заполонив планету вірус, який потрохи все вбиває.

Та це не язва, що з Сибіру й чуми також ніде немає.

Це інший вірус, з іншим складом, він є хитріший, розумніший.

Хоча втілився злісний задум, та вірус цей не є сильніший.

Міцний імунітет природи, він захищатись починає.

І всякі вибрики погоди усе частіше посилає.

Тайфуни, бурі, сильні зливи...І землетруси ще в придачу.

Ви не лякайтесь, це не диво - буде і ще щось на додачу.

Це організм так реагує на ось таку дивну причину.

На того, хто хитро полює на звичайнісіньку людину.

«Це ми - той вірус небезпечний, що Землю впевнено вбиває.»

Все нищить вірус безсердечний, а каже, що допомагає.

Та організм природи сильний, не важко буде їх здолати.

І дух природи стане вільний й нормально далі існувати.

Тож слід нам висновки зробити, чи слід природу дратувати.

Якщо ми хочем й далі жити, то краще їй не заважати.

УІІІ Підсумки уроку: на кінець можна сказати, що віруси стали одним із головних інструментів сучасної біології. З їх допомогою вирішуються важливі проблеми, які саме, вам це буде домашнім завданням.

Оцінювання учнів.

ІХ Повідомлення Д/з пар.

Додаток 1 «Вірусна ода» (автор Монастирська А.П.)

Ми прибульці з іншої планети,

А між собою там ми як брати.

Наше плем’я бойове і войовниче

Знищити живе по світі постановило наше віче.

Ми вам принесли СНІД і гепатит

Сказ, віспу, грип і поліомієліт

Вітряну віспу, ящур, поліоедроз,

Енцефаліт, трахому, герпес, грануломатоз.

Чуму, краснуха, кір і паротит

І дещо з онко, а у рослин -

І мозаїчність, і кучерявість, і жовтичність.

Ти нас не бачиш, хоч і знаєш

Поза клітинами нас зустрічаєш.

Де «серце» - там ДНК чи РНК

Зверху захист «ящик» - то капсид.

Найбільші з нас—це герпес й грип.

А то вже маленькі, мінливі і нечепурненькі

Істоти несимпатичні, прості й паразитичні.

Кубічний і спіральний тип симетрії

І ще без певної симетрії

І в оболонках, і без - той капсид десь щез.

А чи живі ми – це вже проблема,

Про це відомо мало. Для всіх народів світу це дилема.

Кристалізуємось, не ростемо, без метаболізму,

Не здатні самі жить без організму.

Горизонтально переносим гени:

У попелиць і у рослин теж є проблеми.

З нас роблять вектори і ми регулюєм популяції.

Ми санітари свого роду і регулюємо природу.

На нас наслали інтерферон,

Серед вірусних ліків він – Цар – барон.

Ацикловір і ремантадин – на щастя це все, а є ще карантин.

І щеплення і профілактика –

Такими темпами не скоро зникне ваша Галактика.

Моральність перш за все! Наркотикам – двобій!

Кров – на контроль! Карантину – дій!

Схожі:

Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconТема: Неклітинні форми життя віруси
Освітня. Сформувати в учнів знання про віруси як неклітинні форми життя та внутрішньоклітинні паразити; розглянути особливості будови,...
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли icon«Віруси – неклітинні форми життя»
Основними формами життя на Землі є організми клітинної будови. Цей тип організації характерний для всіх видів живих істот, за винятком...
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconВіруси, їх будова та життєві цикли
Навчальна: вивчити будову, властивості, класифікацію вірусів, ознайомитися з історією відкриття неклітинних форм життя, з’ясувати...
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconСценарій уроку біології з використанням ікт з теми «Віруси»
Анотація: в даному уроці використовуються методи ікт І активізації пізнавальної діяльності,проблемно-пошуковий підхід, пропедевтичні...
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconНеклітинні форми життя віруси
Мета: вивчити будову, властивості, механізм проникнення вірусів у клітину. З'ясувати роль вітчизняних вчених у розвиток вірусології....
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconКонтрольна робота за ІІ півріччя
Цитоплазма клітин. Клітина – як цілісна система. Неклітинні форми життя. Одноклітинні організми. Багатоклітинні організми
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconВідділ моховидні (Bryophyta)
Мета: вивчити особливості будови, життєві цикли Мохоподібних, визначити їх еволюційно просунуті ознаки як представників гаметофітної...
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconБудова і життєві функції комах. Актуальність
Комахи з повним циклом перетворення. Досконалість нервової системи і органів чуття”
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconЩо таке комп'ютерні віруси, як проявляють себе комп'ютерні віруси
Крім функції розмноження (зараження інших файлів) комп'ютерні віруси виконують, як правило, ті чи інші деструктивні дії, про...
Неклітинні форми життя. Віруси, їх будова, життєві цикли iconМета: ознайомити молодших школярів з небезпечними програмами /віруси та хробаки/, хакерами та зломщиками, небажаною інформацією в мережі Інтернет; вивчити п’ять правил використання електронної пошти
Віруси та хробаки є небезпечними програмами, які можуть поширюватися через електронну пошту або веб-сторінки. Віруси можуть пошкодити...
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка