Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край»




233.64 Kb.
НазваУрок на тему: «Люби І знай свій рідний край»
Дата конвертації01.04.2013
Розмір233.64 Kb.
ТипУрок
Відділ освіти Братської РДА

Іллічівська ЗОШ І –ІІІ ступенів

Перший урок

на тему:

«Люби і знай свій рідний край»

(До 70- річчя Миколаївської області)

Класоводи:

Попкова Г.М.

Радукан С.А.

2012 рік

Тема. Люби і знай свій рідний край.

Мета. Виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості,

любові до рідного краю, розуміння своєї причетності до всіх подій, що

відбуваються в нашій області. Формувати переконаність. у нетлінності

духовних скарбів народу, повагу до батьків, природи, землі –

годувальниці, народних традицій та звичаїв. Розвивати кругозір учнів,

кмітливість, культуру мовлення, естетичні смаки.

Обладнання. Святково прибраний клас. Стіл з вишитою скатертиною,букет. Книги та стенди про державну символіку, звичаї, традиції українського народу. Карта України та Миколаївської області. Конституція України.

Хід уроку

Епіграф.

Виростай, дитино, й пам’ятай:

Батьківщина – то найкращий край.

Д. Павличко

І Організація класу.

1. Станція «Привітальна».

1) Вступне слово вчителя.

- Дорогі діти! Я рада бачити всіх вас у стінах нашої школи. Ось і скінчилося ще одне, сповнене веселощів і радості, літо. Якби не впертий календар, то ми б не повірили в це, адже зелень ще така свіжа, а небо таке пронизливо синє і високе. І лише вечори, напоєні сяйвом осінніх зірок, підтверджують правоту календаря. А отже, настав час вирушати в нову захоплюючу мандрівку дивовижною Країною Знань.

2) Виступи дітей.

1. Швидко літо прилетіло,

Осені прийшла пора.

Перше вересня настало,

Йде до школи дітвора.

2. Обіцяю не лінитись,

Добросовісно трудитись.

Педагогів поважати

І оцінки гарні мати.

3.Буду вчитись рахувати,

Танцювати і співати.

Нас учитимуть, як жити,

З усіма дітьми дружити.

4. Вчать у школі і читати,

Труднощі перемагати.

Завжди правду говорити,

В світі лиш добро творити.

5. Книги й зошити любити,

Берегти й не губити.

Акуратним завжди бути,

Щоб нічого не забути.

6. Буду вчитись я сумлінно

І поводитись відмінно,

Щоб батьки могли радіти

що такі в них гарні діти.

ІІ Оголошення теми і мети уроку.

Вступне слово учителя. У всіх людей одна святиня, Куди не глянь,де не спитай, Рідніша їм своя пустиня, Аніж земний в чужині рай. Їм красить все їх рідний край. Нема без кореня рослини, А нас людей ,без Батьківщини. –Тож ,напевне ви всі здогадалися про що буде йти мова на нашому уроці?

ІІІ Основна частина.

1. Що таке Батьківщина?

За віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою криниця,

В чистім полі пшениця,

Серед лугу лелека,

І діброва далека,

І веселка над лісом,

І стрімкий обеліск.

2.Різні всвіті є країни,

Різні люди є на світі,

Різні гори ,полонини,

Різні трави,різні квіти…

Є з усіх одна країна,

Найрідніша нам усім.

То - прекрасна Україна

Нашого народу дім.

3.Україна – то край славний

Аж по Чорне море.

Україна лан пшеничний,

І степи , і гори.

І як мені України

Щиро не кохати?

Мене ненька по – вкраїнськи

Вчила розмовляти.

4. Україна – це ліс та долини,

Це широкі квітучі поля.

Це маленька щаслива дитина

І найкраща матуся моя.

5.Є щось святе в словах:мій рідний край.

Для мене це матусі слово ніжне,

І рідний сад від квіту білосніжний,

І той калиновий у тихім лузі гай.

6.Для мене - це твої стежки й мої,

В містах і селах стоптані любов’ю,

Й пісень людських прозорі ручаї.

Усе ,що серцю,невимовне.

7.Земле рідна!Мозок мій світліє

І душа ніжнішою стає,

Як твої сподіванки і мрії

У життя вливаються моє.

8.Красивий ,щедрий ,рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби шануй,оберігай

Усе ,що зветься Україна!

  • То що таке Україна?

ІУ. Станція «Державна»

1.Вікторина.

- То як називається наша держава?

-Чи знаєте ви ,з якими країнами межує Україна?

- Яке місто є столицею України?

-Як називається головна вулиця Києва?

- На честь кого названо місто Київ?

( Показ на карті)

-Назвіть найбільшу річку України.

- Які гори є в Україні?

- Покажіть найбільшу гору.

-Назвіть і покажіть моря.

-Як називається найголовніша пісня України?

-Назвіть авторів гімну.

-Як співають і слухають гімн?

-Скільки кольорів має укр. прапор?

- Що означає жовтий колір?

-А синій?

- Що символі Тризуб?

-Як називається Основний Закон України?

- Коли було прийнято Конституцію?

(28 червня 1196 р.)

- Що записано в Конституції?

- Державною мовою України є…

- Коли було прийнято Незалежність?

(24 серпня 1991 р.)

- Які народні рослини – символи ви знаєте?

- Що ви знаєте про калину?

  1. - Існує таке прислів’я:»Без верби і калини нема України»

  2. Слово учителя.

- Про калину існує багато пісень ,легенд,прислів’їв,загадок.

1)Легенда про калину.

2)Прислів’я і приказки.

1)Пишна та красива,як червона калина.

2)У лузі калина з квіточками,

Наче матуся з діточками.

3)Посади біля хати калину,

Будеш мати долю щасливу.

4)Любуйся калиною,коли цвіте,

А дитиною ,коли росте.

У.Станція «Краєзнавча»

1. Слово учителя.

Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце,де вона народилася,де живуть її батьки,друзі ,знайомі. То її родинне вогнище,маленька батьківщина.

-А де народилися ви?Назвіть повну адресу.

-А чи знаєте ви ,який в цьому році ми відзначаємо ювілей нашої області?

2.РОБОТА З КАРТОЮ.

- Де знаходиться Миколаївська область?

-З якими областями межує?

(Одеська,Кіровоградська,Дніпропетровська,Херсонська)

- Які районні центри ти знаєш?

- Які річки протікають?

_Чи має вихід до моря?

- Яка промисловість?

- Які культури вирощують в нашому краї?

3.РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЯ ПРО МИКОЛАЇВ.

1.Заснування міста.

Коли будували перщу верф на Інгулі,між Росією і Туреччиною йшла важка війна. Вирішальний переможний бій відбувся на початку зими, на свято Миколая Чудотворця. На його честь,а також в пам’ять про перемогу над турками під Очаковом Потьомкін назвав нове місто Миколаєвом.

  • Що ви знаєте про Миколая?

(Має чудодійну силу,лікує хворих,зупиняє бурі,рятує утоплеників. Моряки вважають його своїм захисником і покровителем. Він допомагає бідним,обдаровує дітей подарунками)

В Миколаєві є пам’ятник Святому Миколаю.

4.Перша карта Миколаєва.

Архітектором Іваном Старовим була складена перша карта Миколаєва 200Років тому. Перша вулиця - Набережна.(ст.12 – 13)

5.Символи(герб та прапор)

Жителі міста дуже шанують та бережуть свої символи.

- Опиши прапор.

- А що намальовано на гербі?

Золота галера - символ міста.

Корона у вигляді тризубої башти – знак самостійності міста.

Архієрейська митра – віра і надія на захист міста Святим Миколаєм.

6.Пам’ятники Миколаєва.

1) Пам’ятник адміралу Степану Макарову.

2) Пам’ятник героям війни в Афганістані.

3) Пам’ятник жертвам Чорнобильської катастрофи.

4) Пам’ятник Олександру Пушкіну.

5) Пам’ятник Тарасу Шевченку.

6) Пам’ятник М. Римському – Корсакову.

7) Пам’ятник Миколаївським корабелам.

8) Пам’ятник Віті Хоменку та Шурі Коберу.

- Які пам’ятника ти бачив на вулицях міста?

7. Культура.

1) Музеї

а) Художній музей ім. В. Верещагіна.

б) Музей підпільно – партизанського руху.

в) Краєзнавчий музей.

г) Музей суднобудування.

2) Театри та палаци.

  1. Театр ляльок.

  2. Український академічний театр драми та комедії.

  3. Обласний Будинок культури.

3) Дитяче містечко « казка.»

4) Зоопарк.

УІ. Знайомство з книгою «Заповідні місця Миколаївщини».

  1. Чорноморський біосферний заповідник.

  2. Гранітно – степове Побужжя.

  3. Заповідне урочище Лабіринт. Василева пасіка. Рацинська дача.

  4. Національний археологічний заповідник «Ольвія».

  5. Степок. Володимирівська дача.

  6. Острів Березань.

  7. Перлини Прибужжя. Новоодеські плавні. Єланецький степ. Пелагеївська Церква.

УІ. Літературна Миколаївщина. (Д. Кремінь, М. Аркас, В. Бойченко, сім’я Тобілевичів, М. Вінграновський, Л. Чижова, Л. Чулкова)

УІІ. Історія нашого села.

  • Назвіть імена тих, хто прославив нашу область, село.

УІІІ. Підсумок уроку.

1. Слово учителя.

  • Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Але щоб наша країна була завжди вільною, а її громадяни щасливими, потрібно наполегливо працювати кожному з нас.

Ви – майбутнє України. Тож своїми знаннями , працею, здобутками підносьте культуру, славте її! Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануймо себе і свою гідність, і шанованими будемо іншими!

2. Читець.

Боже,Отче Всемогутній!

Захисти коханий край,

Дай нам вийти у майбутнє,

Мужність і сміливість дай!

Хай собори на руїни

Стануть там ,де ти прорік.

Суверенній Україні – слава нині і вовік!

Відділ освіти

Братської районної державної адміністрації

Іллічівська загальноосвітня школа І – ІІІ ст.

Перший урок 2012-2013 н.р.

5-11 кл.

Тема. Вбирайте душею і серцем скарби Миколаївщини! (До 75 – річчя створення Миколаївської області)

Класні керівники:

Фещенко В.В.

Богданцева Н.П.

Фещенко А.М.

Таричев Д.В.

ПЕРШИЙ УРОК – 2012 – 2013 Н.Р.

Тема. Вбирайте душею і серцем скарби Миколаївщини! (До 75 – річчя створення Миколаївської області)

Мета: формувати в учнів інтерес до навчання; розширювати знання учнів про місто Миколаїв як культурний осередок української держави; ознайомити з символікою рідного краю; поглибити зміст поняття « Батьківщина»; розвивати пам'ять, увагу, вміння гарно презентувати самостійно знайдений матеріал; виховувати любов до своєї рідної землі, почуття патріотизму, гордості за свою малу Батьківщину – Миколаївщину.

Обладнання : карта Миколаївської області, мультимедійна презентація , конверти із завданнями, записи пісень; квіти і стрічки.

Форма проведення. Заочна екскурсія – презентація.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

  • Створення сприятливої атмосфери: посадка на основі вільного вибору, вітання.

Шановні учні! Вітаємо вас з Днем Знань! Бажаємо успіхів у новому навчальному році!

Тож побажаємо один одному гарного настрою, успіху в плідній співпраці, доброго здоров’я. Посміхніться - нехай наше спілкування подарує вам гарний настрій та насолоду пізнання.

(Звучить пісня Т.Петрененка «Україна».)

  • Активізація суб'єктивного досвіду.

Щасливий той, хто в цім краю почався.

Вклонившись калиновому гіллю,

Це він правічним словом розписався

В снігах пречистих: «Я тебе люблю».

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Для кожної людини Батьківщина починається з отчого дому, з маминої ніжної посмішки, з тих потаємних куточків дитинства, де ти завжди почуваєш себе у безпеці. Іншими словами це все - рідний край, твоя мала Батьківщина. А знати свою країну означає, перш за все, знати історію свого краю, неповторність та унікальність його природи.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку . Цілепокладання.

Ми сподіваємося, що перший урок проведемо з користю для всіх. Сьогодні будемо багато подорожувати просторами рідного краю та виконувати цікаві завдання, з яких дізнаєтеся нове та повторите відоме.

  • Вправа „Очікування” (слайд )

Хід вправи

Методом «Мікрофон» учні визначають те, про що вони сподіваються дізнатися, чому навчитися протягом роботи на уроці.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ (на дошці)

  • Формування ціннісного ставлення до держави, області, міста Миколаїв.

  • Розширення знань учнів про історичне минуле рідного краю.

  • Усвідомлення значущості навчання та виховання в розбудові та покращенні життя рідного краю.

Учитель коротко акцентує увагу учнів на особливостях організації роботи на уроці.

ІУ. Актуалізація опорних знань.

  • Прийом „ Асоціації”.

На дошці зображення Миколаївської області

  • Діти, скажіть, будь-ласка, що зображено на дошці? (Відповіді дітей.)

  • З чим у вас асоціюється, слово Миколаївщина?(Учні по черзі висловлюються.)

  • А ось, погляньте, які асоціації у мене викликає це поняття.

( По черзі з’являються картинки слів-асоціацій вчителя)

75-річниця Микола Аркас кораблі


Миколаївщина


Південний Буг пшеничний колос

Ольвія Борис Мозолевський Святий Миколай

У. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Розповідь вчителя на історико – географічну тему. (слайд)

На березі річки

зозуля кує,

На березі річки,

в зеленій ліщині...

Душі метроном - у малій батьківщині,

бо в кожного з нас батьківщина ця - є.

Дмитро Кремінь

Землі Миколаївщини – понад 246000 кв.км.- розкинулися в басейні нижньої течії Південного Бугу. З трьох сторін область межує з іншими областями України. А на півдні простяглося кілька сотень кілометрів берегової лінії Чорного моря і його лиманів. Ця лінія робить дивні зигзаги , глибоко в сушу врізаються Дніпровсько – Бузький, Бузький, Тилигульський, Березанський лимани, створюючи неповторну мозаїку водяних плес. Там де зливаються русла рік південний Буг та Інгул розташований обласний центр - місто Миколаїв, що омивається з трьох боків річковими водами.

На території області налічується 85 річок завдовжки понад 10 км кожна. Найбільші річки: Південний Буг ( довжина в межах області становить 257 км) з притоками Інгулом( 179 км), Чичиклією(86 км), Кодимою(59 км), Синюхою( 24 км), Інгулець( 96 км), з притокою Висунь(195 км), які належать до басейну Дніпра.

В області налічується 18 озер загальною площею 11,6 км квадратних , 45 водосховищ і 933 ставка. Площі , зайняті водними об’єктами, складають 150,5 тис.га( 6,1% території області).

Область недостатньо забезпечена мінерально – сировинними ресурсами. Промислове значення мають будівельні матеріали: граніти, що відзначаються широкою гамою кольорів і високими декоративними якостями, кварцові піски, вапняки, глини. Виявлено джерела мінеральних вод.

Перші відомі поселення на теренах сучасної Миколаївської області з'явилися на берегах річок Південний Буг та Інгул наприкінці пізнього палеоліту (близько 20 тис. років тому).

У добу пізньої бронзи (XIIVIII cт. до н. е.) на місці сучасного Миколаєва вже було величезне як на ті часи місто, що не поступалося розмірами навіть легендарній Трої. В місці злиття Південного Бугу з Інгулом було знайдено залишки укріпленого городища, що увійшло до наукових праць під сучасною назвою «Дикий Сад», як воно називалося мовою його засновників не відомо. Втім, дослідники вже запропонували ототожнити це городище з тим самим «містом мужів кіммерійських», про яке йде мова у епізоді «Одіссеї» Гомера (записана в VII cт. до н. е.), що оповідає про подорож Одіссея на край світу.

Найдавніша історія місцевості, де зараз розташований Миколаїв, пов'язана з подіями у південній місцині сучасного міста - Вітовці. Ці землі, за даними досліджень археологічних розкопок, були заселені починаючи від залізної доби. Тут були стани кімерійців або скіфів, що залишили по собі кургани.

Місто Миколаїв було закладене 1789 року князем Григорієм Потьомкіним на півострові при злитті Інгулу і Південного Буга як флотське і корабельне місто. Першим громадянином міста став підприємець, військовий діяч і будівничий Михайло Фалєєв. А саме місто назвали на честь здобуття турецької фортеці Очаків у день Святого Миколая.

Миколаївську область утворено 22 вересня 1937 року. До складу області входять 19 адміністративних районів, 9 міст( в тому числі 5 обласного підпорядкування – Миколаїв, Вознесенськ, Очаків, Первомайськ, Южноукраїнськ), 17 селищ міського типу та 894 сільських населених пункти.

  1. Бесіда на знання символіки. (слайд ).

  • У кожній країні, у кожнім краю живуть добрі, працьовиті люди. Але в кожнім краю знають і поважають символи української землі. Щ о ж означає слово символ? Прочитайте на екрані.

Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття чи явища.

  • А які символи міста Миколаїв ви знаєте?

  • Розкрийте значення символів і навіщо вони потрібні ?

coat of arms of nikolayev.svg

Герб Микола́єва — офіційний геральдичний символ міста Миколаєва, обласного центру України. Затверджений 26 вересня 1997 року рішенням Миколаївської міської ради.

(У лазуревому щиті золота архієрейська митра – символ віри й надії на захист міста святим Миколаєм - на двох навхрест покладених посохах. Унизу щита – золота галера, що свідчить про корабельний край. Корона у вигляді тризуба башти – символ самостійності міста.)

прапор миколаєва

Пра́пор Микола́єва - це офіційна емблема міста. Прапор затверджений 2 липня 1999 року рішенням Миколаївської міської ради.(Білий колір – символ миру, добробуту та чистоти думок жителів, жовтий – символ стиглої пшениці, синій – то дві лазурні лінії – річки Південний Буг та Інгул.)

Гімн Миколаєва — один з головних символів міста Миколаєва. Створений авторським колективом під керівництвом Сироти А. А.

Слухання гімну.

3. Заочна екскурсія Миколаївщиною.

- Зараз ми з вами будемо подорожувати цікавими та відомими на весь світ стежинами нашої Миколаївщини. І допоможуть в цьому юні екскурсоводи. Перша зупинка має назву «Гранітно – степове Побужжя».

- Хто з вас чув таку назву?

- Що вам відомо про це місце?

- Зараз ви маєте змогу прослухати розповідь екскурсоводів.

1 учень. У 1994 році Миколаївською обласною радою ухвалено рішення про створення регіонального ландшафтного парку «Гранітно – степове Побужжя». Там, де Південний Буг, пробиваючи дорогу серед залишків прадавніх архейських гір, лине до Причорноморської низовини, на півночі Миколаївської області, біля с. Мигія, розкинулась чарівна земля. Земля великої краси, унікальної природи, історичних святинь українського народу.

(Слайд.)

Круті кам»янисті береги річки, порожисте русло з водограями та островами, могутні гранітні скелі, численні гроти, водоспади – все це надає місцевості надзвичайно мальовничого вигляду.

Гранітно – степове Побужжя – одна з найдавніших ділянок суші Євразії, яка не поринала в морські глибини вже протягом 60 – ти мільйонів років та відігравала роль одного із центрів видоутворення Причорномор»я. Звідси і значна кількість унікальних об»єктів живої природи.

  • Друга наша зупинка – це древнє місто Ольвія.

  • Про це місто є цікавий фільм, давайте разом його переглянемо.

( Показ фільму.)

2 учень. Давньогрецьке місто – держава Ольвія недалеко від Миколаєва – невичерпне джерело наукових відкриттів. У різні епохи, заступаючи і витісняючи одне одного, на чорноморських берегах селилися племена трипільських хліборобів, кіммерійці, скіфи, сармати, греки.

У перші століття нашої ери ці місця поступово заселяли слов»янські племена, а з кінця Х століття територія нинішньої Миколаївщини увійшла до складу Київської Русі. До речі, саме на Дніпровсько – Бузькому лиману пролягав славетний торговий шлях «із варяг в греки», і важливим пунктом на цьому шляху був острів Березань.

(Слайд.)

- Діти, а що вам відомо про острів Березань?

- Він, як і Ольвія, має свою історію та свої таємниці. Які саме – ми зараз і дізнаємося.

3 учень. Березань – невеликий острів на Чорному морі при вході у Дніпровсько – Бузький лиман, за 13 км від сучасного Очакова.

У першу чергу серед інших цікавих особливостей місцевого ландшафту та акваторії варто згадати острів Березань. Довжина острова 850 м, ширина від 200 м на півдні і до 850 м на півночі. Залишок суходолу до грецької колонізації, пізніше зв»язок із суходолом зруйнований абразією. Природний сухостеповий ландшафт.

Археологи засвідчують знахідками древніх монет, амфор, будівель та інших речей про те, що жили люди тут надзвичайно давно. Давньогрецькі залишки будівель ( датованих роками до нашої ери ), в тому числі й ритуальних, а також більш сучасні будівлі царських часів свідчать про привабливість цього краю в усі часи.

(Слайд.)

  • Сподіваюсь, що ви дізналися багато цікавого та корисного, але це лише маленька часточка того прекрасного, що є на Миколаївській землі. Пропоную вам продовжити таке речення: «Історичні місця моєї Миколаївщини – це…». А чи знаєте ви відомі місця Братщини?

  • ( Бенардос, Тобілевич, заповідні місця)

4. Учнівський монтаж «Поетичний водограй».

- Любов до рідного краю — одне з найсвятіших почуттів, які кожен проносить крізь усе своє життя. Розкажіть, як ви його любите, щоб не тільки почути слова, а й відчути серцем. Цікаво, а як поети висловлюють цю любов?

(Звучить пісня “Соловьиная роща” у виконанні Л. Лещенка )

1 учень

Вітер з-над Бугу тріпоче тополеве листя,

Сонце фіранку на дотик і смак пізнає.

А за вікном у серпанку розкинулось місто –

В ранню годину замріяне місто моє…

(Ірина Реулець)

2 учень

Я родился на берегу Ингула,

И, как на солнце мокрое весло,

Мое там детство вспыхнуло, сверкнуло

И плоскодонкой легкой уплыло…

(Леонід Вишеславський)


3 учень

Я люблю этот город – омытый рекой полуостров,

Я люблю этих улиц, прямых, как стрела, бесконечность,

И январских платанов озябший обглоданный остов,

И укрытых фатою июньских акаций беспечность…

(Лариса Матвєєва)


- Як поетично освідчуються в любові Миколаєву наші земляки! Література володіє безмежними можливостями висловлювати всю повноту думок, почуттів, прагнень і надій людей в поетичних образах. Хто ж ті люди, що жили на Миколаївщині та володіли поетичним словом, звеличували добро і любов, створювали поезію?

  • Наш рідний край славиться не тільки своїми пам’ятками та просторами , а й видатними діячами: поетами, композиторами та співаками.

  • Нам є чим пишатися! Наш земляк, прозаїк Олександр Глушко — ще й багатолітній редактор літературного журналу “Вітчизна”. У Снігурівці та в Миколаєві починав літературну діяльність головний редактор відомчої газети “Вечірній Київ” Віталій Карпенко. Анатолій Поперечний, який народився в Новій Одесі, — не тільки поет, але й автор слів найпопулярніших пісень для відомих естрадних виконавців: «Аист на крыше», «Трава у дома», «Наедине со всеми», «Олеся», «Малиновка», «Малиновый звон» й багатьох інших.

(Звучить пісня “«Малиновый звон»)

  • Ще одна багатогранна особистість – Борис Мозолевський. Народився у Веселинівському районі, навчався в авіаційному училищі. А потім – захоплення археологією та таємницями історії, навчання в Київському університеті, наукова робота в Інституті археології Академії наук України. У 1971 році він розкопав Товсту могилу на Дніпропетровщині... і відкрив світовий шедевр нашого давнього мистецтва – золоту пектораль. То була знахідка століття, яка стала поворотною миттю в долі археолога і під впливом якої він почав творити поезії.

Могили, могили, могили – глибокий світ далекої і неповторної Скіфії. Місячної ночі і погідної днини, у зливи і заметілі стоять вони гордими пам’ятниками тим, що спорудили їх, а потім і самі поснули під ними… Про що мріяли вони? Що вело їх крізь нетрі століть? І якщо всі вони пішли в землю, залишивши по собі мовчазні могили, в чому ж тоді полягає сенс людського буття?..”, — так написав у передмові до поеми “Ірій” Борис Мозолевський.

5. Розповідь вчителя на тему кораблебудування - « Бузька хвиля»

Історія – це зв'язок поколінь. За словами письменника Горнтана Уайлдера, історія – це суцільно тканий гобелен, і марними є спроби вихопити з нього поглядом шматок, завширшки більший від долоні. Займаючись історією, ми маємо справу з тим, що відбулося, з тим, що ще не відбудеться.

Проект «Бузька хвиля»,який реалізовувався в усій області,– це теж своєрідна історія корабельної слави Миколаївщини. Місто, яке присвятило своє життя суднобудуванню, не може не бути романтиком.

Миколаївський музей суднобудування має назву «Царський палац», бо ця пам’ятка архітектури слугувала раніше будинком для головних командирів Чорноморського флоту. Моделі кораблів – це історія, це життя, вони розкривають, як інші творці крок за кроком йшли до досконалості: від човнів-однодеревок до ракетних крейсерів та авіаносців. Це захоплююча подорож в історію їх створення, усвідомлення романтики та героїки морських походів.

З часу будування «Святого Миколая», 44-гарматного фрегата, на суднобудівних заводах міста побудовано більше 2 тисяч кораблів та суден, серед яких фрегати, броненосці, міноносці, підводні човни.

Дуже гордо почуваєш себе, коли дізнаєшся про героїчне минуле рідного міста. Не дивно, що створивши перший бойовий корабель, саме миколаївці здійснили перший великий морський перехід ще у 1848 році. Тоді адміральська яхта «Ореанда» вирушила з міста навколо Європи в Кронштадт і, вигравши головний приз парусних гонок, тим же шляхом повернулась назад. На іншій яхті «Ікар», яка була сконструйована й побудована студентами та співробітниками Миколаївського суднобудівельного інституту (Миколаївський державний технічний університет ім.. С.О.Макарова), миколаївська команда із 7 осіб вперше на Україні у 1987 році здійснила кругосвітнє плавання.

Мабуть, унікальність географічного місцезнаходження, де зігрітий сонцем степ зустрічається з голубими валами Чорного моря, терпкі запахи чебрецю й полину змішується з солоним вітром морських просторів, романтикою і пригодами, які є в повітрі, народжує героїв, патріотів, які віддані своїй справі і рідному краю.

«Треба будувати кораблі. Будуть кораблі – буде все», - так казав Анатолій Ганькевич. Про нього згадує у своїй книзі Валерій Бабич «Наши авианосцы». І це невипадково, бо саме завдяки А.Ганькевичу Україна увійшла до держав-будівників авіаносців. Він був директором найбільших у Європі суднобудівних заводів: Суднобудівного заводу ім.. 61 комунара і Чорноморського суднобудівного заводу та організатором створення повно- профільного авіаносного Військово-Морського Флоту СРСР.

Довіривши будувати перші великі кораблі-авіаносці заводу в Миколаєві, директором якого був А.Ганькевич, ЧСЗ став єдиним у Радянськім Союзі і другим у світі заводом, де будували повнокомплектні авіаносці. За 10 років керівництва заводом ім. 61 Комунара було побудовано есмінці типу «Сообразительный», сторожові кораблі типу «Горностай», есмінці типу «Бедовий», «Пламенный», рятувальні судна «СС – 26». Тоді ж розпочато будівництво великих протичовнових кораблів, на яких уперше в світі застосували газові турбіни. Було створено китобазу «Радянська Україна» – судно, рівне якому в світі не створювали. За короткі терміни були побудовані дві китобази, на ті часи найбільші й найсучасніше обладнані, плавучі бази для ВМС, суховантажні судна різних типів; серія науково-дослідницьких суден; управління космічними об’єктами «Академік Сергій Корольов», унікальні високошвидкісні газотурбоходи-контейнеровози, які нині використовують ВМС США.

Вінцем суднобудівного виробництва була організація створення повнопрофільних важких авіаносців.

Ось який легендарний життєпис кораблів простежили учні, який починався з дерев’яних фрегатів, а дійшов до великих авіаносців.

Дійсно, великі кораблі будували великі люди. Якщо було б навпаки, то все б втратилося без вороття.

V. Рефлексивно – оцінний етап.

  • Підсумки уроку.

- Як ми маємо ставитись до землі, на якій живемо?

- Чим можемо пишатися?

- Що потрібно робити людям, щоб наш край процвітав і розвивася?

- А що може зробити вже зараз кожен з вас для своєї маленької Батьківщини?

- Любімо свій край рідний, цінуймо те, що над нами мирне небо, що мова наша українська бринить у серцях людей, що маємо прекрасну, незалежну державу і живемо в чудовім краю, що носить горде ймення – Миколаївщина.

Миколаївщино! Мій коханий краю,

Мати наша рідна і свята!

Небо чисте над тобою має,

Медом диха нива золота.

Ми з тобою завжди, Миколаївщино!

  • Завдання в конвертах. Ніна Петрівна.

  • 5 клас. Розмалювати відповідними кольорами прапор Миколаївщини.

  • 7 клас. Серед запропонованих гербів герб Миколаєва.

  • 8 клас. Тест «Вірю – не вірю»

1. Область розташована в басейні нижньої течії Південного Бугу (В).

2. Найбільшою річкою нашої області є Інгул (Н).

3. 75-річниця від дня утворення Миколаївської області (В).

4. Микола Аркас - видатний культурний діяч, композитор, створив безсмертну оперу „ Катерина ”, фольклорист, педагог, історик, написавши найкориснішу книгу “ Історія України-Русі ”, організатором Миколаївської “ Просвіти”,літератор.(В)

5. Підприємство кольорової металургії Миколаївський глиноземний завод виробляє сировину для виплавки алюмінію. (В)

6.Місто Миколаїв було закладене 1789 року князем Григорієм Потьомкіним на півострові при злитті Інгулу і Південного Буга як флотське і корабельне місто.(В)

7. На півдні область виходить до державного кордону з Росією. (Н)

8 Анатолій Поперечний — не тільки поет, але й автор слів найпопулярніших пісень для відомих естрадних виконавців: «Аист на крыше», «Трава у дома», «Наедине со всеми», «Олеся», «Малиновка», «Малиновый звон» й багатьох інших.(В)
9. На території області розташована пам’ятка історії та культури Національний історико-культурний заповідник „Ольвія” (В)

10. Моя мала Батьківщина – Миколаївщина. (В)

  • 9 клас і 11 класи. «Вінок знань».

- З чим асоціюється Україна? Знання повинні бути цілісно зв»язними. Отже, пропоную вам сплести вінок знань, в якому кожна квітка буде символом нової інформації, яку ви отримали сьогодні.

(Звучить пісня “Город над Бугом” у виконанні Ю. Єльнікова.)

- Ось і підійшов до кінця наш урок. Своїми добрими знаннями, гарними вчинками ми уже сьогодні робимо вагомий внесок у розбудову рідної країни, Миколаївщини, яка в цьому році святкує своє 75 – річчя.

- ( Тримаючи вінок. ).Як гарно уквітчалась земля рідної Миколаївщини, нехай же ваші знань сприятимуть вашому становленню як справжньої особистості та громадянина України.

- Але чогось не вистачає віночку українському. Чого саме?

  • Частування.

(Учні вносять стрічки та частування. )

1 учень. Оля. Стрічка завжди була супутницею віночка. І що довшою вона була, то вважалося краще. Люди казали: «Як славна стрічечка, то й життя як річечка».

2 учень. Катя. Українська земля завжди славилася щедрістю та гостинністю. Тож пригощайтеся дарами Миколаївської землі.

  • Дякуємо за урок. Посміхніться і будьте щасливими!


Використана література:

  1. В волнах века : альманах. — Николаев : Возможности Киммерии, 1997. — С. 1—5.

  2. Золотоноша Л.А. Соло Свічі / Л. А. Золотоноша. — К. : Логос, 2001. — С. 1—9.

  3. Іванюк П. Про кохання вам, дівчатам і юнакам / П. Іванюк. — Вознесенськ, 1995. — С. 40.

  4. Література рідного краю : письменники Миколаївщини. — Миколаїв : Видавництво МОІППО, 2003. — 212 с.

  5. Миколаївський оберіг : поетична антологія. — Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2004. — 428 с.
    На стапелях поэзии : альманах. — Николаев : ЧСЗ, 1999. — 288 с.
    Використані пісні

  1. “Трава у дома” в исполнении ансамбля “Земляне”: муз. В. Мигули.

  2. “Соловьиная роща” в исполнении Л. Лещенко: муз. Д. Тухманова.

  3. “Малиновки заслыша голосок” в исполнении ансамбля “Верасы”: муз. Э. Ханока // Именем любви : песни на стихи Анатолия Поперечного.

  4. “Город над Бугом” в исполнении Ю. Ельникова: муз. И. Криворучко, сл. Н. Артемова.

  5. “Город корабелов” в исполнении Л. Лещенко: муз. Б. Райкова, сл. Л. Воронина // Корабельная сторона.

  6. “Наедине со всеми” в исполнении В. Леонтьева: муз. В. Шаинского, сл. а. Поперечного // Эта планета одна у людей.

Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconЛюби І знай свій рідний край
Висловлювання пропозицій щодо форми представлення результату(тематичний ранок «Мій рідний край – моя історія жива», оформлення альбому...

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconДепартамент освіти І науки, молоді та спорту
Знай І люби свій край ” з 10 грудня 2012 pоку до 01 лютого 2013 pоку було проведено обласну виставку-конкурс декоративно-ужиткового...

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУкраїнський державний центр позашкільної освіти
Про підсумки Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового І образотворчого мистецтва «Знай І люби свій край»

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУкраїнський державний центр позашкільної освіти
Про підсумки Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового І образотворчого мистецтва «Знай І люби свій край»

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУкраинский государственный центр внешкольного образования
Про підсумки Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового І образотворчого мистецтва «Знай І люби свій край»

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУкраїнський державний центр позашкільної освіти
Про підсумки Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового І образотворчого мистецтва «Знай І люби свій край»

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconВідділ освіти
Рокитнівського Будинку дітей І молоді була проведена районна виставка-конкурс декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва...

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУрок позакласного читання Люби,шануй,вивчай свій рідний край»
Мета: поглибити знання учнів про нашу Україну,навчити учнів сприймати поетичні образи,відчувати силу художнього слова;формувати вміння...

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУкра ї н а приморська районна державна адміністрація запорізької області відділ освіти
На виконання наказу управління освіти І науки Запорізької облдержадміністрації від 17. 12. 10 №710 «Про проведення І та ІІ етапів...

Урок на тему: «Люби І знай свій рідний край» iconУкра ї н а закарпатська обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Провести у м. Ужгороді 15 грудня 2010 року – 01 лютого 2011 року на базі Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості...

Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2013
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка