Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх




159.92 Kb.
НазваУрок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх
Дата конвертації06.04.2013
Розмір159.92 Kb.
ТипУрок
Зміст
Тип уроку: комбінований.
Опорні поняття
Хід уроку
II. Етап цілепокладання
IV. Етап організації виконання плану діяльності
Учні виступають з повідомленнями про річки, озера і водоспади материка, супроводжуючи свої доповіді демонстрацією картин і слайд
V. Контрольно-оцінний етап Прийом "Географічна лабораторія"
II варіант.
Випереджаюче завдання: підготувати додатковий матеріал про рослинний і тваринний світ Південної Америки, сучасні екологічні проб
Тип уроку
Опорні поняття
Хід уроку
II. Етап цілепокладання
IV. Етап організації виконання плану діяльності
V. Контрольно-оцінний етап Прийом "друкарська машинка"
Ценіння. Оцінювання. Повідомлення домашнього завдання
Додатковий матеріал до уроку
Тип уроку
Хід уроку
II. Етап цілепокладання
...
Повний зміст
Урок 4. Води суходолу. Найбільші річкові системи.

Мета:

  • охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх від клімату і рельєфу;

  • продовжити формування уміння застосовувати раніше отримані знання в стандартних і нових ситуаціях(компетентність продуктивної творчої діяльності; розвивати навички самостійної роботи з додатковими джерелами географічних знань (компетентність самоосвіти і саморозвитку, інформаційна компетентність).

  • виховувати культуру спілкування(комунікативна компетентність).

Тип уроку: комбінований.

Устаткування: фізична карта Південної Америки, контурні карти, атласи, підручники, ілюстрації пейзажів річок, озер і водоспадів Південної Америки.

Опорні поняття: клімат, гідросфера, річка, озеро, підземні води, болота.

Базові поняття: роль клімату у формуванні і розподілі вод суходолу.

Географічна номенклатура: річки: Амазонка, Парана, Оріноко; заливи Ла-Плата, водоспади: Анхель, Ігуасу, озера: Маракайбо, Тітікака.

ХІД УРОКУ

I. Етап орієнтації

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Прийом Бліцопитування"

  • Назвіть основні риси рельєфу Південної Америки.

  • Який океан грає найважливішу роль в зволоженні клімату материка? Чому?

  • Чому пасати приносять в Південну Америку більше вологи, чим в Австралію і Африку?

  • Поясніть причини виникнення пустелі Атаками на західному узбережжі Південної Америки.

  • Що таке "внутрішні води? "Від чого залежить їх поширення?

II. Етап цілепокладання

1. Мотивація учбової і пізнавальної діяльності учнів

Прийом "Здивую усіх"

Учитель. Велика вологість клімату Південної Америки обумовлює значні запаси внутрішніх вод материка, який за цим показником займає перше місце у світі. Найбільші запаси внутрішніх вод материка доводиться на річки. Вам вже відомо, що в Південній Америці протікає сама повноводна річка світу - Амазонка. Про її грандіозність свідчать такі факти: в нижній течії її глибина досягає 100 м (для порівняння – глибина Азовського моря 14 м); кожну секунду Амазонка приносить води в 180 разів більше, ніж Дніпро. За рік Амазонка несе в Атлантичний океан таку кількість води, що за 12 днів можна б було наповнити Азовське море. Але це не усе "рекорди". У Південній Америці знаходиться найвищий водоспад і саме високогірне озеро нашої планети. Про річки і озера материка і піде мова на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Етап проектування

Учитель пропонує учням записати в зошит тему уроку і прочитати на дошці план вивчення матеріалу :

  1. Характеристика впливу кліматоутворюючих чинників на клімат.

  2. Найбільші річкові системи.

  3. Озера.

Учитель. Окремим учнем було дано випереджаюче завдання: знайти матеріал про річки і озера материка. Вони підготували усний журнал "По річках і озерах Південної Америки". Сьогодні ви зможете "перегорнути" його сторінки, здобувши багато нової і цікавої інформації.

IV. Етап організації виконання плану діяльності

Прийом "мозковий штурм"

  • Припустите, чому Південна Америка має густу річкову сітку?

  • До басейну яких океанів відносяться річки Південної Америки?

  • Чому більшість річок материка впадають в Атлантичний океан?

  • Який вигляд живлення мають річки Південної Америки?

Прийом "Усний журнал"

Учитель. Познайомимося з інформацією про річки і озера материка. Надаю слово авторам статей усного журналу "По річках і озерах Південної Америки".

Учні виступають з повідомленнями про річки, озера і водоспади материка, супроводжуючи свої доповіді демонстрацією картин і слайдів.

Географічний практикум

На контурній карті позначити найбільші річки, озера і водоспади материка.

V. Контрольно-оцінний етап Прийом "Географічна лабораторія"

І варіант. Визначите, які географічні об'єкти мають координати: 72° з. д. 10° пд. ш. (оз. Маракайбо), 55° з. д. 26° пд. ш. (вдс. Ігуасу), 63° з. д. 6° пд. ш. (вдс. Анхель), 58° з. д. 34° пд. ш (гирло Парани), 69° з. д. 16° пд. ш. (оз. Тітікака).

II варіант. Побудуйте порівняльні діаграми довжини річок Південної Америки за даними: Амазонка - 6400 км (з Мараньйоном), Парана - 4380 км, Оріноко - 2730 км (масштаб: в 1 см - 1000 км).

Прийом "Мікрофон"

  • Чому Амазонка має багато припливів?

  • Чому Амазонка завжди повноводна?

  • Назвіть інші великі річки Південної Америки.

  • Назвіть найбільші озера материка.

Рефлексія Прийом "Анкетування"

  1. Що тобі сподобалося на уроці?

  2. Які нові знання ти отримав на уроці?

  3. Що не вдалося засвоїти?

Ценіння. Оцінювання. Повідомлення домашнього завдання

Загальне: пропрацювати відповідний текст підручника (с. 142-143).

На вибір:

* відповісти на питання до параграфа; ** скласти тестові завдання по темі;

Випереджаюче завдання: підготувати додатковий матеріал про рослинний і тваринний світ Південної Америки, сучасні екологічні проблеми материка.

Урок 5. Своєрідність органічного світу материка. Природні зони. Висотна поясність в Андах. Зміна природних комплексів людиною. Сучасні екологічні проблеми. Своєрідність органічного світу материка. Природні зони. Висотна поясність в Андах. Зміна природних комплексів людиною. Сучасні екологічні проблеми.

Мета:

  • сформувати у учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки і систему знань про рослинний і тваринний світ материка; сприяти поглибленню розуміння учнями причин виникнення висотної поясної;

  • розвивати уміння учнів працювати з різноманітними джерелами географічної інформації (інформаційна компетентність), удосконалювати навички групової роботи (комунікативна компетентність);

  • виховувати пізнавальний інтерес до географічної науки(компетентність продуктивної творчої діяльності).

Тип уроку : комбінований.

Устаткування: фізична карта Південної Америки, карта природних зон Південної Америки, картини тваринного і рослинного світу, атласи, підручники.

Опорні поняття: кліматичні пояси і області, природні зони, природні комплекси.

Базові поняття: сельва, савани, пампа.

Географічна номенклатура: низовини: Амазонська, Оринокська, Ла-Платська; плоскогір'я: Бразильське, Гвіанське; гори Анди.

ХІД УРОКУ

I. Етап орієнтації

1. Організаційний момент

Вітання, перевірка підготовки учнів до уроку, організація уваги.

2. Перевірка домашнього завдання

Тестування

1. Більшість великих річок материка належать до басейну: а) внутрішнього стоку; б) Атлантичного океану; в) Тихого океану.

  1. Живлення річок Південної Америки переважне: а) дощове; б) снігове; в) підземними водами.

  2. По характеру течії річки материка в основному: а) гірські; б) рівнинні.

  3. Найбільша річка земної кулі, розташована в Південній Америці, називається: а) Амазонка; б) Парана; в) Оріноко.

  4. Амазонка бере початок в:

а) Андах: б) на Бразильському плоскогір'ї.

  1. Другою за величиною річкою Південної Америки є річка: а) Парана; б) Мараньон; в) Оріноко.

  2. Найвищий водоспад світу Анхель знаходиться на річці: а) Парана; б) Оріноко; в) Амазонка.

  3. Самим високогірним озером світу вважається:

а) Тітікака; б) Маракайбо; в) Танганьїка.

9. Найбільшим по площі озером Південної Америки є: а) Тітікака; б) Маракайбо.

  1. Яке з озер Південної Америки називають озером-лагуною: а) Маракайбо; б) Тітікака.

  2. Озеро Тітікака :

а) прісне; б) солоне.

II. Етап цілепокладання

1. Мотивація учбової і пізнавальної діяльності учнів

Прийом "Проблемне питання"

Учитель. Рослинний і тваринний світ Південної Америки багатий і різноманітний. Поширення природних зон в рівнинній частині материка відбувається так само, як і на інших материках - за законом широтної зональності. Деякі природні зони вивчалися вами при знайомстві з Африкою і Австралією. Проте надмірна вологість материка зумовила в них цілий ряд відмітних особливостей. Що це за особливості? Відповісти на це питання нам необхідно на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Етап проектування

Учитель пропонує учням записати в зошит тему уроку і згадати типовий план вивчення природних зон.

IV. Етап організації виконання плану діяльності

Прийом "Географічний практикум" Завдання:

* Використовуючи карти атласу, визначите назви і кількість природних зон Південної Америки.

  • Від чого залежить зміна природних зон на материку?

  • Порівняєте закономірності поширення природних зон Південної Америки з їх розташуванням в Африці і Австралії.

Прийом "Гра-подорож"

Вчиться пропонується, використовуючи текст підручника і карти атласу, залежно від варіанту заповнити "щоденник уявної подорожі по природних зонах Південної Америки" (згідно з типовим планом) :

  1. варіант - вологі екваторіальні ліси (сельва);

  2. варіант - савани і рідколісся;

  3. варіант - субтропічні степи (пампа);

  4. варіант - тропічні пустелі;

  1. варіант - змішані ліси;

  2. варіант - області висотної поясної.

При перевірці виконання завдання заповнюється загальний "щоденник уявної подорожі по природних зонах Південної Америки", а так само заслуховують повідомлення учнів про рослинний і тваринний світ материка (випереджаючі завдання), доповнюються записи в "щоденниках подорожі".

V. Контрольно-оцінний етап Прийом "друкарська машинка"

  1. На півдні материка в умовах помірного клімату з малою кількістю опадів утворилася зона ... Цей суворий край материка називають.. . Там мешкає багато .., дрібних броненосців. По берегах водоймищ мешкає нутрія.

  2. Характерна риса материка - наявність труднопрохідних вологих вічнозелених ... Називають їх тут ... В них ростуть такі дерева, як сейба, ..,.., дерево какао, ліани.

  3. Екваторіальні ліси змінюють високотравні ... Порівняно з африканськими .. тваринний світ південноамериканських .. бідніший. Тут мешкають дрібні олені .., мурахоїди, з птахів -..,...

Рефлексія

Прийом "Роблю виводи"

  • Про які відмінні риси природних зон Південної Америки ви дізналися на сьогоднішньому уроці? У чому це пов'язано?

  • Про яких раніше невідомих раніше представниках рослинного і тваринного світу ви дізналися?

Ценіння. Оцінювання. Повідомлення домашнього завдання

Загальне: пропрацювати відповідний текст підручника (с. 146-150). На вибір: *відповісти на питання до параграфа; ** скласти кросворд по темі;

*** скласти перелік екологічних проблем Південної Америки. Додатковий матеріал до уроку

По болотистих берегах Амазонки і її припливах водиться найбільша змія - удав анаконда. Вона досягає в довжину до 11 метрів.

У Бразилії, Венесуелі водиться так званий королівський удав, що досягає в довжину 4 метри. Це одна з найкрасивіших змій. Її червонясто-сіре тіло покрите великими жовтими на боках і яскраво-червоними на хвості плямами. Живе удав в сухих кам'янистих місцях. Королівські удави винищують велику кількість щурів. Тому молодих удавів тримають в товарних складах, в коморах, в житлових будинках. Вночі удав спить або гріється на сонці недалеко від будов. Він дуже прив'язується до будинку, і якщо його відвезуть в іншу місцевість, зазвичай повертається назад. Нерідко разом з будинком продають і удава. На південному сході Бразильського плоскогір'я тягнеться савана з хвойними деревами, з яких найбільш характерні араукарії. Араукарії - це прямі, як стріли, стволи, як королівська пальма, від одного до двох метрів в діаметрі і заввишки до 35 метрів. На верхівці їх напівкруглі суччя, як свічники-канделябри, піднімаються правильними дугами вгору і нагадують собою форму вази на дуже довгій ніжці. Цей венець крони має в діаметрі до 15 метрів і більше. Тапір - копитний ссавець. Він любить жити біля боліт і теплих річок, куди ховається від комах і ворогів. У тапіра невеликий хобот, що сполучає його верхню губу з носом. Він їсть траву, листя, фрукти, корені. Тапіри люблять самотність. Це тварина боязлива від природи, особливо підозріло відноситься до людини і виходить в основному ночами. Основний ворог тапіра - ягуар. У Південній Америці мешкає найменша пташка на Землі - колібрі - розміром трохи більше джмеля, її маса всього 2 грами. Колібрі, як комаха, завдяки швидким коливанням крил (до 50 помахів в секунду) як би висить в повітрі і, не сідаючи на квітку, своїм довгим дзьобом висмоктує нектар. Оперення колібрі дуже яскрава, і в променях сонця вона виблискує усіма барвами веселки. Тваринний світ степів менш різноманітний, чим екваторіальних лісів. По берегах річок і струмків в очеретяних заростях мешкають гризуни, покриті темно-бурою шерстю, - капибары. Товсті, з короткою шиєю, на вигляд вони нагадують свиней. Це тварина - найбільший представник загону гризунів. Довга його тіла досягає 1 метр, а маса 90 кг Живиться головним чином різними соковитими рослинами і корою молодих дерев. М'ясо капибары вживають в їжу. З її шкури роблять сумки, пояси і інші речі'.

Урок 6. Населення, його расовий склад та розміщення. Походження та формування сучасного населення Південної Америки. Політична карта. Основні держави. Україна і країни Південної Америки.

Мета:

  • сформувати у учнів систему знань про населення Південної Америки, його расовий склад і розміщення; познайомити з особливостями політичної карти і історією її формування; показати місце української діаспори в країнах Південної Америки;

  • удосконалювати вміння працювати з політичною картою, навички аналізувати і узагальнювати інформацію(інформаційна компетентність),

  • виховувати пошану до традицій і звичаїв інших (поликультурная компетентність).

Устаткування: політична карта Південної Америки, карти населення світу, географічні атласи, ілюстрації і плакати.

Тип уроку : урок засвоєння нових знань.

Опорні поняття: населення, народність, нація, етнічний склад населення, аборигени, господарство.

Базові поняття: метиси, мулати, самбо, діаспора.

Географічна номенклатура: країни - Бразилія, Аргентина, Перу, Колумбія, Венесуела, Чилі; Столиці держав - Бразиліа, Буенос-Айрес, Ліма, Санта-Фе-де-Богота, Каракас, Сантьяго.

ХІД УРОКУ

I. Етап орієнтації

1. Організаційний момент

Вступне слово учителя

Південна Америка! Скільки невідомого, загадкового і таємничого чулося в цьому слові для багатьох з вас, коли починалося наше заочне знайомство з цим далеким континентом. Поступово розкривалися для вас таємниці Південної Америки - материка надзвичайно різноманітних ландшафтів : суворих пустель і вологих екваторіальних лісів, жарких саван і гірських вершин, покритих снігом. Але - Південна Америка не лише прекрасні пальмові гаї і дикі непрохідні джунглі, де водяться мавпи і крокодили, ягуари і анаконди; це не лише найвищі гірські вершини з ніколи не танучими сніговими шапками і льодовиками. Це ще і люди, безкрайні простори, що населяють її. Вона батьківщина безлічі племен, великих і малих народів, які дуже люблять землю, на якій вони живуть і гордяться нею.

II. Етап цілепокладання

1. Мотивація учбової і пізнавальної діяльності учнів

Учитель: Навіть якщо ви дуже багато знаєте про природу Південної Америки, але нічого не знаєте про народи, які її населяють, то ваші знання про цей материк будуть неповними і половинчастими. Повідомляється тема уроку.

Активність, зацікавленість і увага допоможуть вам не лише розширити свій кругозір, але і виконати конкретні учбові цілі сьогоднішнього уроку :

- Познайомиться з расовим складом населення Південної Америки, його розміщенням і походженням;

- Познайомитися з особливостями політичної карти материка і історією її формування.

- Визначити основні держави материка і місце української діаспори в країнах Південної Америки.

ІІІ. Етап проектування

Учні записують тему уроку в зошит. Прийом "Мозковий штурм"

Згадайте, чому корінне населення Америки називають індійцями? Які зовнішні ознаки властиві представникам раси монголоїда?

IV. Етап організації виконання плану діяльності


Населення Південної Америки
Учитель розповідає про расовий склад населення Південної Америки і його сучасне формування. Заповнюється схема "Населення Південної Америки"


Прийшле

Корінне



Африканці

Європейці

Індійці



Мулати

Метиси

Самбо


Географічний практикум (робота з картою)

1. По картах атласу визначите як розміщується населення Південної Америки. 2. Назвіть найбільші по площі країни Південної Америки. 3. Які країни не мають виходу до морів і океанів? 4. Які країни гірські, а які рівнинні? 5. Назвіть країни розташовані в басейні Амазонки? 6. Виділите географічне положення Бразилії, Аргентини, Перу.

Прийом «Заповни пробіл»

Держава

Столиця

Чилі







Ліма

Колумбія







Каракас




Буенос - Айрес

Уругвай







Бразиліа

Болівія




Прийом "Робота в парах"

? Порівняєте чисельність населення материка Південна Америка з чисельністю населення інших материків.

? За допомогою карт визначите види господарської діяльності населення материка.

V. Контрольно-оцінний етап

Тестування (з наступною самоперевіркою)

1. Індійці, корінні жителі Південної Америки, є представниками раси : а) європеоїдною; б) монголоїдом; в) негроїдною.

2. Найбільшою щільністю населення в Південній Америці відрізняється: а) захід; б) схід; в) південь.

3. Найбільшою по площі державою Південної Америки є: а) Перу; б) Бразилія; в) Аргентина.

4. Державною мовою Бразилії визнаний: а) іспанський; б) португальський; в) італійський.

5. Більшість населення Південної Америки складають: а) європейці;б) мулати; в) метиси; г) індійці.

Рефлексія

Учні роблять висновки відносно поставлених цілей уроку.

Тест для оцінки психологічного стану учнів у кінці уроку

Кожен учень проводить в зошиті лінію довгої 7 см, ділить її на відрізки по 1 см Потім довільно ставить зірочку над лінією. Залежно від того, над яким діленням поставлена зірочка - такий настрій у кінці уроку.

0-0-3 - відчуває стомлення, напруженість, невдоволення собою;

3-5 - приємний спокійний стан, задоволення, упевненість в собі, бажання працювати;

5-7 - прекрасне самопочуття, радість від уроку, відчувається бадьорість і бажання працювати ще декілька уроків, підвищена активність.

Ценіння. Оцінювання. Повідомлення домашнього завдання

Учитель разом з учнями визначає найактивніших учнів.

Домашнє завдання: пропрацювати відповідний текст підручника (с. 151-155), на контурній карті позначити країни Південної Америки і їх столиці.

Схожі:

Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconТема. Води суходолу північної Америки. Основні річкові системи. Великі озера та їх походження Мета уроку
Від рельєфу та клімату, нерівномірність розподілу на території материка; охарактеризувати найголовніші системи річок і озер та показати...
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconВоди суходолу Південної Америки. Найбільші річкові системи. Практична робота (продовження роботи №8)
На внутрішні води материка; ознайомити з походженням річок та озер, їх практичним використанням; виховувати бережливе, дбайливе ставлення...
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconТема. Води суходолу Південної Америки
Обладнання: підручник географії, фізична карта Південної Америки, зошити для практичних робіт, мультимедійна дошка, презентація «Внутрішні...
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconПоверхневі води Південної Америки. Озерна система Південної Америки
Мета: Засвоїти особливості формування гідрографічної системи Південної Америки, опираючись на знання з рельєфу та кліматичних особливостей....
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconВнутрішні води Африки
Африки, головні річкові системи, озера; вдосконалювати практичні уміння характеризувати основні річкові системи, озера і закономірності...
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconВоди суходолу Південної Америки
Південній Америці та Африці. Дати характеристику найбільшим озерам Південної Америки, акцентувавши увагу на походження їх улоговин....
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconКліматичне районування Південної Америки. Кліматичні пояси та області Південної Америки
Мета: Опираючись на знання студентів, що отриманні на попередніх темах визначити головні критерії виділення кліматичних поясів та...
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconФізико-географічне районування Південної Америки. Андійська гірська Країна
Ти особливості формування фізико-географічних регіонів Південної Америки за специфічними умовами геології, орографії, клімату, поверхневих...
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconВоди суходолу. Основні річкові системи. Великі озера, їх походження
Практична робота №14. складання комплексної характеристики однієї з річок материка
Урок Води суходолу. Найбільші річкові системи. Мета: охарактеризувати особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх iconВнутрішні води Євразії. Найбільші річки
Сформувати в учнів загальні уявлення про особливості внутрішніх вод Євразії, ознайомити з основними річковими системами материка...
Додайте кнопку на своєму сайті:
ua.convdocs.org


База даних захищена авторським правом ©ua.convdocs.org 2014
звернутися до адміністрації
ua.convdocs.org
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Випадковий документ

опубликовать
Головна сторінка